Konkursy i olimpiady 2014/15

   
Wszystkich uczniów klas pierwszych zapraszamy do udziału w szkolnym konkursie wiedzy o Internecie "WSZYSTKO O INTERNECIE". Konkurs odbędzie się w dniu 26. listopada 2014r. (środa) na 5. godzinie lekcyjnej (godz.11.45) w sali 133. Zgłoszenia do konkursu do dnia 24.11.2014r. u nauczycieli informatyki. ZAPRASZAMY!!!
 Z okazji Święta Szkoły przeprowadzony zostanie Międzyklasowy Konkurs Debat Oksfordzkich "Bić się czy nie bić. Polskie powstania narodowe." W konkursie uczestniczą trzyosobowe reprezentacje wszystkich klas. Prosimy wychowawców o wytypowanie uczestników do 14.11.2014. REGULAMIN KONKURSU   „ZACZYTAJ SIĘ NA JESIEŃ” - Konkurs fotograficzny
Zrób zdjęcie – sobie (tzw. selfie) lub innej osobie i prześlij na adres biblo15.wroc@gmail.com do końca października (pamiętaj –podaj swoje dane) . Uwaga: Nieodłącznym elementem zdjęcia musi być książka; pokaż, że czytać można wszędzie i o każdej porze!!! Liczymy na Waszą pomysłowość i poczucie humoru. Każdy biorący udział w konkursie otrzyma punkty z zachowania, a zwycięzca – nagrodę. Klasa, z której wpłynie najwięcej zdjęć – również zostanie uhonorowana. Wasze fotografie trafią na szkolnego Facebooka.
                                                                                    Nauczyciele bibliotekarze 
 


 Konkurs „MOJA KSIĄŻKA”:
1. O której nigdy nie zapomnę,
2. O której chcę jak najszybciej zapomnieć.
Do 31 października w bibliotece czekamy na Wasze propozycje: tytuł książki + krótkie merytoryczne uzasadnienie (1-2 zdania). Stworzymy 2 rankingi – Waszych bestsellerów i pozycji, których „nie darzycie sympatią” ;). Na autora najciekawszego uzasadnienia czeka nagroda.
                                                                                    Nauczyciele bibliotekarze

Konkursy i olimpiady 2013/14 

 • Zobacz, jak Twoi równieśnicy postrzegają nasze Liceum! Jak Szkoła ich inspiruje, czym przyciąga, co sprawia, że czują się w niej dobrze, jak pomaga rozwijać ich pasje i zainteresowania.

  W dniach 12 - 14 marca odbywa się głosowanie na najlepszy film o naszym Liceum. Filmy zostały umieszczone na platformie Fronter. Tam również znajduje się ankieta.

  Zdecyduj, który film zasługuje na nagrodę!

 • Marzysz o karierze reżysera? Interesują Cię techniki tworzenia efektów specjalnych? Spróbuj swoich sił! Nakręć film o szkole i weź udział w konkursie! Termin składania prac: 7.03.2014 r.

  Regulamin konkursu


 • Zapraszamy wszystkich chętnych do wzięcia udziału w 25 Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy o  Filmie, którego celem jest upowszechnianie kultury filmowej, rozwijanie zainteresowań dotyczących X Muzy i poszerzanie wiedzy z zakresu teorii i historii filmu. Drużynowe eliminacje odbędą się 24.04.2014 r.  Zainteresowanych pasjonatów tą dziedziną sztuki zapraszam w dniu 05.02.2014 do s. 116 o godz. 11.30. (M. Chodziak- Rzepa).

  Kolejny raz Zespół Szkół Sigma organizuje Międzyszkolny Konkurs Małych Form Dziennikarskich  „O Laur złotej Czcionki”. W tym roku tematem eseju będzie Wrocław, można też napisać reportaż z wybranego wydarzenia kulturalnego Wrocławia lub przeprowadzić wywiad ze znaną osobowością miasta. Termin nadsyłania prac  - 04.03.2014 r.

  W dniach 26 i 27 marca w Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej w Synagodze pod Białym Bocianem odbędzie się przedstawienie słowno- muzyczne: „Pieśni z getta”. Celem spektaklu jest upamiętnienie 71. rocznicy powstania w getcie warszawskim. Całość inspirowana jest opowieściami osób więzionych w murach getta i  ich tragicznymi wspomnieniami. 
  Cena biletu: 12 zł.
  Osoby zainteresowane proszę o kontakt w s. 116.
 • Nauczyciele – poloniści zachęcają wszystkich uczniów do wzięcia udziału w następujących konkursach literackich i recytatorskich:

  • OLIMPIADA SŁOWA- turniej recytatorski i turniej analizy i interpretacji wiersza
  • VII Konkurs Literacki X LO i Muzeum Narodowego pt.: „Wrocławskie cmentarze umierają w naszej niepamięci”
  • II Biennale Uczniowskiej  Sztuki Użytkowej  Wrocław  2014 (celem biennale jest  możliwość zaprezentowania szerokiej publiczności własnej twórczość z zakresu fotografii, rękodzieła, malarstwa czy rzeźby).

   Zapraszamy także na prelekcję dotyczącą twórczości W. Gombrowicza pt.: Ojczyzna/Synczyzna organizowaną przez Wszechnicę Teatralną, która odbędzie się dnia  22.01.2014 o godz. 11.00.

  Wszystkich zainteresowanych prosimy o kontakt w sali 116 lub u  nauczycieli j. polskiego.


 • Konkurs "Magnum Praemium  Wratislaviae"

  Nauczyciele języka polskiego zachęcają do wzięcia udziału w międzyszkolnym konkursie i projekcie:  „ Magnum  Praemium  Wratislaviae” organizowanym przez  Towarzystwo  Miłośników Wrocławia, WCDN, ZS nr 5,  pod patronatem Urzędu Miejskiego Wrocławia.  W skład projektu wchodzą następujące konkursy:

  1. VII Powiatowy konkurs Wiedzy o Historii Wrocławia- „Wriatislavia  Aeterna”
  2. VI Powiatowy Konkurs  „Wrocław na fotografii”
  3. VI Powiatowy Konkurs na reportaż o Wrocławiu
  4. II Powiatowy Konkurs o  Wrocławiu w  języku angielskim  „My Wroclaw”
  5. Szczegółowe informacje, tematyka poszczególnych konkursowych zadań na stronie internetowej  www. zs23.wroclaw.pl  lub w broszurze „Wielka Nagroda Wrocławia”.

  Zapraszamy wszystkich zainteresowanych - Nauczyciele poloniści


 • Do finału konkursu KOMA 2013  zakwalifikowani zostali:

  - Jakub Legud, kl. 1A
  - Michał Mróz, kl. 2A
  - Robert Wiszniowski, kl. 1A
  - Patryk Wroński, kl. 3A
  - Dominik Zubel, kl. 1A

  Finaliści podani są w kolejności alfabetycznej.  Finały regionalne odbędą się 21 grudnia o godz. 10. w Instytucie Matematycznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Gratulujemy! • Konkurs Logo gazety De Facto
  Zapraszamy wszystkich uczniów naszej szkoły do wzięcia udziału w głosowaniu na logo gazety szkolnej. Propozycje projektów można już oglądać na pierwszym piętrze. Spośród nich w środę, tj. 11.12.2013 r. będziemy wybierali najoryginalniejsze, najciekawsze. Prosimy na długiej przerwie (11.25 - 11.45) - właśnie w tym dniu o wrzucenie swojego głosu z numerem wybranego logo. Wyniki plebiscytu ogłosimy na stronie internetowej  szkoły. Zapraszamy!

  Jednocześnie dziękujemy klasom 2a i 2c za twórczy wkład w przygotowanie propozycji.

  Redakcja DE FACTO


 • Konkurs Moja Szkolna Tapeta

  Zadaniem ucznia jest samodzielne przygotowanie grafiki komputerowej (tapety) w jednej z Kategorii: 

  • Kategoria I : „Ważna dla mnie kampania społeczna” – dowolnie wybrana przez ucznia np. „Palenie szkodzi zdrowiu”, „Zasady bezpieczeństwa w Internecie”,  „Zwierzę też czuje!” lub inny, bardzo ważny temat społeczny dla ucznia, który chce bardzo przedstawić.
  • Kategoria II : „Tapeta komputerowa mojej szkoły” – dowolna interpretacja graficzna ucznia, która przedstawia jego szkołę z jak najlepszej strony za pomocą tapety komputerowej.
  • Kategoria III : „Ważne dla mnie polskie święto Państwowe (narodowe)” – dowolna interpretacja graficzna ucznia, która reprezentuję tematykę jednego z aktualnych świąt państwowych (narodowych) np. 3 maja, 11 listopada itd.
  Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody!

  Szczegóły konkursu na stronie www.szkolnaTapeta.pl


 • Nauczyciele języka polskiego zachęcają do wzięcia udziału w następujących  konkursach:

  • XV Ogólnopolski Konkurs „SZUKAMY POLSKIEGO SZEKSPIRA”którego celem jest napisanie tekstu sztuki dramatycznej.  Więcej informacji na stronie- www.assitej.pl
  • „W hołdzie Żołnierzom Wyklętym”  to konkurs historyczno- literacki
  • „Moja EUROPA kultury - jest konkursem  literacko - dziennikarskim oraz plastycznym. Główny założeniem jest podkreślenie  wrocławskiej „wyjątkowości” i jednoznacznie  europejskiego wymiaru lokalnej kultury.

   Więcej informacji uzyskacie u nauczycieli – polonistów.

   Przypominany także o grudniowym wypracowaniu typu maturalnego z zakresu literatury romantyzmu i pozytywizmu.


 • Konkurs Bobra
  12 listopada 2013 r. o godz. 12.00 odbędzie się Konkurs Bobra.
  Zapisy u nauczycieli informatyki i technologii informacyjnej do  8 listopada.
  Szczegóły na stronie: http://www.bobr.edu.pl/  • Etap szkolny Olimpiady Lingwistyki Matematycznej odbył się 10.10.2013 roku w godzinach 8:00-10:00.

  Szczegóły w załączniku.
Konkursy w roku szkolnym 2012/2013:

 • INTERAKTYWNY PRODUKT IT
  Jesteś pasjonatem, hobbystą, twórcą, początkującym lub zaawansowanym programistą, grafikiem, pomysłodawcą rozwiązań informatycznych? Uwielbiasz nowe technologie? „Bawisz się” w wirtualnym świecie nie od dziś, przyszły Ci do głowy nowe pomysły i chciałbyś się nimi pochwalić przed szerszą publicznością?

  Zaprojektuj dowolne rozwiązanie z wykorzystaniem nowych technologii, np.: stronę www, grafikę, animację, grę, aplikację, prezentację i… cokolwiek tylko Ci przyjdzie do głowy i pokaż nam!

  Oto Twoja szansa! Zgłoś Swój udział w konkursie: „Interaktywny produkt IT”. Możesz to zrobić indywidualnie lub zespołowo do końca września 2013 roku. Pokaż, na co Cię stać! Pokolenie Y na start! 

  Więcej informacji na stronie: http://www.informatyka.am.szczecin.pl w zakładce „Konkurs IpIT”.
   

 • INDEKS DLA ZUCHWAŁYCH
  Maturzysto, już po raz siódmy w czasie dwumiesięcznej rywalizacji będziesz mógł powalczyć o indeksy wymarzonych uczelni, stypendia, podręczniki i nagrodę specjalną – weekend dla dwóch osób we Wrocławiu. Łączna pula nagród wynosi ponad 100 tysięcy złotych.

  Szczegóły na stronie http://indeksdlazuchwalych.pl/

 • MAM TALENT DO NAUKI
  Już po raz drugi Politechnika Wrocławska organizuje konkurs "Mam talent do nauki". Jest on skierowany do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski.
  Szczegółowe informacje dostępne są tutaj.

 • OD IGNORANTA DO ELEGANTA

  Ogólnopolski konkurs na krótkometrażowy film promujący zasady savoir-vivre'u
  Przykładowe tematy filmów: kultura dnia codziennego, ubiór, makijaż, higiena, zachowanie przy stole, w miejscach publicznych, netykieta, kontakty damsko-męskie.
  Na zwycięzców czekają bardzo atrakcyjne nagrody.
  Szczegóły w Sali Centrum Informacyjne (folder Konkursy) na platformie Fronter.
 • IMIĘ DLA KRASNALA

  Ogłaszamy konkurs na ciekawe imię dla naszego Krasnala (może biografia majora Wysockiego lub historia naszej szkoły Was zainspiruje?!). W konkursie można wziąć udział indywidualnie (również nauczyciele) lub klasowo – klasa zgłasza jedną propozycję. Nagrodą w konkursie jest upominek, punkty z zachowania, dzień bez pytania.

  Krasnal tymczasowo zamieszkał w bibliotece, gdzie można go podziwiać i gdzie można składać propozycje imienia.

  Nauczyciele języka niemieckiego, nauczyciele bibliotekarze

  • Konkurs "Stephen King - mistrz horroru"
   Zapraszamy wszystkich uczniów do udziału w konkursie poświęconym życiu i twórczości S. Kinga, jednego z najpoczytniejszych współczesnych pisarzy, twórcy takich pozycji jak "Zielona mila", "Lśnienie", "Ręka Mistrza". Zainteresowane osoby prosimy o zgłaszanie się do biblioteki do dnia 22 kwietnia. Konkurs (w formie pisemnej) odbędzie się 24 kwietnia na pierwszej godzinie lekcyjnej. Każdy uczestnik otrzyma punkty z zachowania, zwycięzca nagrodę.

   Zapraszamy
   W. Belczyk, A. Pokusińska
   nauczyciele bibliotekarze
    

  • Zapraszamy do udziału w Ogólnopolskim Turnieju Programistycznym dla Szkół Średnich. Wszelkie informacje na temat konkursu są dostępne na naszej stronie www:

   http://konkursprogramowania.vxm.pl/

   Zadanie polega na stworzeniu dowolnego programu za pomocą dowolnego narzedzia programistycznego. Programy są oceniane w jednej z trzech kategorii:

   • Program edukacyjny
   • Program użytkowy
   • Program rozrywkowy

   Programy należy przysyłać na adres IV LO w Piotrkowie Trybunalskim lub na mail organizatora od 15 XII 2012 r. do 30 IV 2013 r.

  • KONKURS FOTOGRAFICZNY 

  Zapraszamy uczniów naszej szkoły do wzięcia udziału w międzyszkolnym konkursie fotograficznym „Alicja w Krainie Czarów”. 
  Prace należy dostarczyć do organizatorów do 5 marca 2013 r.
  Ogłoszenie wyników: 15 marca 2013 r.

  Regulamin Konkursu

  • V edycja Wrocławskiego Konkursu Fotograficznego FOT-ON dla uczniów szkół szkół średnich
   Tematy fotografii:
   - Jesień życia - fotografia portretowa
   - Zakazane smaki
   Termin zgłaszania prac: 25.01.2013 r.
   Ogłoszenie konkursu 

    
  • III Wojewódzki Konkurs Poetycki „O złoty karton III LO” pod hasłem „Zapomniane przez słońce”
   Konkurs adresowany jest do uczniów dolnośląskich szkół średnich. Wiersze (1-3 utworów w 3 egz. – jeśli forma papierowa) można do połowy grudnia 2012 r. przesyłać na adres: biblo15.wroc@gmail.com lub przynosić do biblioteki szkolnej LO Nr XV.
   Szczegółowych informacji udzielają bibliotekarze szkolni.


  • II Konkurs Programistyczny LO nr XV we Wrocławiu odbędzie się 13.12.2012 r. 
   Zapraszamy do udziału w Konkursie! Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody.
   Zapisy przyjmują nauczyciele informatyki i technologii informacyjnej do 7.12.2012 r.
   Regulamin

  • Tydzień Edukacji Globalnej (19-25.11.2012) - konkurs na plakat pt. "Ropa naftowa - dobrodziejstwo czy przekleństwo ?"
   W konkursie może wziąć udział klasa, która oglądała film pt. "Zatruty ogień" (należy wykorzystać informacje zawarte w filmie, oraz wiedzę uzyskaną z innych źródeł). Osoby, które przygotują plakat, otrzymają 10 punktów z zachowania, a klasa, której plakat wygra, będzie mogła zorganizować wyjście edukacyjne podczas lekcji.
   Plakaty należy składać do końca listopada w bibliotece szkolnej.

  • Młodzieżowy Dom Kultury Fabryczna we Wrocławiu zaprasza na III edycję konkursu GITAROMANIAK dla solistów i zespołów gitarowych.
   Głównym jurorem konkursu będzie gitarzysta zespołu PERFECT - Jacek Krzaklewski!
   Dla najlepszych do zdobycia atrakcyjne nagrody.
   Regulamin konkursu
   Karta zgłoszeniowa
  • Zapraszamy do wzięcia udziału w Konkursie na Logo Szkoły i Biblioteki LO nr XV.
   Zgłoś swoje prace do 20 listopada i wygraj atrakcyjne nagrody!!!
   Regulamin konkursu

  • III OGÓLNOPOLSKI KONKURS PLASTYCZNY IKONY POPKULTURY - portret człowieka i jego legendy
   (szczegółowe informacje Joanna Brosiło sala 126)
   Regulamin

  • I Konkurs Programistyczny LO nr XV - 26.10.2012 r.