Rok szkolny 2018/19

19.06.2019

Udanych wakacji...

   ... nad morzem, w górach, nad jeziorem i na leśnych ścieżkach :) Dobrego wypoczynku! Relaksu z interesującą książką :)


11.06.2019

Zwrot książek do biblioteki

   Bardzo prosimy o zwrot wszystkich wypożyczonych książek do 13. 06. 2019, w godzinach pracy biblioteki.


31.05.2019

"Kongresy" - zaproszenie do czytania

   Drodzy uczniowie!
   Miesięcznik „Kongresy” to czasopismo tworzone przez młodych dla młodych. W skład redakcji wchodzą nastolatkowie z Warszawy, Płocka, Poznania, Wrocławia i wielu innych miast, którzy dzięki gazecie uczą się pisania artykułów, a tym samym, poszerzają swoje umiejętności redagowania i weryfikacji informacji.
   W każdym numerze znaleźć można informacje dotyczące angażowania się w działalność społeczną, a także o mnogiej ilości konkursów przeznaczonych właśnie dla Was! W „Kongresach” nie brakuje również tekstów historycznych, prawnych oraz felietonów, a w każdym numerze mieści co najmniej jeden wywiad: w pierwszym numerze został on przeprowadzony z byłym Rzecznikiem Praw Dziecka panem Markiem Michalakiem, w drugim natomiast z marszałkiem Senatu panem Stanisławem Karczewskim.
   Dlatego też zapraszamy Was do zapoznania się z naszym czasopismem. Gazeta wydawana jest w formie elektronicznej tutaj: http://gazetakongresy.pl.
Zapraszamy także do śledzenia naszych profili na Facebooku (https://facebook.com/gazetakongresy) oraz Twitterze (https://twitter.com/Kongresy).

Pozdrawiamy
Zarząd miesięcznika „Kongresy”


31.05.2019

31. 05. - Światowy dzień bez papierosa

  O konsekwencjach palenia papierosów, w krótko- i długofalowej perspektywie można dowiedzieć się z gazetki wyeksponowanej w bibliotece szkolnej. Oprócz o kwestiach nikotynowych warto poczytać o uzależnieniach od komputera, Internetu.


31.05.2019

Prenumerata czasopism

   Szanowni Czytelnicy! Zapraszamy do korzystania w bibliotece z czasopism: Gazety Wyborczej (w wersji internetowej) oraz innych tytułów, w wersji papierowej, m. in. "Charakterów", "Wiedzy i Życia", "Newsweeka".


22.05.2019

Reklama

   W telegraficznym skrócie (bo w ciągu zaledwie jednej godziny) zaprezentowano w klasach drugich temat reklamy, z uwzględnieniem rysu historycznego oraz przedstawieniem charakterystycznych cech reklamy współczesnej oraz języka przekazu reklamowego. Prezentację okraszono przykładami reklam okresu międzywojennego oraz aktualnych, w tym nagrodzonych "Chamletami" (za najgorszą reklamę) i tych bardzo ciekawych, niebanalnych, pozostających w pamięci, wywołujących emocje.


20.05.2019

Zaburzenia odżywiania - lekcja biblioteczna

   Klasy pierwsze uczestniczyły w zajęciach poświęconych anoreksji i bulimii, przeprowadzonych we współpracy z pedagogiem szkolnym. Oprócz podstawowych informacji nt. objawów, konsekwencji zachorowania, czynników sprzyjających chorobom, uczniowie mieli okazję posłuchać fragmentów książki "Dieta (nie) życia" Karoliny Otwinowskiej.


17.05.2019

Historie miłosne - miłe do poczytania :)

   Po wystawie kryminałów przyszedł czas na romanse! W bogatej ofercie nowych, i tych trochę starszych, pozycji każdy może znaleźć coś dla siebie.


17.05.2019

Matura - o czym warto pamiętać?!

   Ostatnia lekcja biblioteczna dla uczniów klas trzecich zwyczajowo poświęcona jest maturze ustnej, metodach radzenia sobie ze stresem, o savoir vivrze maturalnym i in. Spotkanie jest również okazją do pożegnania się z uczniami, podziękowania za wspólnie spędzony czas...


5.04.2019

Szczęście

   Rodzina, przyjaźń, spełnianie marzeń, spacer z psem, taniec, jedzenie smacznych potraw, oglądanie filmów, zakupy.... i jeszcze wiele innych rzeczy uszczęśliwia pierwszoklasistów. Na zajęciach z okazji Międzynarodowego Dnia Szczęścia (20. marca) uczniowie mieli okazję do refleksji nad własnym szczęściem, jak również do poznania definicji szczęścia, wpływu jedzenia i sportu na poczucie zadowolenia itd. W drugiej części lekcji uczniowie wysłuchali fragmentów książki "Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń" autorstwa Nicka Vujicica.

  

  


27.03.2019

Stereotypy

   Stereotypy - spotykamy się z nimi codziennie, sami je powtarzamy, a czasami jesteśmy ich bohaterami. Potrafią śmieszyć, ale i ranić; prowadzą do uprzedzeń, nienawiści, zatruwają dusze. Temat bardzo obszerny, ważny... dlatego został podjęty na lekcjach bibliotecznych z maturzystami. Dobrego dnia z wieloma pozytywnymi emocjami:)


26.03.2019

Rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszy kaligram

    

   Wiersze obrazkowe wykonane przez uczniów klas pierwszych pokazały ich kreatywność, uzdolnienia plastyczne, ciekawe interpretacje. Za najlepszą pracę uznano dzieło Mai, Julii i Natalii z 1c, które w piękny sposób przedstawiły "Pocałunek" J. Tuwima. W nagrodę dziewczyny otrzymały zestaw słodyczy ufundowany przez Radę Szkoły.


20.03.2019

21. 03. - Światowy Dzień Poezji

   Czym są kaligramy, jak wyglądają przykładowe wiersze obrazkowe i "trochę inna" poezja (np. e.e. cumingsa, "Raki" Morsztyna i Kochanowskiego) dowiedziały się klasy pierwsze. Uczniowie w grupach przygotowywali również własne kaligramy i prezentowali sylwetkę poety.

  

  

   Korytarz przy bibliotece przyozdobiły wiersze, warte przeczytania, chwili zastanowienia się i refleksji.

  


15.03.2019

Powieści kryminalne

   W bibliotece szkolnej jest ich bardzo duży wybór, można wybierać wśród pisarzy starszych, jak np. Agata Christie, jak i młodszego pokolenia, np. Jo Nesbo. Zachęcamy do wypożyczania nowości oraz starszych pozycji :)


15.03.2019

Jak się uczyć, żeby się nauczyć?!

   Jakie godziny są najlepsze dla efektywnej nauki? Jak deficyt snu wpływa na przyswajanie wiedzy? Jak wyeliminować stres (albo chociaż go ograniczyć)? Jak ćwiczyć mózg, jak synchronizować półkule mózgowe? Jakie zadania wykonywać na koncentrację, spostrzegawczość? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi poznali uczniowie klas 1 na marcowych zajęciach bibliotecznych, w trakcie których zmierzyli się także z zagadkami logicznymi.


11.03.2019

Poetycki Dzień Kobiet

   Jak co roku przedstawiciele męskiej części grona nauczycielskiego i uczniów uraczyli panie interpertacjami wierszy, sprawiając im bardzo wiele radości. Brawurowe wykonania utworów m. in. Gałczyńskiego, Asnyka zachwyciły :). W czasie imprezy został rozstrzygnięty "Konkurs wiedzy o płci pięknej" i wręczony tort zwycięskiej klasie 3D. W poniedziałek 11. 03. panowie recytatorzy otrzymali skromne podziękowanie za swój występ (w postaci czekolady), a klasa 3A i 1C (zdobywając odpowiednio 2 i 3 miejsce w konkursie) "Ptasie mleczko". Nagrody ufundowała Rada Szkoły, za co bardzo dziękujemy.

  

  


4.03.2019

"Konkurs wiedzy o płci pięknej"

   Czym są "węgierki", "szwedki" czy "amerykanki"? Kto napisał "Karolcię", a kto "Dziennik Bridget Jones"? Kto gra Olę Lubicz w serialu "Klan"?  W tym roku m. in.  z takimi pytaniami zmagali się męscy przedstawiciele klas, którzy jak co roku walczyli o tort dla swoich koleżanek, wręczany 8. 03. w trakcie imprezy szkolnej "Panowie czytają Paniom poezję". Zagadnienia konkursowe oscylowały wokół szeroko pojętej tematyki kobiecej, prezentowanej także z pewnym dystansem ;)

  


28.02.2019

"Znaszli to słowo..." - znamy zwycięzców

  Weronika i Mateusz z klasy 2C wywalczyli nagrodę dla siebie, swoich kolegów i naturalnie wychowawcy. Zdobyli najwięcej punktów w konkursie i w ten sposób zyskali tytuł "Mistrzowie Języka Polskiego". A że rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło w Tłusty Czwartek, nagroda mogła być tylko jedna!


22.02.2019

"Znaszli to słowo..."

   Reprezentanci klas (dwuosobowe drużyny) zmierzyli się z zawiłościami języka polskiego w czasie konkursu, zorganizowanego z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Związki frazeologiczne, błędy językowe, znajomość polskich wyrazów, w tym archaizmów, znalazły się wśród zagadnień konkursowych.


22.02.2019

Archaizmy, zapożyczenia, neosemantyzmy w języku polskim

  Na zajęciach, przeprowadzonych w bibliotece szkolnej (przy współpracy n-la jęz. polskiego) z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, młodzież dowiedziała się jakie cele przyświecały UNESCO przy powoływaniu tego święta, które języki używane w Polsce są zagrożone wymarciem (np. język wilamowicki) itd. Emocji przysporzyło rozszyfrowywanie archaizmów oraz słów, które z czasem zmieniły swoje znaczenie (tzw. neosemantyzmów). Język polski piękny jest i basta :)

  


14.02.2019

Reportaże - ciekawy wybór tytułów w szkolnej bibliotece

  Uczniowie trzecich klas uczestniczyli w lekcji bibliotecznej poświęconej reportażowi oraz twórczości Ryszarda Kapuścińskiego. Poznali definicję reportażu, jego główne cechy, przedstawicieli polskiego reportażu oraz interesujące pozycje, w tym również nowości zakupione w ramach NPRCz. 

   Życiorys R. Kapuścińskiego zaprezentowano w drugiej części zajęć, uczniowie wysłuchali także krótkiego reportażu "Victoriano Gomez przed kamerami TV", ze zbioru "Chrystus z głową na karabinie".


14.12.2018

150. rocznica urodzin Stanisława Wyspiańskiego

  15 grudnia przypada 150. rocznica urodzin wielkiego polskiego pisarza, malarza, grafika... i projektanta mebli. Z tej okazji w bibliotece przygotowano okolicznościową gazetkę i wystawę prac Wyspiańskiego oraz reprodukcji jego dzieł.


18.12.2018

Magicznych Świąt...

  ... we wspaniałej atmosferze, poczucia radości i szczęścia oraz cudownego Bożego Narodzenia. Powodzenia w Nowym Roku...

   I jak najwięcej ciekawych książek przeczytanych w AD 2019!... życzą n-le bibliotekarze :)


18.12.2018

Korea Północna oczami Yeonmi Park, autorki książki "Przeżyć"

  10. grudnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka, który przypomina o nieprzestrzeganiu i łamaniu praw człowieka na świecie. Z tej okazji przygotowano gazetkę szkolną (która znalazła się w holu szkoły) oraz zaproszono klasy 2 i 3 na lekcję, w trakcie której czytano fragmenty książki "Przeżyć", uzupełniane wiadomościami nt. sytuacji społecznej, politycznej, kulturalnej w Korei Północnej.


18.12.2018

Skrzynka bookcrossingowa w Wrocław Fashion Outlet - zasilenie :)

  Drodzy Czytelnicy, przypominamy, że nasza szkoła opiekuje się skrzynką znajdującą się w pobliskim centrum handlowym. Możecie samodzielnie ją uzupełniać  zbędnymi książkami (możecie też wziąć z niej pozycję, która przypadnie Wam do gustu), albo przynosić woluminy do biblioteki szkolnej.


12.12.2018

Wyróżnienie od Wrocławskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli

  Działania na rzecz promocji czytelnictwa i bookcrossingu, podjęte w roku kalendarzowym 2018 przez nauczycieli LO Nr XV (w tym i n-li bibliotekarzy), zostały docenione przez WCDN. Dziękujemy za dyplom, jak również za książki przekazane przez łódzkie wydawnictwo Literatura, które wzbogacą naszą bibliotekę.

  


3.12.2018

Kalendarz adwentowy AD 2018

  Grudzień nastał... A jak grudzień - to i biblioteczny kalendarz adwentowy :) Tradycyjnie pierwszy czytelnik wypożyczający książkę w danym dniu może poczęstować się słodkim upominkiem.


30.11.2018

Historia i współczesność LO XV

  Z okazji Święta Szkoły, przypadającego 29 listopada, klasy pierwsze uczestniczyły w zajęciach, które przybliżyły uczniom historię naszej szkoły, tradycje wojskowe, ofertę edukacyjną liceum wojskowego i ciekawostki nt. OLW. Poznali również postać mjra. Piotra Wysockiego, od trzydziestu lat patrona szkoły. Pierwszoklasiści dowiedzieli się także, w jakich aktywnościach, akcjach, zajęciach będą mogli uczestniczyć w ciągu trzech lat nauki. Wyświetlana prezentacja multimedialna z licznymi zdjęciami wzbudziła emocje wśród młodzieży (szczególnie zdjęcie grona nauczycielskiego sprzed 20 lat).

Uroczystość przekazania sztandaru szkole (zdjęcie z 1988 r.)


27.11.2018

27. Wrocławskie Targi Dobrych Książek - już wkrótce :)

  Kiedy? Od 29 listopada do 2 grudnia.

  Gdzie? W Hali Stulecia, przy ul. Wystawowej 1.

  Więcej informacji na http://www.domliteratury.wroc.pl/targi-ksiazki.html


27.11.2018

Książka... nie książka. Inspiracje literaturą w...

  ... różnych dziedzinach życia można było zaobserwować na zajęciach w klasach 1. Uczniowie zobaczyli (niestety tylko na fotografiach) największą i najmniejszą książkę świata, torty z motywami książkowymi i książki, które można zjeść (np. wykonane z makaronu), biżuterię i tatuaże wykonane w oparciu o teksty zaczerpnięte z literatury. Drugą część lekcji poświęcono na prezentację nowych tytułów zakupionych do biblioteki w ramach NPRCz oraz starszych, a ciekawych pozycji ze szkolnego księgozbioru, np. ks. "Wrocław - moje miasto", z tzw. wstęgą Wrocławian (jak poniżej :)).


20.11.2018

TEG w bibliotece

  Rokrocznie biblioteka włącza się w szkolne obchody Tygodnia Edukacji Globalnej. W tym roku hasłem przewodnim są Cele Zrównoważonego Rozwoju; zajęcia w bibliotece skupiają się wokół celu szesnastego, poświęconego m.in. promowaniu pokojowych społeczeństw. Maturzyści uczestniczą w zajęciach dotyczących sytuacji w Rwandzie w 1994, kanwą spotkania jest książka W. Tochmana pt. "Dzisiaj narysujemy śmierć". Wydarzenia, w wyniku których śmierć poniosło ok. 1 mln osób (w ciągu trzech miesięcy), powinny być przestrogą dla każdego...

  


20.11.2018

Ostatnie zakupy z NPRCz

  Kiedyś ta chwila musiała nastąpić :( Ale cieszymy się, że tak wiele ciekawych, wartościowych pozycji, bestsellerów udało się kupić do biblioteki szkolnej. W ostatniej transzy - 54 tytuły, jak poniżej.

  


9.11.2018

Święto Niepodległości

   Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości przygotowano w bibliotece wystawkę książek oraz okolicznościową gazetkę.


8.11.2018

Historia Władysława Szpilmana...

   ... spisana na kartach autobiograficznej powieści pt. "Pianista", stała się tematem lekcji w klasach maturalnych. Fragmenty opisujące wstrząsające realia życia w warszawskim getcie oraz poświęcone życiu w kryjówce na stronie aryjskiej, zaprezentowano uczniom wraz z komentarzem nauczyciela historii i nauczyciela bibliotekarza. Maturzyści wysłuchali także urywków pamiętnika W. Hosenfelda (powstałego w czasie 2 wojny św.), niemieckiego oficera, któremu Szpilman zawdzięczał ocalenie. Książkę "Pianista"  zakupiono z funduszy NPRCz.

  


8.11.2018

Pasje życia

   Tematem lekcji bibliotecznej w kl. 1 były pasje życia Jacka Pałkiewicza (podróżnika, reportera), Krzysztofa Komedy (muzyka jazzowego) oraz polskich himalaistów, którzy w marcu 2013 r. jako pierwsi zdobyli Broad Peak (w wyprawie zimowej). Książki przedstawione na lekcji: "Pasja życia" J. Pałkiewicza, "Komeda: osobiste życie jazzu" M. Grzebałkowskiej oraz "Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak" J. Hugo-Badera zostały zakupione z funduszy NPRCz.


7.11.2018

Podstawy psychologii w bibliotece

   Klasy psychologiczne 2C i 3C uczestniczyły w zajęciach realizowanych przez szkolnego psychologa we wspólpracy z n-lem bibliotekarzem. Tematem spotkania była praca z pacjentem będącym w traumie metodą genogramu. Uczniowie poznali kilka przypadków z praktyki M. Wolynna, autora książki "Nie zaczęło się od ciebie. Jak dziedziczona trauma wpływa na to, kim jesteśmy i jak zakończyć ten proces". 6.11.2018

Zakupy w ramach NPRCz - cz. 3


    Kolejne ciekawe książki (m. in. rekomendowane przez uczniów) dotarły wczoraj do biblioteki szkolnej. Wśród ponad pięćdziesięciu woluminów można znaleźć m. in. "Czarownice nie płoną", "Eichman w Jerozolimie", "Wodnikowe wzgórze" czy "Dwór szronu i blasku gwiazd".


6.11.2018

"Tatuażysta z Auschwitz"

    Poruszająca historia Lale Sokołowa zapisana na kartach powieści H. Morris stała się kanwą październikowych spotkań z maturzystami, na zajęciach realizowanych w oparciu o pozycję zakupioną z funduszy NPRCz. Uczniowie poznali wybrane urywki opisujące codzienność obozową, pełne grozy opisy życia w Auschwitz, jak również historię miłości między głównym bohaterem a Gitą Furman. Lekcji towarzyszła wystawa książek podejmujących tematykę obozową, Holocaustu oraz opracowań popularnonaukowych nt. 2 wojny św.


6.11.2018

Zaczytaj się w...

 ... "Mózgu psychopaty", "Polskich morderczyniach", "Pianiście", "Małych bogach. Jak umierają Polacy" i wielu innych pozycjach kupionych w ramach NPRCz. Uczniowie drugich klas uczestniczyli w zajęciach, w trakcie których poznali rekomendacje wybranych tytułów, wysłuchali kilka fragmentów książek.


27.10.2018

"Książę Poetów" - życie i twórczość

   Z okazji ustanowienia 2018 rokiem Zbigniewa Herberta (20. rocznica śmierci), w klasach trzecich odbyła się lekcja o cenionym na świecie pisarzu, zwłaszcza za postać "Pana Cogito". Na lekcji wykorzystano biografię J. Siedleckiej oraz A. Franaszka, zakupioną z funduszu NPRCz.


23.10.2018

Zakup nowości w ramach NPRCz - cz. 2

   Aż sześćdziesiąt tytułów wzbogaciło zbiory biblioteki! Jest w czym wybierać :) Zapraszamy do wypożyczania.


17.10.2018

Wisława Szymborska na kartach książki "Nic zwyczajnego" Michała Rusinka

  W klasach drugich odbyły się lekcje biblioteczne poświęcone polskiej poetce, noblistce, wielkiej damie literatury. Postaci z poczuciem humoru, dystansem do siebie, olbrzymią życzliwością do innych, ale i ze swoimi słabostkami. Uczniowie poznali najważniejsze informacje faktograficzne, jak również liczne ciekawostki z życia poetki, m. in. dotyczące reakcji na wiadomość o Nagrodzie Nobla, podziwu dla twórczości W. Allena, B. Leśmiana czy sportowych dokonań A. Gołoty. W trakcie zajęć uczniowie wysłuchali urywków książki "Nic zwyczajnego" (zakupionej w ramach NPRCz), autorstwa Michała Rusinka, wieloletniego sekretarza Szymborskiej.


17.10.2018

Warto czytać! I jest w czym wybierać :)

   Ze zbioru nowości zakupionych w ramach NPRCz każdy znajdzie coś dla siebie! Do Waszej dyspozycji są kryminały i powieści obyczajowe, poezja, literatura faktu, książki fantasy, sporo pozycji historycznych i psychologicznych.

   Wszystkie klasy pierwsze uczestniczyły w zajęciach, w trakcie których poznawały przykładowe tytuły warte wypożyczenia, przeczytania.Uczniowie dzielili się również swoimi rekomendacjami. W drugiej części spotkania młodzież słuchała tekstów z nowo zakupionej książki "Balsam dla duszy nastolatka", m. in. wstrząsającego opowiadania "Zginął tragicznie w wieku siedemnastu lat".

  


8.10.2018

Nowości w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

   Drodzy Czytelnicy. Ponad 400 książek zostało przyjętych na stan biblioteki. Przed nami jeszcze kolejne zakupy, czekamy na Wasze propozycje :) Oczywiście przede wszystkim gorąco zachęcamy do wypożyczania :)

  


27.09.2018

Zbigniew Herbert - konkurs recytatorski

  Zapraszamy do udziału w konkursie, polegającym ma recytacji wybranego wiersza lub fragmentu eseju Zbigniewa Herberta. Można również zaśpiewać wybrany wiersz poety. Etap szkolny odbędzie się 9 października i będzie eliminacjami do międzyszkolnego konkursu recytatorskiego pt. "Piewca moralności i sztuki - Zbigniew Herbert", organizowanego przez LO Nr XII. Szczegółowych informacji udzielają nauczyciele bibliotekarze.


27.09.2018

Narodowy program Rozwoju Czytelnictwa - zakupy.

  

   Z wielką radością informujemy, że pierwsza, olbrzymia tura książek dotarła do naszej biblioteki :) Już wkrótce będzie można je wypożyczać.


26.09.2018

23-29. września 2018. Tydzień Zakazanych Książek

   Ostatni tydzień września zarezerwowany od lat jest na obchody Tygodnia Zakazanych Książek, święta obchodzonego na całym świecie. Wydarzenie ma zwrócić uwagę na ciągle aktualny problem ograniczania dostępu do pewnych treści. W klasach pierwszych przeprowadzono lekcje poświęcone zagadnieniu cenzury, instytucjom i osobom blokującym dostęp do pewnych treści, rozważono powody, dla których określone tytuły rugowane są z bibliotek. Lekcji towarzyszyła wystawa książek oraz gazetka tematyczna.

  


20.09.2018

Zakupy w ramach NPRCz

   Jakie książki powinny znaleźć się w szkolnej bibliotece? Co rekomendujecie innym czytelnikom? Na wasze propozycje czekamy do 5. października. Tytuły wysyłajcie na biblo15.wroc@gmail.com :) Oczywiście można również podejść do biblioteki - gorąco zapraszamy.20.09.2018

Zajęcia dodatkowe

   Chętnym uczniom proponujemy konsultacje, w terminach uzgodnionych indywidualnie:

1. Powtórzenie materiału z geografii - p. W. Belczyk

2. Sztuka retoryki - p. A. Pokusińska.

   Serdecznie zapraszamy :)


12.09.2018

Pierwsze klasy...

   ... już uczestniczyły w pierwszej lekcji bibliotecznej, w trakcie której poznały zasady obowiązujące w bibliotece, prawa czytelnika, ofertę biblioteki itd.  Miło nam powitać nowych Czytelników :)


6.09.2018

Witamy po wakacjach :)

   Dużo sił do odkrywania nowych rzeczy na edukacyjnej niwie, samych satysfakcjonujących ocen... i sporo czasu na lekturę ciekawych książek ze szkolnej biblioteki :) życzą n-le bibliotekarze.

   Biblioteka w roku szkolnym 2018/2019 czynna będzie w godz. 7:30-15:00 (poniedziałek - czwartek), 7:30-13:30 (piątek).
Rok szkolny 2017/18

20.06.2018

Wakacje AD 2018

   Bezpiecznego odpoczynku, w pełni zasłużonego po miesiącach wytężonej pracy, wszystkim Czytelnikom życzę z całego serca :).

Ps. W czasie wakacji książki można oddać w Sekretariacie.


13.06.2018

"Wiosenne zmagania klas" - ostateczne roztrzygnięcie :)

   Nagroda główna trafiła do klasy 2B, która zgromadziła najwięcej punktów w klasyfikacji generalnej. W każdej konkurencji klasa plasowała się na wysokich lokatach, choć nie na najwyższych. W rezultacie klasa nie wygrała żadnej pojedynczej potyczki (można poczytać o tym poniżej), ale suma punktów ze wszystkich trzech małych konkursów zadecydowała o zwycięstwie. Niestety aura nie pozwoliła cieszyć się wygraną na łonie natury. Biblioteka zamieniła się w pizzerię, bo właśnie włoskim przysmakiem raczyli się uczniowie. Nagroda została ufundowana przez Radę Szkoły.

  


12.06.2018

Zwrot książek przed wakacjami...

   ...do dn. 14. 06. 2018. 


12.06.2018

"Wiosenne zmagania klas" - roztrzygnięcia

    Nadszedł czas wręczania nagród :) Z quizem "Wspomnień czar: rok 2000 i 2001 w pigułce" najlepiej poradziła sobie drużyna z klasy 1A, w składzie: Marysia, Adrian i Kacper. Zdjęcia, które zostaną wykorzystane jako tło na szkolnym Fb, najciekawsze (w opinii jurorów) wykonała klasa 1E oraz 2C. Występ recytatorski  na imprezie czytelniczej pt. "Poezja łączy pokolenia" klasy 1E i 2C najbardziej spodobał się jurorom. Jak widać klasa 1E i 2C dwukrotnie sięgnęła najwyższych laurów. Za nagrody, zestawy słodyczy (skumulowane dla 1E i 2C :)), gorące podziękowania dla Rady Szkoły.

  


11.06.2018

"Poezja łączy pokolenia"

    Już po raz drugi nasze liceum włączyło się w ogólnopolską akcję "Jak nie czytam, jak czytam", promującą aktywność czytelniczą. W piątek, 8. czerwca na 3 godzinie lekcyjnej, wszystkie klasy oraz goście z zaproszonej szkoły "Wspólny świat"  uczestniczyły w spotkaniu na boisku szkolnym. Każda klasa, z wychowawcą lub albo wyłącznie siłami uczniów :), czytała lub recytowała wiersze należące do klasyki dziecięcej literatury.

       


25.05.2018

Konkurs "Wspomnień czar: rok 2000 i 2001 w pigułce"...

    ... jest już wspomnieniem :) Reprezentanci klas 1 i 2 (niestety nie wszystkim przedstawicielom udało się dotrzeć) zmierzyli się z pytaniami dotyczącymi roku 2000 i 2001. Stąd pytania - w kontekście historycznym - o politykę, sport, modę, literaturę popularną czy muzykę.

   Ps. Po konkursie każda z klas uczestniczyła w lekcji omawiającej pytania quizowe.


24.05.2018

Wiosenne zmagania klas

 Konkurs dla kl. 1-2, organizowany przez bibliotekę szkolną, składa się z trzech części:

1.    Quiz pt. „Wspomnień czar: rok 2000 i 2001 w pigułce”  - dla trzyosobowych drużyn klasowych, odbędzie się 25. 05. 2018 (piątek) na 3 lekcji, w bibliotece. Proszę Państwa Wychowawców o zgłoszenie nazwisk uczestników do 24.05.
Od 28.05. zapraszam p. Wychowawców z klasami na lekcję omawiającą pytania konkursowe.
2.    Wykonanie zdjęcia, które będzie można wykorzystać jako tło na szkolnym FB. Tematyka nawiązująca do historii lub dnia dzisiejszego naszego liceum. Na jedno zdjęcie klasy czekam do 7.06., proszę o przysyłanie na adres mailowy biblo15.wroc@gmail.com. Zdjęcia zostaną ocenione przez jury.
3.    Recytacja wiersza w czasie imprezy „Poezja łączy pokolenia”, wpisującej się w ogólnopolską akcję „Jak nie czytam, jak czytam”, dn. 8. 06. (piątek), na 3 lekcji, na boisku szkolnym. Wybrany tytuł wiersza, z klasyki poezji dziecięcej (np. Tuwima, Brzechwy) proszę jak najszybciej zgłosić osobiście w bibliotece. W czasie imprezy zapraszam do recytacji wiersza nie tylko reprezentantów klasy, ale i Państwa Wychowawców (albo innych nauczycieli uczących). Występ zostanie oceniony przez jurorów.

Za każdy z w. w. elementów konkursu zostanie przydzielona punktacja, klasa z najwyższą sumą punktów zostanie obdarowana prezentem niespodzianką....DEPZP.
Ps. W razie wątpliwości - proszę o kontakt.


24.05.2018

"Znani pisarze i ich nieznane oblicze"

   Czy XIX - wiecznym bestsellerem był "Kordian" czy "Pan Tadeusz"? A może książka kucharska "365 obiadów" Lucyny Ćwierczakiewiczowej? Który z pisarzy cierpiał na agorafobię, a który uwielbiał piesze wędrówki? Kto najwięcej napisał wśród polskich pisarzy, a kto znał trzydzieści języków obcych? Na takie i inne pytania odpowiedziano na lekcji dla klas drugich, na majowych zajęciach w bibliotece.


24.05.2018

Kryminał w maju

   Wystawka literatury kryminalnej czeka w bibliotece na wszystkich wielbicieli gatunku i na tych, którzy chcą się oderwać od lektur i podręczników szkolnych :)


26.04.2018

Światowy Dzień Książki

    Przypadający 23. kwietnia Dzień Książki w bibliotece szkolnej celebrowano z klasami pierwszymi. Na lekcjach wychowawczych miały miejsce prelekcje poświęcone historii książki, okraszone licznymi ciekawostkami ( m. in. dotyczącymi astronomicznych cen niektórych książek, np. "Ptaków Ameryki", przykłady bardzo dużych książek i tych w wersji mini). W drugiej części zajęć uczniowie rywalizowali ze sobą w quizie wiedzy humanistycznej, w którym pytania dotyczyły bardzo szeroko pojętej tematyki książkowej, bibliotecznej, np. jak poniżej


23.04.2018

3 maja. Dzień bez komputera

    Dla wielu taki dzień - "bez komputera" wydaje się być niemożliwy do przetrwania. Bez Internetu?!, komórki?!, dostępu do portali społecznościowych?! Kiedy zaczyna się uzależnienie, jak je rozpoznać, gdzie szukać pomocy - można dowiedzieć się z gazetki w bibliotece szkolnej.23.04.2018

Literatura dedykowana młodzieży

    Przed dłuuuuugim majowym weekendem zapraszam do wypożyczania ciekawych pozycji książkowych, napisanych z myślą o młodym czytelniku. Wszak czasu pierwoszoklasistom i drugoklasistom nie zabraknie na różne aktywności, w tym też - mam nadzieję - na interesującą książkę :)13.04.2018


    Drodzy Maturzyści! Czekam na zwrot książek do 19. kwietnia. Jeżeli macie zbędne lektury czy inne pozycje, chętnie je "przygarnę" :)


11.04.2018

Holocaust w literaturze

    19. kwietnia przypada 75. rocznica wybuchu powstania w gettcie warszawskim, obchodzimy wówczas Dzień Pamięci o Holokauście i Przeciwdziałaniu Zbrodniom Przeciwko Ludzkości. Zapraszam do obejrzenia wstrząsającej gazetki z ilustracjami dokumentującymi zagładę Żydów (karty ze zbiorów IPN) oraz wystawy literatury pięknej, podejmującej problematykę Holokaustu.


11.04.2018

Ostatnia lekcja biblioteczna Maturzystów

   W kwietniu, jak co roku, ostatni temat realizowany z uczniami klas 3 dotyczy "Ustnego egzaminu maturalnego". Na zajęciach podejmowane są zagadnienia związane z punktualnością, ubiorem adekwatnym do sytuacji, przebiegiem egzaminu, punktacją egzaminu z jęzka polskiego itd.


11.04.2018

O kobietach w sztuce,  literaturze... i dużo, dużo więcej

    Lekcję biblioteczną dla klas 2 pt. "O kobietach słów kilka... ale za to jak zróżnicowanych" zorganizowano w marcu i kwietniu w związku z Dniem Kobiet. Przede wszystkim wyjaśniono znaczenie słowa "kobieta", zwrócono uwagę na funkcjonujący kiedyś i dziś "ideał kobiety", przedstawiono różne postaci bohaterek literackich itd. Lekcję zakończono głośnym czytaniem urywków książki "Lalki w ogniu", traktującej m. in. o sytuacji kobiet w Indiach.


11.04.2018

Międzynarodowy Dzień Szczęścia...

    ... z pewnym "poślizgiem" (niestety choroby dopadają i bibliotekarzy), zorganizowano w kwietniu w bibliotece szkolnej. Święto ustanowione przez ONZ od kilku lat celebruje się 20. marca, również w naszej szkole. Klasy pierwsze gościły na lekcjach, w trakcie których młodzież wspólnie z pedagog J. Piech-Bidermann zastanawiała się, czym jest szczęście, ale i "czy jedzenie może nas uszczęśliwić", "jakie kraje uznawane są wg badań za najszczęśliwsze" itd. W drugiej części spotkania młodzież słuchała urywków książki "Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń" Nicka Vujicica, którego sylwetkę poznała w czasie zajęć. Uczniowie przygotowali swoje "koniczynki szczęścia", które wkrótce trafią do klas. Lekcji towarzyszyła gazetka okolicznościowa (m. in. o symbolach szczęścia) oraz wystawa książek "Poczytaj o szczęściu".

        


19.03.2018

Pytania quizowe - omówione!

    "Konsekwencją" każdego konkursu, w którym biorą udział reprezentanci klas, jest lekcja biblioteczna dla każdej z klas, w trakcie której wspólnie rozwiązywane są pytania konkursowe, z uzupełnieniem wiadomości oraz z podaniem ciekawostek na dany temat. Zagadnienia konkursowe dotyczyły bardzo szeroko pojętej tematyki kobiecej, np. "Kto namalował "Autoportret w zielonym Bugatti"? - czy T. Łempicka, czy A. Rubik czy może A. Osiecka, "Kto wcielił się w rolę Marysi w filmie "Poszukiwany, poszukiwana"? - W. Pokora, A. Seweryn czy J. Gajos, "Czym jest szmizjerka" itd.


9.03.2018

Konkurs wiedzy o płci pięknej - rozstrzygnięcie

   Wiele osób nie mogło się doczekać, kto w tym roku wygrał? Do której klasy trafi wspaniały tort, ufundowany przez Radę Szkoły? Oto wyniki: trzecie miejsce zajęła 3D, drugie 1E (w nagrodę uczennice otrzymały ptasie mleczko). Najlepiej z pytaniami konkursowymi poradzili sobie panowie z 3B: Alex, Dorian i Mateusz, dzięki którym dziewczyny mogły się cieszyć pysznym ciastem.

  


9.03.2018

Poetycki Dzień Kobiet

   Jak co roku, 8 marca, na długiej przerwie, w holu szkoły, uczniowie (oczywiście płci męskiej) i prof. R. Zwoliński czytali poezję, dedykowaną wszystkim Paniom z 15-stki. Wiersze polskich romantyków, przeplatane aforyzmami o kobietach, interpretowali sportowcy z klasy 3E.Poniżej recytatorzy w nastroju bojowym, podczas próby w bibliotece :)


7.03.2018

"Kobieta w malarstwie"

   Artyści wielokrotnie uwieczniali płeć piękną na płótnie, desce, papierze. Skromny wycinek twórczości malarzy polskich i zagranicznych znalazł się na wystawce reprodukcji w bibliotece, przygotowanej z okazji Dnia Kobiet. :)


28.02.2018

„Mimo tak wielkie płci naszej zalety,
My rządzim światem, a nami kobiety. ”
                                                                                            Ignacy Krasicki

   Powyższe motto przyświecało zmaganiom Panów, walczących w quizie wiedzy o Kobietach, w ostatnim dniu lutego, w bibliotece szkolnej. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi zwyczajowo 8 marca, w czasie imprezy poetyckiej dedykowanej Paniom.

  


28.02.2018

"Pogromca byków" już znany :)

   Oczywiście mowa o "bykach ortograficznych" :). W tym roku najlepiej z zawiłościami polskiej ortografii poradziła sobie Weronika Jamroz z 1C, która w nagrodę otrzymała kartę podarunkową ufundowaną przez Radę Szkoły.


27.02.2018

Konkurs walentynkowy - rozstrzygnięcie

    W zabawie wzięło udział pięć dziewczyn, Ala P. z 2D, Julia B. i Natalia W. z 2C, Laura T. z 2E oraz Karolina G. z 1C, które idealnie odpowiedziały na wszystkie pytania. Do każdej z uczestniczek trafił zestaw słodkich ciasteczek, ufundowanych przez Radę Szkoły.

   Niestety w konkursie "Stwórz neologizm" nikt nie wystartował :(


26.02.2018

Konkurs o Kobietach - już wkrótce!

   Reprezentacje klas (trzyosobowe drużyny) zapraszam w środę, 28. 02. na 3 lekcji. W konkursowych zmaganiach mogą wziąć udział wyłącznie Panowie, którzy zmierzą się z pytaniami dot. szeroko pojętej tematyki kobiecej (m. in. kobieta w literaturze, sztuce, ale i kosmetologia, świat mody...).


23.02.2018

Jak się uczyć... żeby się nauczyć...

   Zakończenie pierwszego semestru jest okazją dla pierwszoklasistów do refleksji nad wynikami naukami w nowej szkole - liceum. Na lekcji bibliotecznej poświęconej warunkom skutecznej nauki omawiany jest m. in. wpływ snu i aktywności fizycznej na organizm ucznia, prawidłowe, zdrowe odżywianie.


21.02.2018

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

   Co roku, 21 lutego, z okazji Dnia Języka Ojczystego wyłaniamy najlepszego znawcę polskiej ortografii. W tegorocznych potyczkach chętni uczniowie zmierzyli się z naszpikowanym trudnymi słowami tekstem "Mrzonki pożądliwych rzezimieszków w chaszczach". Wyniki już wkrótce...

  


9.02.2018

Miłość w literaturze.

   Już wktórce Walentynki, z tej okazji przygotowano wystawkę książek traktujących o miłości, można również przeczytać wybrane wiersze miłosne. I oczywiście wziąć udział w konkursie, o którym poniżej :)


9.02.2018

Konkurs walentynkowy.

   „Połącz w pary bohaterów literackich. Podaj tytuł książki, w której opisano ich perypetie miłosne”.
Wszystkie informacje konkursowe – imiona/nazwiska bohaterów literackich, karty odpowiedzi itd. znajdziecie na tablicy w bibliotece.
Konkurs potrwa do 15. 02. 2018 r., do godz. 12:45. Wśród wszystkich poprawnych odpowiedzi zostanie wylosowany zwycięzca. A nagrodą będzie... niespodzianka.


9.02.2018

Konkurs "Stwórz neologizm". 

   Wymyśl nowy wyraz, którym chcesz nazwać otaczającą rzeczywistość, jakąś sytuację... Wyjaśnij, co oznacza.
Konkurs potrwa do 20.02. 2018 r., do godz. 12:45. Wasze propozycje słów przynoście zapisane na kartce (podpisanej imieniem i nazwiskiem, plus klasa) do biblioteki. Laureat konkursu nagrodzony zostanie słodkim prezentem oraz oceną bdb z jęz. polskiego.


9.02.2018

Konkurs ortograficzny "Pogromca byków". 

   21. 02. na 3 lekcji odbędzie się konkurs ortograficzny dla chętnych uczniów. Zainteresowane osoby proszę o zgłaszanie akcesu w bibliotece, do 16. 02. 2018 r., do godz. 12:45. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, liczy się kolejność zgłoszenia. Lista uczestników zostanie wywieszona 19. 02. 2018 r., na tablicy ogłoszeń.
   Zwycięzca otrzyma nagrodę rzeczową oraz ocenę bdb z jęz. polskiego.


7.02.2018

O Wisławie Szymborskiej...

   ... mowa na lekcji bibliotecznej w klasach drugich - jak co roku, na początku lutego, w związku z przypadającą wówczas rocznicą śmierci Poetki. Postać Noblistki została pokazana nie tylko przez pryzmat materiału faktograficznego, ale i ciekawostek z Jej życia, a oprócz bardzo ważnego wiersza "Kot w pustym mieszkaniu" uczniowie wysłuchali zabawne wierszyki Noblistki, tzw. lepieje i odwódki.

  


5.02.2018

Reportaż. Życie i twórczość Ryszarda Kapuścińskiego.

   Uczniowie klas trzecich zostali zaproszeni na zajęcia poświęcone reportażowi, ze szczególnym nawiązaniem do życia i twórczości Ryszarda Kapuścińskiego. Maturzyści poznali definicję reportażu i najważniejsze cechy reportażu, polskich twórców i sylwetkę laureatki Nagrody Nobla z 2015 roku, Swietłany A. Aleksijewicz. W drugiej części lekcji uwagę skupiono na postaci Ryszarda Kapuścińskiego, którego jeden z reportaży "Victoriano Gomez przed kamerami TV" zaprezentowano. Lekcjom towarzyszyła wystawa książek oraz gazetka tematyczna.

  


4.01.2018

O stereotypach

  Klasy maturalne w grudniu i styczniu uczestniczyły w zajęciach poświęconych stereotypom, w trakcie których podjęto wiele wątków. Przede wszystkim zwrócono uwagę na schematy myślenia dotyczące zawodów, płci, ale również te związane z wyglądem zewnętrznym (kolor włosów) oraz wiekiem. Uczniowie dokonali próby zdefiniowania, czym jest stereotyp, a następnie poznali definicję słownikową, która w dużej mierze pokrywała się z ich sformułowaniami. Lekcję zakończono refleksjami, jak możemy przeciwdziałać myśleniu stereotypowemu, jak unikać uprzedzeń.


22.12.2017

"Mikołajkowy Turniej Klas" - rozstrzygnięcie

  I wszystko jasne! Zwycięską klasą została 2C, którą nagrodzono muffinkami, ufundowanymi przez Radę Szkoły. Ale trzeba dodać, że babeczkami wyjątkowymi, ponieważ każdą z nich udekorował inny nauczyciel, pracownik naszej szkoły.

  Pytania konkursowe omówiono z każdą klasą na lekcji bibliotecznej w grudniu. Drodzy Czytelnicy - Wesołych Świąt :)

  


21.12.2017

Reklama, reklama...

   Drugoklasiści w grudniu uczestniczyli w zajęciach poświęconych reklamie, jej historii, poznali również współczesną odsłonę przemysłu reklamowego (oczywiście w olbrzymim skrócie i zaledwie w zarysie), dowiedzieli się, jakie manipulacje stosują fimy reklamowe. Poruszono temat języka reklamy, pokazano przykłady ciekawych, dowcipnych, niebanalnych reklam, jak również kiepskich i zupełnie nietrafionych. 


14.12.2017

Wyróżnienie od WCDN - chwalimy się :)

  Wrocławskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli przyznało naszej szkole dyplom za aktywność w ramach akcji "Cały Wrocław czyta", doceniając  zaangażowanie w promocję czytelnictwa, wspieranie bookcrossingu. Bardzo się cieszymy :)


14.12.2017

Czytanie głośne... bajek :)

   Uczniowie drugich i trzecich klas, w listopadzie i grudniu, uczestniczyli w lekcji bibliotecznej poświęconej bajkom, w trakcie której poznali w olbrzymim skrócie najważniejsze informacje nt. jednego z najpopularniejszych gatunków literatury dydaktycznej. Jednak najwięcej czasu przeznaczono na głośne czytanie tekstów z książki "Bajki chińskie dla dorosłych, czyli 108 opowieści dziwnej treści" Zbigniewa Królickiego.


14.12.2017

Boże Narodzenie w sztuce i literaturze

   W grudniu, w bibliotece, nie mogło zabraknąć wystawy książek podejmujących temat Bożego Narodzenia. Zapraszam do czytania wierszy polskich poetów i oglądania reprodukcji.


6.12.2017

"Mikołajkowy turniej klas"

   6. grudnia trzyosobowe reprezentacje wszystkich klas wzięły udział w konkursie, którego tematyka oscylowała wokół Bożego Narodzenia (literatura, sztuka, film, zwyczaje, kulinaria itd.). Oprócz pytań zamkniętych, uczniowie musieli zmierzyć się m. in. z zadaniem, w którym należało odgadnąć nazwiska nauczycieli śpiewających piosenkę świąteczną czy napisać oryginalne życzenia świąteczne dla kolegów, koleżanek, nauczycieli. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w czasie koncertu kolęd, 22. 12. 2017 roku, a nagrodą będzie...


1.12.2017

Biblioteczny kalendarz adwentowy

   1. grudnia, jak co roku, w bibliotece pojawił się kalendarz adwentowy, którego zawartość sukcesywnie będzie trafiała do Czytelników. Pierwsza wypożyczająca w danym dniu osoba, będzie mogła skosztować cukierka :) Zapraszam serdecznie.


23.11.2017

15-stka. Historia i współczesność

   Już wkrótce, 29. listopada, przypada Święto Szkoły, które w tym roku będziemy celebrować w kinie Nowe Horyzonty, uczestnicząc w seansie filmu pt. "Najlepszy". Dlatego w dniach poprzedzających święto zostały w klasach 1 przeprowadzone prelekcje nt. historii szkoły, jej rodowodu, zasad funkcjonowania liceum wojskowego, przemiany w liceum ogólnokształcące. Uczniowie mogli poznać również przedsięwzięcia realizowane w szkole - oczywiście w dużym skrócie oraz przejrzeć stare kroniki szkolne.


17.11.2017

Stanisław Wyspiański - wystawa i gazetka

  28 listopada przypada 110. rocznica śmierci poety, dramatopisarza, malarza, projektanta mebli, artysty wielkiego kalibru - Stanisława Wyspiańskiego. Gazetka oprócz faktów z życia, podaje szereg ciekawostek, m. in. o "Weselu" , a na wystawie można zobaczyć kilkanaście reprodukcji witraży Wyspiańskiego.


15.11.2017

Nie samymi lekturami biblioteka stoi! :)

  O tym fakcie mogli przekonać się uczniowie klas 1, uczestniczący w lekcji bibliotecznej poświęconej ciekawym woluminom z zasobów szkolnej książnicy. Naturalnie rekomendowane pozycje były drobną reprezentacją zbiorów, sukcesywnie uzupełnianą po każdych zajęciach (i po wypożyczeniach :)). Lekcji towarzyszyła prezentacja multimenialna poruszająca zagadnienia "okołoksiążkowe" - niebanalne wydania książek (np. z cukru, z błota), literackie natchnienia w ciastkarstwie... i wśród manikiurzystek, tatuaże inspirowane literaturą i pomysły na prezent dla bibliofila.


10.11.2017

Święto Niepodległości

  Jak co roku, w bibliotece przygotowywana jest gazetka tematyczna oraz wystawa książek, reprodukcji, podejmujących problematykę narodowowyzwoleńczą, z okazji odzyskania niepodległości w 1918 r. 


10.11.2017

Skrzynka bookcrossingowa w Fashion Outlet

  Od października tego roku nasza szkoła opiekuje się skrzynką do uwalniania książek, znajdującą się w centrum Fashion Outlet (przy głównym wejściu, między kanapami). Proszę o pomoc w zasilaniu skrzynki - możecie sami zawozić / zanosić zbędne pozycje, albo przynosić je do biblioteki.


7.11.2017

Regina Brett - spotkanie autorskie we Wrocławiu

  Drodzy Czytelnicy z 15-stki! Już w najbliższy czwartek, 9. listopada, w księgarni Empik, w CH Renoma, będziecie mieli okazję spotkać się  z amerykańską pisarką, p. Reginą Brett. Fragmenty jej książek  "Bóg nigdy nie mruga" oraz "Jesteś cudem" (a już wkrótce "Kochaj") poznajecie (i słuchacie) na zajęciach w bibliotece.


7.11.2017

Bolesław Leśmian. Poeta czarodziej

   Klasy maturalne na lekcjach języka polskiego gościły w bibliotece na zajęciach poświęconych Stanisławowi Bolesławowi Leśmianowi, w związku z przypadającą 5 listopada 80. rocznicą śmierci poety. Lekcja miała za zadanie przybliżyć postać Leśmiana, jego zalety, ale i przywary, osobowość, charakter, twórczość, bogate życie osobiste. Spotkaniu towarzyszyła wystawa książek oraz gazetka tematyczna.


2.11.2017

Listopad - czas skanowania i czytania (albo słuchania)

   Przez cały listopad można skanować kody i dzięki temu zyskać dostęp do ciekawych tytułów wydawniczych, np. "Sekretne życie drzew", "Księżniczka z lodu". Plakaty z kodami znajdują się koło biblioteki, w holu szkoły na parterze oraz w gabinetach języka polskiego.

  


26.10.2017

Pozdrowienia od pani Reginy Brett

   Inicjatywa: n-l bibliotekarz, wykonanie: uczennica kl. 2B Klaudia Kubień. O co chodzi?! Już wyjaśniam...

   Po zajęciach Klaudia zredagowała krótki, kilkuzdaniowy post w języku angielskim na temat lekcji, w trakcie której młodzież słuchała tekstów z książki amerykańskiej pisarki Reginy Brett; został on wysłany do p. Brett, która nam odpisała:

"Thank you!!!! I hope to see you there!"

   Bardzo nam miło :)))))


26.10.2017

Zasłuchani Drugoklasiści :)

   I pierwsze, i trzecie klasy uczestniczyły już w głośnym czytaniu tekstów; czas, by dołączyli do nich uczniowie klas drugich. Młodzież miała okazję posłuchać tekstów autorstwa Reginy Brett z książki "Jesteś cudem" oraz krótkich opowiadań młodych wrocławskich "pisarzy" ze zbioru "Trochę inny świat".


24.10.2017

Na wielbicieli medycyny...

   ...czeka w bibliotece wystawa książek zatytułowana "Skalpel, stetoskop... Motyw lekarza w literaturze". Obok literatury pięknej, np. "Medicusa" N. Gordona, "Doktora Żywago" B. Pasternaka czy popularnych pozycji R. Cooka, do wypożyczenia m. in. M. A. Furmana "Zbrodnia pod mikroskopem. Ze wspomnień lekarza sądowego".


12.10.2017

Październik - Miesiąc Bibliotek Szkolnych

   Święta należy celebrować :), dlatego w październiku - tradycyjnie, jak co roku - klasy drugie uczestniczą w lekcji bibliotecznej poświęconej historii bibliotek, połączonej z quizem wiedzy humanistycznej. W pierwszej, wykładowej części zajęć, prezentowany jest rozwój bibliotek na przestrzeni dziejów oraz podane są liczne ciekawostki "okołobiblioteczne". Po prelekcji - czas na zabawę w konkursie wiedzy humanistycznej, gdzie pytania trudne przeplatają się z łatwymi, zagadki z "przymrużeniem oka" z tymi całkiem serio.

  


12.10.2017

I pierwsze klasy słuchają...

   ... krótkich opowiadań ze zbioru "Trochę inny świat". Teksty wrocławskich licealistów i studentów, powstały w ramach zajęć prowadzonych przed kilku laty przez p. Krystynę Paraszkiewicz Pater w CEKDziM przy ul. Kołłątaja. Młodzi autorzy podzielili się swoimi problemami, niepewnościami, emocjami, traumami, dlatego lektura dostarcza często wielu wzruszeń i refleksji.

  


11.10.2017

Głośne czytanie w klasach czas zacząć :)

   Klasy trzecie - jako pierwsze - rozpoczęły aktywne słuchanie tekstów,  tym razem z książki "Mądre i pożyteczne. Jak psychologia pomaga żyć", pozycji w przystępny sposób opisującej eksperymenty psychologiczne, z licznymi przykładami. Uczniowie wysłuchali A. Chrzanowskiej "Gdy dobrzy ludzie stają sie katami", tekst poświęcony eksperymentowi więziennemu P. Zimbardo oraz D. Krzemionki "Bierny świadek, czyli dlaczego patrzę, jak cię biją, i nic nie robię", omawiający  tzw. efekt rozproszenia odpowiedzialności. A słuchać można nie tylko w pozycji siedzącej :)

  


10.10.2017

Postaw na "Kryminał w październiku"!

   Dni październikowe coraz krótsze, coraz chłodniejsze...Warto jesienną pluchę przeczekać z miłą lekturą, np. kryminałów:) Do czego zachęca wystawka przygotowana w bibliotece.


26.09.2017

Tydzień Zakazanych Książek (24-30 września 2017)

   Tradycyjnie w ostatnim tygodniu września obchodzimy w naszej bibliotece Tydzień Zakazanych Książek. Święto ustanowione w USA, w 1982 roku, od kilku lat celebrowane jest również w polskich bibliotekach. Jego celem jest zwrócenie uwagi na ograniczanie wolności słowa, wskazywanie przyczyn rugowania pewnych treści z wypożyczalni. W bibliotece przygotowano z tej okazji wystawę książek, tych z przypiętą "łatką" nieobyczajności, epatowania przemocą, używania bluźnierstw czy słów uznanych za wulgarne. Wystawce towarzyszy gazetka tematyczna, która traktuje m. in. o Indeksie Ksiąg Zakazanych kościoła katolickiego, czy zjawisku drugiego obiegu w PRL.

  26 września we wszystkich klasach 1 odbyły się lekcje biblioteczne poświęcone "zakazanym wydawnictwom", z rekomendacjami konkretnych tytułów.22.09.2017

Wyniki konkursu o życiu i twórczości S. Kinga

   Największą znawczynią Kinga okazała się Weronika Jamroz z 1C, która zdobyła maksymalną liczbę punktów - 25. Na drugim miejscu uplasowały się: Paulina Bohater z 2B i Karolina Gniadzik z 1C (uzyskały po 22 pkt.) Używając nomenklatury sportowej, brązowy medal przypadł w udziale Darii Plewa z 2B, z liczbą 21 pkt. Laureatka I miejsca otrzymała w nagrodę książkę "Pan Mercedes" oraz bon upominkowy o wartości 50 zł, ufundowany przez Radę Szkoły. W konkursie wzięło udział 12 osób.

Na zdjęciu zwyciężczyni z p. Dyrektor B. Mandat.


22.09.2017

Opowiadać każdy może...

   W ten sposób zachęca Wrocławski Dom Literatury do udziału w ogólnopolskim konkursie na opowiadanie. Chętni uczniowie mogą wysyłać swoje prace (max. 6 tys. znaków ze spacjami) do 13. 11. 2017 na adres: konkurs-opowiadanie@domliteratury.wroc.pl. Szczegółowe informacje nt. regulaminu dostępne są w bibliotece.


19.09.2017

"Stephen King" - konkurs

   21. września, na 5 lekcji, w bibliotece szkolnej odbędzie się konkurs poświęcony popularnemu i chętnie czytanemu mistrzowi horrorów, S. Kingowi. Zapraszam zadeklarowanych uczestników.


15.09.2017

Zajęcia z sztuki retoryki - zaproszenie

   Jeśli masz problem z mówieniem na forum, jeżeli wstydzisz się zabrać głos w większym towarzystwie – to informacja dla Ciebie!
Bardzo serdecznie zapraszam uczniów na zajęcia poświęcone autoprezentacji. Terminy spotkań proszę uzgadniać osobiście, w bibliotece.

I najważniejsze! Nie panikuj - możesz oswoić swój stres! Ćwiczenie czyni mistrza :)


15.09.2017

70. rocznica urodzin Stephena Kinga

   W bibliotece szkolnej postanowiono zaakcentować 70. rocznicę urodzin (przypadającą 21 września) tego jakże popularnego, poczytnego wśród naszych uczniów, amerykańskiego "Mistrza horrorów". Przygotowano gazetkę na temat życia i twórczości pisarza oraz wystawę jego książek, do wypożyczania których serdecznie zachęcam :). Warto czasami się pobać ;)


15.09.2017

Pierwsza lekcja biblioteczna pierwszych klas...

   ... już za nami :). Wszystkie klasy gościły z Wychowawcami na spotkaniu, w trakcie którego młodzież poznała zasady obowiązujące w bibliotece, prawa i obowiązki czytelnika, savoir-vivre biblioteczny czy w końcu ofertę edukacyjną biblioteki.


11.09.2017

Zmienione godziny otwarcia biblioteki!

   Drodzy Czytelnicy, od 5. września 2017 do odwołania, biblioteka będzie czynna w godzinach 7:30-13:30, z powodu jednoosobowej obsługi.


11.09.2017

Serdecznie witam wszystkich Czytelników po wakacjach :)

   Jak zwykle wakacje bardzo, bardzo szybko minęły ;). Mam nadzieję, że po satysfakcjonującym wypoczynku każdy Uczeń ma wiele energii do podejmowanych działań i zapału do zdobywania wiedzy, skutkujących samymi świetnymi ocenami. Życzę również pozytywnych emocji i sporo wolnego czasu na lekturę ciekawych książek :)


Rok szkolny 2016/17

13.06.2017

Wakacje tuż, tuż

   Wszystkim Czytelnikom życzymy udanego wypoczynku po trudach roku szkolnego. Wielu ciekawych aktywności ;) i fantastycznych książek do przeczytania. Przypominamy, że biblioteka w okresie wakacyjnym jest zamknięta.


7.06.2017

Książka Karoliny Otwinowskiej "Dieta (nie) życia"...

  ... została bohaterką ostaniej lekcji dla uczniów klas 1 realizowanych wspólnie z pedagogiem szkolnym p. J. Piech-Bidermann. Tematem zajęć były zaburzenia odżywiania - anoreksja, bulimia oraz zespół komplusywnego objadania się. Kwestie teoretyczne (m. in. przyczyny zachorowań, objawy) zostały "dopowiedziane" przez fragmenty książki o opisy "z życia wzięte".


2.06.2017

Poetycko w Dniu Dziecka

   Poezja łącząca pokolenia - J. Tuwima, J. Brzechwy i in., zagościła 1 czerwca na boisku sportowym :). Na trzeciej lekcji nauczyciele i uczniowie spotkali się na imprezie czytelniczej, w trakcie której wychowawcy ze swoimi uczniami czytali głośno wiersze znanych polskich poetów (choć jedna klasa zaprezentowała urywki baśni J. Ch. Andersena). Pierwszo- i drugoklasiści wysłuchali również utworu B. Ferrero, który można czytać od początku i od końca, dzięki czemu niesie on zupełnie różny ładunek emocji. Spotkanie wpisało się w ogólnopolską akcję masowego czytania "Jak nie czytam, jak czytam", pod patronatem czasopisma "Biblioteka w Szkole".

  


1.06.2017

Konkurs "Kto, co, kogo???" - rozstrzygnięcie

   29 maja, na początku długiej przerwy na szkolnym Facebooku zostały zamieszczone trzy nagrania - fragmenty wierszy w interpretacji nauczycieli. Informujemy, kto ukrył się pod poszczególnymi głosami. Pierwszy głos należał do p. A. Smolis, cytującej fragment wiersza "Koń", autorstwa B. Leśmiana, drugi urywek wiersza, J. Kochanowskiego "Na lipę", czytała p. L. Boguszewska-Pełka. Ostatni fragment wiersza W. Szymborskiej "Lekcja",  zaprezentowała p. dyr. B. Mandat. Nagroda dla bezbłędnej i najszybszej klasy trafiła do 2A.


1.06.2017

Znani literaci... i ich nieznane oblicze

   O autorach ważnych, uznanych dzieł literackich, znanych z kanonu lektur szkolnych, czy twórcach prac dzisiaj zapomnianych, a bardzo popularnych kilka, kilkanaście lat temu traktowała ostatnia lekcja biblioteczna w tym roku szkolnym dla drugoklasistów. Uczniowie mogli usłyszeć m. in. o bogatym życiu uczuciowym Adama Mickiewicza, o postrzeganiu Juliusza Słowackiego przez jemu współczesnych jako bufona, narcyza, o olbrzymich problemach szkolnych wielu polskich pisarzy, czy o życiu uczuciowym polskich autorek. Wiele informacji było dla uczniów nie lada zaskoczeniem :)


30.05.2017

O młodzieży, dla młodzieży

  Wystawa książek poświęconych problemom młodzieży, do nich skierowanych, im dedykowanych została przygotowana w bibliotece. W związku z obchodzonych 31. maja "Dniem bez papierosa", na gazetce bibliotecznej zamieszczono szereg informacji o szkodliwości palenia.


24.05.2017

"Kto, co, kogo???"

   Pod takim tytułem ukrył się konkurs, w którym liczy się wiedza, refleks, umiejętność kojarzenia i ... dobra kondycja fizyczna. 29 maja, w poniedziałek, na początku długiej przerwy, na szkolnym Facebooku zostaną udostępnione trzy głosy. Zadaniem klas jest odgadnąć: 1. Kto czyta dany wiersz (lub jego fragment) - należy podać nazwisko nauczyciela; 2. Jak brzmi tytuł wiersza; 3. Podać nazwisko autora wiersza. Kartkę z odpowiedziami - czytelnymi ;) - należy jak najszybciej dostarczyć do biblioteki, gdzie n-l bibliotekarz naniesie godzinę dostarczenia karty. Wygrana zostanie wręczona zwycięskiej klasie 1 czerwca.


24.05.2017

Głośne czytanie - runda druga!

   Wszystkie klasy uczestniczyły w kwietniu i maju w zajęciach, w trakcie których mogły zrelaksować się, odpocząć, poznać nowe wiadomości, przeżyć różne emocje. Klasy drugie wysłuchały urywków książki traktującej o sytuacji kobiet w Indiach - "Lalki w ogniu", autorstwa Pauliny Wilk oraz fragmentów pozycji "Kwiat Śniegu i sekretny wachlarz", autorstwa Lisy See, opowiadającej o doświadczeniach chińskich kobiet poddawanych zabiegowi krępowania stóp. Klasy pierwsze i trzecie wysłuchały krótkich opowiadań z tomów "Trochę inny świat" oraz "Balsam dla duszy nastolatka". We wszystkich klasach przeczytano opowiadanie "Gdzie jest pani, Virginio de View", w którym autorka wspomina swoją nauczycielkę i jej wpływ na uczniów oraz odtworzono nagranie ze spotkania-niespodzianki byłych uczniów z nauczycielką.


22.05.2017

Lekcja z quizem dla kl. 1 i 2

   Z quizem wiedzy humanistycznej musieli zmierzyć się reprezentanci klas, ponieważ stanowił on jeden z elementów kwietniowego konkursu zorganizowanego przez bibliotekę z okazji Światowego Dnia Książki. Uznano jednak, że warto "przerobić" pytania quizu z wszystkimi uczniami klas 1 i 2. I tak licealiści musieli uzupełnić tytuły dzieł Szekspira o brakujace słowa, odgadnąć który z nauczycieli czytał wiersz M. Białoszewskiego "Namuzowywanie" i fragment "W malinowym chruśniaku" B. Leśmiana, jak nazywał się giermek Don Kichota, czy który z pisarzy najwięcej zarobił w ubiegłym roku.


22.05.2017

Konkurs z okazji Światowego Dnia Książki - rozstrzygnięty!

   1 miejsce zajęła klasa 2C, która zdobyła w sumie 39 punktów. Na 2 miejscu uplasowała się 2D z 38 punktami, a trzecie miejsce na podium ex aequo zajęła 1C i 2B (37 pkt.), minimalnie wyprzedzając 2A z 36,5 punktami. Brawa dla klas, które oddały wszystkie prace konkursowe (mema, kolaż i hasło reklamowe), ponieważ ich wykonanie było warunkiem koniecznym w walce o nagrodę główną (oraz oczywiście udział reprezentantów w quizie wiedzy o książce). Szkoda, że niektóre klasy oddały tylko część zadań, w ten sposób pozbawiły się możliwości wygrania zagadkowego PPZP. Pod tym zagadkowym skrótem ukrył się „Poranny Piknik Z Pizzą”, na który zaproszono zwycięską klasę 2C w czwartek, 18 maja, na piątej lekcji (w terminie, który „podyktowały” egzaminy maturalne... i pogoda).
Jury konkursu, w skład którego weszła p. Dyrektor B. Mandat, p. J. Piech-Bidermann (pedagog) i p. W. Belczyk (n-l bibliotekarz) zdecydowało o uhonorowaniu klas również w poszczególnych kategoriach. I tak nagroda za najciekawszego mema trafiła do klasy 2D, za najlepszą reklamę zachęcającą do czytania uznano hasło 2B, zaś najpiękniejszy kolaż przygotowała – w ocenie jurorów - 2C. Klasa 1C poradziła sobie najlepiej z pytaniami quizu wiedzy o książce, a 2A doceniono za determinację w realizacji zadań konkursowych. Każda z klas otrzymała słodką nagrodę i dyplom.
Słowa podziękowania dla Rady Szkoły za ufundowanie nagród kierują organizatorzy konkursu – n-le bibliotekarze.
Ps. Prace konkursowe można podziwiać w holu, na 1 piętrze, naprzeciwko pokoju nauczycielskiego.
A poniżej zdjęcia z Pikniku z Pizzą :)

  


28.04.2017

150. rocznica urodzin W. St. Reymonta


  7. maja przypada 150 rocznica urodzin polskiego Noblisty, z tej okazji w bibliotece urządzono wystawę książek jego autorstwa i jemu poświęconych. Szereg ważnych i ciekawych informacji o autorze "Chłopów" można zaczerpnąć z gazetki bibliotecznej. Bo kto wie, że Prus parał się aktorstwem, albo że jego rodzice "wymarzyli" dla niego karierę... księdza.


27.04.2017

Quiz wiedzy o książce

   We wtorek, 25. kwietnia, reprezentanci klas 1-2 wzięli udział w quizie wiedzy "z książką w roli głównej". Quiz stanowił jeden z czterech elementów konkursu zorganizowanego z okazji Święta Książki, w którym nagrodą jest zagadkowe PPZP (a co to takiego, uczniowie dowiedzą się... już wkrótce ;)).


25.04.2017

23. 04. - Światowy Dzień Książki

   Klasy pierwsze tradycyjnie w kwietniu uczestniczą w zajęciach poświęconych historii książki, poznając w olbrzymim skrócie rozwój książki na przestrzeni dziejów, np. jak wyglądało piśmiennictwo w starożytności, czym były inkunabuły i jakie ceny osiągają na rynku antykwarycznym białe kruki. Druga część zajęć poświęcona jest na konkurs wiedzy humanistycznej, w którym rywalizują ze sobą trzy zespoły. W quizie uczniowie odpowiadają na pytania o różnym stopniu skomplikowania, np. czym jest leporello, za jaką kwotę sprzedano najdroższą polską książkę, jaki jest ostatni wyraz danego tytułu i in. Nagroda, słodki upominek ufundowany przez Radę Szkoły, trafia do wszystkich uczestników.


10.04.2017

"O zieleni można nieskończenie..." 

Julian Tuwim, Zieleń

   W wiosenny, przedświąteczny czas, w bibliotece przygotowano wystawę książek, których znakiem rozpoznawczym jest... zielona okładka. Wśród tytułów znalazły się pozycje autorstwa B. Hrabala, J.D. Salingera, A. Macleana, A. Sapkowskiego, C. R. Zafona czy K. I. Gałczyńskiego. Zapraszamy do wypożyczania :)


6.04.2017

Szkolny Broker Informacji 2017 - finał w Mediatece

  

   5. kwietnia 2017 r. odbyła się kolejna edycja konkursu "Szkolny broker informacji". Drużyna w składzie Daria Kopania i Agata Witecka oprócz udziału w konkursie, wysłuchały bardzo ciekawego wykładu p. prof. J. Miodka na temat gwary uczniowskiej i języka potocznego.


4.04.2017

PPZP - czym jest?

   Pod tym skrótem kryje się... nagroda dla klasy, która zwycięży w zmaganiach humanistycznych. Klasy (1-2) mają do wykonania zadania: kolaż zatytułowany "Czytam, więc..." i mem, zachęcający do czytania oraz stworzenie hasła reklamowego, z książką w roli głównej. Termin oddania prac - 25.04. (godz. 13:31). Każde z zadań zostanie ocenione przez komisję, maksymalnie można otrzymać po 6 pkt. Również 25. kwietnia w bibliotece, na 5 lekcji zostanie przeprowadzony quiz humanistyczny dla reprezentantów klas (drużyn trzyosobowych). Suma punktów z wszystkich aktywności zadecyduje o wspomnianej wygranej, ufundowanej przez Radę Szkoły. W razie jakichkolwiek wątpliwości - pytajcie nauczycieli bibliotekarzy.


27.03.2017

"Pogromca byków"

   21. marca (w Pierwszy Dzień Wiosny) uczniowie mogli wykazać się swoimi umiejętnościami w zakresie ortografii. Po sprawdzeniu wszystkich prac, okazało się, że najlepiej z zawiłościami polszczyzny poradziła sobie Ewa Puda z klasy 3D. W nagrodę Ewa otrzymała bon upominkowy do księgarni, ufundowany przez Radę Szkoły. Gratulacje :)


27.03.2017

Kolaże

   25. marca, w czasie Dni Otwartych, w bibliotece szkolnej gościła klasa 1C i 1D (z racji soboty - przedstawiciele klas :)). W czasie zajęć, przygotowanych razem z pedagog, p. Justyną Piech-Bidermann, uczniowie mieli okazję wykazać się swoją kreatywnością i umiejętnościami plastycznymi. Po krótkiej prezentacji poświęconej sztuce kolażu, młodzież tworzyła własne prace.

  


24.03.2017

"Esej - obraz człowieka i świata"

   23. marca odbyły się warsztaty dla uczniów zdających maturę z języka polskiego na poziomie rozszerzonym, zorganizowane przez p. B. Święch, klasę 2D oraz bibliotekę szkolną. Lekcji towarzyszyła wystawa esejów polskich twórców oraz gazetka tematyczna.

    


21.03.2017

"Pogromca byków"

   Pod takim tytułem ukrył się konkurs ortograficzny zorganizowany w pierwszy dzień wiosny :) Śmiałkowie zmagali się z językiem ojczystym w dyktandzie o pracy detektywa Pióro :)


21.03.2017

Międzynarodowy Dzień Szczęścia


   Jak każdego roku, 20. marca w bibliotece odbyły się zajęcia poświęcone... szczęściu. Uczniowie klas pierwszych zastanawiali się, czym dla nich jest szczęście, poznali słownikową definicję szczęścia oraz stosunek do szczęścia w filozofii i religii. Zagadnienie szczęścia  rozważali również w odniesieniu do sportu i jedzenia. W drugiej części zajęć słuchali urywków książki Nicka Vujicica pt. "Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń", dotyczących oczywiście... szczęścia.


21.03.2017

Ustny egzamin maturalny...

   ... dla wielu maturzystów jawi się w czarnych barwach :) Stres spowodowany egzaminem wielu paraliżuje i dlatego klasy maturalne zapraszane są do biblioteki na zajęcia poświęcone wystąpieniom publicznym. Omawiane są zagadnienia dress codu i savoir vivru maturalnego (co wypada, a co niekoniecznie), wątki komunikacji werbalnej i niewerbalnej, przebieg egzaminu ustnego i o czym należy pamiętać na egzaminie pisemnym. Wszystkie informacje uzyskane przez uczniów w trakcie lekcji mają pomóc "oswoić" stres, temu służą również przykładowe ćwiczenia fizyczne, które eliminują stres z naszych barków.


21.03.2017

"O kobietach słów kilka..."

   Pozostając w tematyce kobiecej, klasy 2 uczestniczyły w lekcji poświęconej różnym zagadnieniom związanymi z płcią piękną. Uczniowie poznali pierwotne znaczenie słowa "kobieta" i ideały urody obowiązujące na przestrzeni wieków, zaznajomili się ze stereotypami nt. kobiet i literackimi bohaterkami ciekawych pozycji książkowych. Spotkanie było również okazją do zaprezentowania pytań konkursowych nt. płci pięknej (w którym startowali wyłącznie panowie) na forum całej klasy.


21.03.2017

Podziękowanie dla odważnych :)

   Z radością przyjęli słodki upominek uczniowie z 3E, którzy w Dzień Kobiet w brawurowy sposób czytali poezję Paniom.


21.03.2017

Poezja dedykowana Kobietom

   Męska część szkolnej społeczności tradycyjnie czytała 8. marca poezję Paniom, im dedykowaną. Chętni nauczyciele i uczniowie, w tym roku z klasy sportowej 3E, z wielkim zaangażowaniem oraz w interesujący pod względem interpretacyjnym sposób, zaprezentowali utwory m. in. A. Sterna, A. Mickiewicza czy B. Leśmiana. W czasie spotkania, które miało miejsce na długiej przerwie w holu szkoły, rozstrzygnięto również konkurs wiedzy o płci pięknej. Nagroda - pyszny tort (wg opinii uczniów) - trafiła do pań z 3A, które podzieliły się nią z kolegami.


9.03.2017

Dusza kobiety pozostaje tajemnicą... (K. Bukowski)

   Międzynarodowy Dzień Kobiet jest okazją do zaprezentowania literatury przedstawiającej ciekawe postaci kobiet oraz reprodukcji malarstwa z kobietami w roli głównej. Zapraszamy do odwiedzania wystawy i oczywiście.... czytania.


8.03.2017

Konkurs "Szkolny broker informacji" - rozstrzygnięcie

   W konkursie brało udział pięć drużyn z klas IIA, IIB i IID. Zwycięzyli Angelika Śliwińska i Dawid Fraszczak vel Jószczak z IIA, drugie miejsce zajęła Daria Kopania z IIB, zaś trzecie miejsce Jan Domin i Kamil Morawski z IID. Serdecznie gratulujemy.


6.03.2017

Konkurs wiedzy.... o płci pięknej

   Reprezentanci klas (wyłącznie płci męskiej) w wielką werwą i z dużym zaangażowaniem przystąpili do konkursu wiedzy o kobietach. Panowie musieli zmierzyć się z całą gamą pytań dotyczących kobiet w literaturze, sztuce, zagadnień związanych z modą i urodą i in. W zadaniach otwartych przedstawili trzy cechy, które szczególnie cenią u kobiet i wymienili jedną kobietę, która mogłaby zostać patronką ich klasy (oczywiście z uzasadnieniem). Zmagania miały miejsce 2 marca, a rozstrzygnięcie już wkrótce, bo 8 marca w czasie akcji czytelniczej "Panowie czytają Paniom". Nagroda - niespodzianka - z pewnością ucieszy Panie z klasy...


27.02.2017

Wisława Szymborska

   Poetka, pisząca wiersze poważne i trochę mniej serio - zwane lepiejami i odwódkami, felietonistka, autorka zabawnych kolaży i twórczyni kolacyjek - loteryjek była bohaterką lekcji bibliotecznych przeprowadzonych w ostatnim tygodniu przed feriami w klasach drugich. Zainteresowania i fascynacje, ciekawość świata i różnych aspektów życia, ale i słabości, namiętności nakreśliły niebanalną postać wielkiej Noblistki. Spotkanie było również okazją do posłuchania wierszy Poetki, m. in. utworu "Nienawiść".


27.01.2017

Jak się uczyć, żeby się nauczyć :)

   Klasy pierwsze rozpoczęły cykl zajęć poświęconych uczeniu się. Wszystkie oddziały będą uczestniczyły w trzech spotkaniach, prowadzonych przez nauczycieli bibliotekarzy i pedagoga szkolnego. W trakcie pierwszej lekcji uczniowie przypomną sobie (albo poznają) tematykę higieny umysłowej oraz zasady sprzyjające efektywnemu uczeniu się. Na drugiej - uaktywnią swoje szare komórki, rozwiązując łamigłówki i zadania logiczne, a na ostatniej - nauczą się budować mapy myśli, notować nielinearnie, korzystać z mnemotechniki. Poniżej: klasa 1d.

  


20.01.2017

Nie tylko twórczość Ryszarda Kapuścińskiego...

   ... ale w dużej mierze, z racji przypadającej 23. stycznia 10. rocznicy śmierci, omawiano w trakcie zajęć z uczniami klas trzecich. Biblioteka szkolna przygotowała wystawę książek autorstwa R. Kapuścińskiego oraz gazetkę poświęconą temu uznanemu polskiemu dziennikarzowi, reportażyście, fotografikowi. Maturzyści uczestniczyli w lekcji przybliżającej  - jak wspomiano - sylwetkę R. Kapuścińskiego, cechy jego twórczości; uczniowie wysłuchali również krótkiego reportażu pt. "Victoriano Gomez przed kamerami TV". Spotkanie rozpoczęło się o krótkiego wprowadzenia w zagadnienie "reportażu" - czym jest, jakie są jego cechy, wymieniono najwybitniejszych polskich twórców i najważniejsze tytuły książek.17.01.2017

Reklama

    Bardzo obszerne zagadnienie reklamy stało się tematem lekcji bibliotecznej w klasach drugich, odbywających się na zakończenie  pierwszego semestru :) Uczniowie poznali definicję reklamy, w olbrzymim skrócie rys historyczny (czasu mało...), przykłady dobrych i kiepskich reklam, reklam współczesnych i sprzed wielu, wielu lat, definicję  "logotypu", przykłady manipulacji  firm reklamowych. Mamy nadzieję, że spotkanie stało się okazją do refleksji nad wszechobecną reklamą. A poniżej przykład reklamy z 1935 roku :)


21.12.2016

Życzenia świąteczne

   Wszystkim Czytelnikom udanych Świąt Bożego Narodzenia, z wspaniałą, rodzinną atmosferą, odpoczynku z czasem na refleksję i chwilę zatrzymania w gonitwie codzienności oraz pięknych przeżyć, również tych dostarczonych przez ciekawą książkę.


20.12.2016

Głośne czytanie

   Laur "Czytającej szkoły" zobowiązuje :) Klasy 1 w ostatnim, przedświąteczym tygodniu grudnia, uczestniczyły w zajęciach, w trakcie których aktywnie słuchały opowiadań z tomu "Balsam dla duszy nastolatka".


20.12.2016

Otwarcie skrzynki bookcrossingowej

    Prawie po sąsiedzku z naszą szkołą, bo w Factory, 19 grudnia została otwarta kolejna wrocławska skrzynka bookcrossingowa. Na tak ważnym czytelniczym wydarzeniu nie mogło zabraknąć reprezentacji LO XV. Uczennice klasy 1C: Julia, Kamila, Ada, Patrycja i Natalia uczestniczyły w spotkaniu. Przy tej okazji Centrum Factory ogłosiło konkurs na najpiękniej opakowany "prezent" (oczywiście bez zawartości). W kategorii szkół gimnazjalnych i średnich "prezent" naszych dziewczyn zajął pierwsze miejsce :) Brawo!15.12.2016

Doceniono nas :)

   Z radością informujemy, że Wrocławskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli przyznało naszej szkole Laur Czytania 2016 oraz Dyplom, za promocję czytania i idei bookcrossingu. Cieszymy się, że biblioteka szkolna znacząco przyczyniła się do zdobycia wyróżnienia.


14.12.2016

Wystawa książek o tematyce bożonarodzeniowej

   ...to kolejna tradycja biblioteki w okresie przedświątecznym. Jak co roku zapraszamy do oglądania wystawy "Boże Narodzenie w sztuce i literaturze".2.12.2016

Tradycyjnie w grudniu...

   ...w bibliotece pojawia się Kalendarz Adwentowy, oczywiście ze słodką zawartością. Cukierki, ufundowane przez Radę Szkoły, trafiają do pierwszego Czytelnika, wypożyczającego książkę w danym dniu.


30.11.2016

Święto Szkoły

   Obchodzone 29 listopada święto stało się okazją do zaproszenia uczniów klas pierwszych z Wychowawcami na prelekcję poświęconą historii szkoły, ze szczególnym uwzględnieniem czasów funkcjonowania liceum wojskowego. Prezentacja miała na celu pokazanie bogatej tradycji LO XV  oraz podobieństw i różnic w pracy kilkadziesiąt/kilkanaście lat temu i obecnie.

  


22.11.2016

Regulamin biblioteki

   Szanowni Czytelnicy! W zakładce "Regulamin biblioteki" możecie zapoznać się z nową wersją regulaminu, który do wglądu jest również dostępny w bibliotece szkolnej. W razie jakichkolwiek wątpliwości n-le bibliotekarze służą pomocą :)


16.11.2016

Człowiek w obliczu wojny

   Pod takim tytułem w bibliotece szkolnej przygotowano wystawę książek opisujących przeżycia głównych bohaterów w trakcie działań wojennych, przede wszystkim w czasie II wojny św. Wystawę książek urządzono z okazji Tygodnia Edukacji Globalnej, obchodzonego w tym roku pod hasłem "Razem dla Pokoju".


16.11.2016

Książka z ciasta na makaron? A dlaczego by nie?!
   A z cukru... i błota - również i takie się zdarzają :) Niebanalne formy książek, literackie inspiracje w różnych dziedzinach życia, rekordy Guinessa "z książką w tle" i wiele innych wątków poruszono na lekcji bibliotecznej w klasach pierwszych. W drugiej części zajęć uczniowie mogli poznać ciekawe książki dostępne w szkolnej bibliotece, które warto przeczytać, przejrzeć, wypożyczyć.


16.11.2016

Rok Sienkiewiczowski
   Klasy 1 gościły w bibliotece szkolnej na lekcji poświęconej życiu i twórczości polskiego literata, laureata Nagrody Nobla za całokształt twórczości, Henryka Sienkiewcza. Okazją do zaproszenia uczniów była setna rocznica śmierci Sienkiewicza, przypadająca 15. listopada. W trakcie zajęć pierwszoklasiści mieli możliwość poznać nie tylko najważniejsze fakty z życia Noblisty i zarys jego twórczości, ale i anegdoty z planów filmowych ekranizacji dzieł Sienkiewicza.


12.10.2016

Historia bibliotek + Quiz wiedzy humanistycznej

   Tradycją października są obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych w klasach 2, które uczestniczą w lekcji składającej się z dwóch części. Pierwsza - wykładowa - poświęcona jest zaprezentowaniu etymologii słowa "biblioteka", historii bibliotek na przestrzeni dziejów (w bardzo dużym skrócie) oraz różnych ciekawostek bibliotecznych. W części drugiej uczniowie, podzieleni na trzy drużyny, walczą w konkursie wiedzowym, związanym tematycznie z szeroko pojętymi zagadnieniami dot. bibliotekarstwa, książki. Klasy otrzymują słodki upominek za udział w quizie, ufundowany przez Radę Szkoły.


12.10.2016

Stereotypy

   Trzecie klasy na początku października gościły na lekcji bibliotecznej poświęconej stereotypom, czyli uproszczonym i zabarwionym wartościująco obrazom rzeczywistości, odnoszącym się do osób, grup społecznych, instytucji. Podczas zajęć - często zabarwionych dużym ładunkiem emocjonalnym  w trakcie dyskusji - poruszono wiele akspektów związanych z problemem stereotypu, "przypinania łatek", stygmatyzowania, tworzenia uprzedzeń.


04.10.2016

W jesienny czas bestsellery...

   ... i te sprzed kilku, jak i kilkunastu lat oraz całkiem "świeżutkie" proponujemy naszym Czytelnikom :) Zapraszamy do wypożyczania - te książki NAPRAWDĘ warto przeczytać!


04.10.2016

Literacka Nagroda Nike 2016

   przyznana została Bronce Nowickiej za książkę "Nakarmić kamień". Niestety tej pozycji w swoich zbiorach biblioteka nie posiada, natomiast gorąco zachęcamy do wypożyczania Magdaleny Grzebałkowskiej "1945. Wojna i pokój", która zdobyła Nagrodę Czytelników.


30.09.2016

Dzień Chłopaka :)

   Pierwszy Czytelnik - Paweł z 3B - wypożyczający książkę w Dniu Chłopaka otrzymał słodki upominek. Paweł "o włos" wyprzedził Janka z 2D, dlatego obiecał podzielić się "Grześkiem" z kolegą.


26.09.2016

Głośno czytamy!!!

   Z klasą 1B zostały zainaugurowane w roku szkolnym 2016/17 lekcje biblioteczne, w trakcie których uczniowie słuchają tekstów, m. in. ze zbioru opowiadań "Trochę inny świat", czytanych przez nauczyciela bibliotekarza.


26.09.2016

Tydzień Zakazanych Książek

    W bibliotece szkolnej ostatnie dni września zarezerwowane są na obchody Tygodnia Zakazanych Książek, święto ustanowione w USA, w Polsce obchodzone od kilku lat. Impreza zwraca uwagę na problem - ciągle aktualny - z wolnością do wypowiadania się, z relegowaniem książek z bibliotek i cenzurą. Klasy 1 uczestniczą w lekcji bibliotecznej (pierwszej lekcji tematycznej, realizowanej na języku polskim), w trakcie której poznają konkretne tytuły "zakazanych książek" i powody, dla których są zabronione.


26.09.2016

Pierwsza lekcja dla Pierwszoklasistów

    Tradycyjnie we wrześniu, w bibliotece odbywają się lekcje dla klas 1. Jest to okazja nie tylko do poznania nowych czytelników z bibliotekarzami, ale i sposobność do "odkrycia", gdzie jest biblioteka i co oferuje oraz na jakich zasadach. Witamy serdecznie :)


8.09.2016

Witamy wszystkich Czytelników po wakacjach

   Życzymy Uczniom wiele energii do nauki, wolnego czasu z książką w dłoni, pozytywnych emocji...i oczywiście satysfakcjonujących ocen :)


Rok szkolny 2015/2016

22.06.2016

Wakacje!!!

Bieszczady

   Upragnione, wyczekane, wytęsknione... w końcu SĄ :)

   Udanego wypoczynku - na górskich szlakach, nad morzem i nad jeziorami, na spływach kajakowych i wycieczkach rowerowych, odpoczywając biernie i aktywnie, z przyjaciólmi i rodziną - wszystkim Czytelnikom życzą N-le bibliotekarze :)

Ps. W czasie wakacji biblioteka jest nieczynna. Dłużnicy proszeni są o pozostawienie książek w sekretariacie szkoły.


17.06.2016

Spotkanie z p. Mikołajem Grynbergiem

   16 czerwca 2016 w bibliotece szkolnej LO Nr XV we Wrocławiu odbyło się spotkanie z p. Mikołajem Grynbergiem, psychologiem, twórcą fotografii artystycznej, autorem książek. Jego „Oskarżam Auschwitz” i „Ocaleni z XX wieku” są zapisem rozmów z ocalałymi z Holocaustu oraz dziećmi rodziców, którzy przeżyli Szoah.

   Rozmowa z p. Grynbergiem była nie tylko pouczającą, ale i emocjonalną lekcją dla młodzieży nt. zagłady Żydów, ponieważ naszym moralnym obowiązkiem jest PAMIĘTAĆ.

M. Grynberg


13.06.2016

Licealiści słuchają...

Bóg nigdy nie mruga

   W czerwcu, ostatnie spotkanie z uczniami 1 i 2 klas, przeznaczono na głośne czytanie felietonów z książki Reginy Brett pt. "Bóg nigdy nie mruga. 50 lekcji na trudniejsze chwile w życiu". W komfortowej pozycji, z zamkniętymi oczami, ale i - mamy nadzieję - z otwartym, chłonnym sercem, młodzież wysłuchała trzech felietonów. Wierzymy, że był to dla nich dobry, owocny czas...


1.06.2016

Dzień Dziecka :) ...

   ... stał się okazją do zorganizowania ekspresowego konkursu pt. "Czy znasz autora TEJ książki?". Każdy Czytelnik (i większe, i mniejsze Dziecko) mógł wygrać BBBBB, czyli Bardzo Bajeczną, Botaniczno-Biblioteczną Babeczkę lub inne słodkości. Wystarczyła tylko jedna dobra odpowiedź!


1.06.2016

Wystawa "Kryminalny czerwiec"

   Ale tylko w literaturze! Zapraszamy Czytelników do wypożyczania powieści kryminalnych - tych wydanych wiele, wiele lat temu i całkiem niedawno. I kryminał może być świetną rozrywką ;)

Kryminalny czerwiec


25.05.2016

"Znani literaci i ich nieznane oblicze"

   Pod takim tytułem w klasach 2 odbyły się lekcje biblioteczne. Uczniowie poznali szereg ciekawostek z życia znanych pisarzy (choć niektórych obecnie zapomnianych), począwszy od J. Kochanowskiego po Ch. Paoliniego. Zaprezentowano nie tylko informacje na temat życia (w tym i uczuciowego) ludzi pióra, ale i ich zainteresowań, pasji, wiadomości o ich "sukcesach" szkolnych, fobiach i uzależnieniach. Podano także listę najlepiej zarabiających autorów 2015 roku na świecie.

2E


29.04.2016

Dzień Kultury... z Sienkiewiczem

  

   W związku z przypadajacą wkrótce rocznicą urodzin Henryka Sienkiewicza (5 maja), bibliotekarze przy wsparciu nauczyciela jęz. polskiego, p. M. Chodziak-Rzepy, przygotowali Dzień z Noblistą. Zaproszono dwuosobowe reprezentacje klas 1 i 2, które uczestniczyły w wykładzie poświęconym życiu i twórczości polskiego Noblisty oraz konkursie "Sienkiewiczowskie potyczki", konkursie wiedzy z przymrużeniem oka. Z pytaniami najlepiej poradziła sobie drużyna z 1C, która otrzymała vouchery do kina (nagrody indywidualne) oraz jako upominek dla klasy - dyplom i pączki, ufundowane przez Radę Szkoły.


22.04.2016

Światowy Dzień Książki - 23 kwietnia...

   ... świętuje biblioteka szkolna razem z uczniami i wychowawcami klas I. Z tej okazji organizowana jest lekcja biblioteczna, w trakcie której młodzież poznaje -  w telegraficznym skrócie - rozwój różnych form książki na przestrzeni dziejów, ciekawostki bibliofilskie i niebanalne rozwiązania edytorskie. Druga część lekcji poświęcona jest na klasowe zmagania w konkursie wiedzy humanistycznej; uczniowie odpowiadają na pytania poważne i z  "przymrużeniem oka", a nagrodą jest słodki upominek ufundowany przez Radę Szkoły.


22.04.2016

19 kwietnia -

Dzień Pamięci o Holokauście i przeciwdziałaniu zbrodniom przeciwko ludzkości.

   Biblioteka szkolna już po raz kolejny włączyła się w szkolne obchody Dnia Pamięci o Holokauście. Przygotowano wystawę książek Brunona Schulza i jemu poświęconych (życie i twórczość B. Schulza była jednym z motywów tegorocznych warsztatów) oraz dwie okolicznościowe gazetki.


18.04.2016

Drodzy Maturzyści

   Jeżeli posiadacie lektury i inne pozycje książkowe, które są Wam niepotrzebne - przynieście je do biblioteki. Chętnie je "przygarniemy". Z góry dziękujemy :)18.04.2016

Coś się kończy, coś się zaczyna...

   Niedawno uczniowie klas maturalnych gościli w bibliotece na pierwszej lekcji bibliotecznej, a tak szybko przyszła pora na ostatnie spotkanie, poświęcone egzaminowi maturalnemu z języka polskiego.

   Maturzystom przybliżono wymagania maturalne i organizację egzaminu ustnego z języka ojczystego, ale i podjęto zagadnienia związane ze sztuką wystąpień publicznych, umiejętnością radzenia sobie ze stresem, maturalnym dress codem i savoir vivrem. Lekcja była również okazją do wyjaśnienia niektórych wątpliwości oraz ... podziękowania za wspólne trzy lata i pożegnania.
Ustny egzamin - lekcja biblioteczna


21.03.2016

Miła wizyta... w Pierwszym Dniu Wiosny

   Radość bibliotekarzom sprawiły odwiedziny Pszczółki - Angeliki, z Przyjacielem - Dawidem, z kl. 1A :)


21.03.2016

Międzynarodowy Dzień Szczęścia

    Jedzenie, kawa, przyjaźń, rodzina, miłość, narty, treningi, pies, kot, spełnianie marzeń, zdrowie (kolejność przypadkowa) i wiele, wiele innych przykładów "uszczęśliwiaczy" podali uczniowie klas 1, na lekcji bibliotecznej poświęconej szczęściu. Lekcji zorganizowanej w związku z obchodzonym Dniem Szczęścia, świętem ustanowionym przez ONZ w 2012 roku. Podjęto różne tematy, m. in. najszczęśliwsze kraje świata, najszczęśliwsze zawody, jedzenie "uszczęśliwiające" konsumentów, działanie endorfin :)  W czasie zajęć uczniowie poznali również sylwetkę Nicka Vujicica oraz urywki jego książki "Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń".

  


8.03.2016

Dzień Kobiet...  poetycko?!

  

  

   Oczywiście! Wszak liczne kobiece przymioty wychwalali poeci :)

  Poezję czytali Panowie Profesorowie: B. Rosłanowski, W. Kopacki, S. Słomski i Panowie z 3C: B. Ratajewski i  D. Kościelak, pięknie przywitali i życzenia złożyli J. Lesiak i J. Fraszczak vel Jószczak.

Ps. Tym razem promowanie czytelnictwa miało miejsce nie w bibliotece, a w holu szkoły :)


4.03.2016

Kobiece piękno w malarstwie

Kobieta w malarstwie   Kobieta w malarstwie

   Zbliżający się Dzień Kobiet jest świetną okazją do zaprezentowania zbiorów bibliotecznych z reprodukcjami polskiego i światowego malarstwa, z "Kobietą" w roli głównej. 


3.03.2016

Reklama, reklama... niełatwo być copywriterem

   Tworzenie sloganu reklamowego  "majonezu", "keczupu" i "musztardy" okazało się niełatwym zadaniem dla uczestników lekcji bibliotecznej. Ale zdarzały się też fantastyczne propozycje:)))) Spotkanie poświęcone reklamie, jej historii i współczesności, manipulacjom firm reklamowych, ciekawym przykładom reklam oraz tym zupełnie nie trafionym, odbyło się w klasach II.

2A

Przykładowa reklama "musztardy":

Ciemno-żółta pasta Bogów,

Starczy Ci na sto hot-dogów,

Ostra, średnia czy łagodna,

Twa musztarda zawsze dobra.

Czy żeś smutny, czy radosny,

Smaruj też musztardą tosty.

Myj nią zęby, myj nią głowę,

Uczyń życie musztardowe.

Autor Piotr M., kl. II D.


26.02.2016

1 marca - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

   Biblioteka szkolna zaprasza Nauczycieli i Uczniów do zapoznania się z wystawą i gazetką poświęconą pamięci Żołnierzy Wyklętych.

  


24.02.2016

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego - działania biblioteki

   Quizem polonistycznym oraz konkursem ortograficznym zaakcentowano  Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, obchodzony w LO Nr XV już po raz drugi, w ramach działań zespołu edukacji globalnej. Z pytaniami dot. związków frazeologicznych i różnymi polonistycznymi zagadkami zmierzyli się reprezentanci pierwszych klas, walczący o nagrodę dla swojej klasy. W dyktandzie ortograficznym uczestniczyli Uczniowie, którym niestraszne były zawiłości mowy polskiej i pułapki ortograficzne. Rozstrzygnięcia już wkrótce.

Konkurs dla 1 klas  Dyktando ortograficzny


29.01.2016

"Trochę inny świat"...

Trochę inny świat

    ... jest zbiorem tekstów, których autorami są młodzi wrocławianie, w wieku od 14 do 20 lat, szlifujący swoje umiejętności pisarskie pod okiem Pani Krystyny Paraszkiewicz-Pater w Centrum Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży przy ul. Kołłątaja we Wrocławiu.

    Wybrane utwory głośno czytamy naszym Czytelnikom na lekcjach wychowawczych. A młodzież... w refleksji  przeżywa usłyszane słowa.


29.01.2016

Henryk Sienkiewicz Patronem 2016 roku

Sienkiewicz - gazetka

Sienkiewicz - wystawa

 
   W styczniu w bibliotece szkolnej zagościła wystawa książek autorstwa Henryka Sienkiewicza oraz książek na temat Noblisty, jak również gazetka poświęcona polskiemu autorowi. A wszystko z okazji uchwalenia roku 2016 rokiem Henryka Sienkiewicza, w związku z 170. rocznicą urodzin i 100. rocznicą śmierci.


21.12.2015

christmas

Świąteczne życzenia

składamy wszystkim Czytelnikom :)

Spokojnych Świąt, w radosnej, pełnej rodzinnego ciepła atmosferze,

a w Nowym Roku wiele energii do działania, sukcesów i spełnienia marzeń.


18.12.2015

Boże Narodzenie w literaturze i sztuce

Boże Narodzenie

   Czas przedświąteczny jest dobrą okazją do przybliżenia Czytelnikom książek ze zbiorów biblioteki traktujących o Bożym Narodzeniu, literatury pięknej, poezji, również zbiorów ikonograficznych.


18.12.2015

Reportaż. Literatura źródłem informacji o łamaniu praw człowieka.

   W klasach trzecich przeprowadzono lekcję biblioteczną poświęconą literaturze faktu, we współpracy z nauczycielami języka polskiego. Lekcja składała się z w dwóch części, w trakcie pierwszej  młodzież poznawała najważniejsze informacje o literaturze faktu, przedstawicieli polskiego reportażu i sylwetkę tegorocznej laureatki Nagrody Nobla. Jednak przez większą część lekcji młodzież słuchała fragmentów książek wybranych z zasobów biblioteki, traktujących o przypadkach łamania praw człowieka. Oprócz literatury faktu podejmującej tematykę obozów koncentracyjnych z czasów II wojny św., licealistom rekomendowano m. in. pozycje „Kambodżańska odyseja”, „Zupa z trawy. Dziennik z chińskiego gułagu” czy „Lalki w ogniu. Opowieści z Indii”. Każdy przeczytany urywek uzupełniano krótką dygresją historyczną, osadzającą w czasie i miejscu dany tekst, stąd informacje o reżimie Pol Pota i Czerwonych Khmerach, Mao Tse-tungu, Rudolfie Hoessie.

3b   3A


14.12.2015

Biblioteka szkolna oferuje...

   Bibliotekarze w grudniu zapraszają klasy 1 na lekcję biblioteczną poświęconą ciekawym zbiorom bibliotecznym, książkom wartościowym literacko i tzw. czytadłom, książkom popularnonaukowym, książkom adresowanym do młodzieży i in. Założeniem lekcji jest pokazanie bogactwa bibliotecznych zbiorów, wielości i różnorodności woluminów gromadzonych przez szkolną bibliotekę. Część lekcji poświęcona jest na zaprezentowanie ciekawostek "z życia książki" , np. niebanalnych wydań książek z makaronu czy błota, najgrubszej książki świata, najmłodszego publikującego autora czy rzeźb wykonanych z książek.

1b   1a


9.12.2015

Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka

Wystawa Prawa Człowieka

   przypadający 10 grudnia, biblioteka szkolna postanowiła zaakcentować wystawą książek, zatytułowaną "Człowiek - to brzmi dumnie? Łamanie praw człowieka - literatura źródłem informacji". W rekomendowanych pozycjach beletrystycznych oraz popularnonaukowych i literaturze faktu można odnaleźć liczne przykłady zbrodni, przewinień i wykroczeń przeciwko człowiekowi.

   W holu szkoły, na parterze przygotowano gazetkę poświęconą prawom człowieka, działalności Amnesty International.

Gazetka Prawa Człowieka


30.11.2015

Kalendarz adwentowy

Kalendarz adwentowy

   Coroczna tradycja zobowiązuje! Kalendarz adwentowy zawisł w bibliotece! Każdy Czytelnik, który pierwszy wypożyczy książkę w danym dniu, dostanie słodki upominek.


30.11.2015

Święto Szkoły

   Bibliotekarze zaprosili uczniów na zajęcia poświęcone Sztuce Uczenia się, zasadom sprzyjającym efektywnemu uczeniu, metodom aktywnej nauki, młodzież poznała również ćwiczenia ruchowe synchronizujące pracę półkul mózgowych i zadania umysłowe rozwijające zdolności matematyczne i werbalne.

Świeto Szkoły 2015


26.11.2015

160. rocznica śmierci Adama Mickiewicza

Mickiewicz

Mickiewicz, gazetka

   Z okazji 160. rocznicy śmierci jednego z najwybitniejszych polskich twórców literatury, Adama Mickiewicza, przygotowano wystawę książek autorstwa Wieszcza oraz tekstów traktujących o jego dziełach. Zapraszamy również do zapoznania się z okolicznościową gazetką, w której opócz najważniejszych informacji faktograficznych i dotyczących twórczości, podano szereg ciekawostek.


20.11.2015

Święto Szkoły - biblioteka zaprasza na zajęcia :)

   Serdecznie zapraszamy Uczniów na zajęcia, które odbędą się 30. 11. 2015, w ramach obchodów Święta Szkoły. Tematem wykładu i warsztatów będą sposoby na efektywne uczenie się, ćwiczenia ciała i umysłu wspomagające proces uczenia. Ponadto młodzież potrenuje swoje szare komórki i rozrusza mięśnie, zmierzy się z zadaniami logicznymi i innymi ciekawymi propozycjami n-li bibliotekarzy. A wszystko po to, by nauka u naszych uczniów nie była taką "katorgą", jak na poniższym zdjęciu ;)


20.11.2015

Stereotypy

   W klasach trzecich, z okazji Tygodnia Edukacji Globalnej przeprowadzono w bibliotece lekcje wychowawcze poświęcone zagadnieniu stereotypów - czym są, jak powstają, jakie są kategorie, kogo dotykają.  Zwrócono również uwagę na wykorzystanie stereotypów  (głównie dotyczących płci) w branży reklamowej; młodzież zastanowiła się m. in. nad kwestią uprzedzeń - jak możemy im przeciwdziałać.

3C   3B


16.11.2015

"W różnorodności piękno. Świat daleki i bliski w literaturze"

TEG 2015

  Zapraszamy do oglądania wystawy literatury polskiej i zagranicznej, beletrystyki i reportaży, traktującej o światach tych bardzo odległych od nas oraz tych całkiem bliskich. Ekspozycja została przygotowana w związku z obchodzonym Tygodniem Edukacji Globalnej, w tym roku pod hasłem "Równość - od słów do czynów".


3.11.2015

Wystawa książek o tematyce narodowowyzwoleńczej

Święto Niepodległości

  Z okazji Święta Niepodległości, biblioteka tradycyjnie  przygotowała wystawę polskiej literatury pięknej oraz zbiorów ikonograficznych, podejmujacych tematykę narodowowyzwoleńczą.


27.10.2015

Historia bibliotek + Quiz wiedzy humanistycznej

2E  2D

2C   2B

   Miesiąc Bibliotek Szkolnych - październik - co roku obchodzimy w bibliotece szkolnej proponując naszym uczniom różnego rodzaju działania - konkursy, lekcje, quizy, wystawy ciekawych książek. Tradycją stała się lekcja biblioteczna dla klas II, w trakcie której w dużym skrócie przedstawiamy historię bibliotek na przestrzeni dziejów oraz szereg ciekawostek około bibliotecznych i dotyczących książek. W drugiej części lekcji uczniowie mogą wykazać się swoją wiedzą humanistyczną w quizie wewnątrz klasowym, w którym pytania "na poważnie" przeplatają się z zabawnymi. Trzy drużyny walczą o wygraną, sławę, chwałę, podziw ;) Słodką nagrodę, ufundowaną przez Radę Szkoły, otrzymują wszyscy uczestnicy zajęć.


5.10.2015

Nagroda Literacka NIKE...

... trafiła w tym roku do Olgi Tokarczuk, która zwyciężyła książką "Księgi Jakubowe". Po pozycję zapraszamy do biblioteki szkolnej...

Nike 2015


5.10.2015

Tydzień Zakazanych Książek

1A   1B

   Obchody Tygodnia Zakazanych Książek mają w bibliotece szkolnej LO Nr XV już kilkuletnią tradycję, organizowane są na przełomie września i października. Celem imprezy, zainicjowanej w USA, jest zwrócenie uwagi na ograniczanie wolności słowa, na rugowanie z bibliotek wielu „niepoprawnych” książek.

   Spotykamy się z młodzieżą pierwszych klas pod opieką nauczycieli języka polskiego, na lekcji bibliotecznej. W czasie zajęć dyskutujemy o powodach, dla których zakazywano (a czasami i nadal się zakazuje) czytania, publikowania i rozpowszechniania niektórych tytułów. Rozmawiamy, KTO – jakie instytucje, jakie władze, a czasami rodzice lub bibliotekarze – zabraniają dostępu do pewnych treści. Lekcja jest świetną okazją do poruszenia takich zagadnień jak „Indeks Ksiąg Zakazanych” kościoła katolickiego, drugi obieg wydawniczy w komunistycznej Polsce, palenie ksiąg przez nazistów oraz wielu, wielu innych. Naturalnie w czasie zajęć nie może zabraknąć prezentacji wybranych woluminów, które miały/lub mają przypiętą etykietę „ZAKAZANE” (np. w danym kraju, w jakiejś bibliotece, szkole...).


25.09.2015

Wystawa... Zakazanych Książek

Zakazane książki

  Zapraszamy do oglądania wystawy zakazanych książek zatytułowanej „Czytanie tych książek bywa niebezpieczne”, książek, których czytanie, posiadanie, rozpowszechnianie, drukowanie w różnych miejscach na świecie, w różnym czasie i okolicznościach było zabronione. Oprócz zapoznania się z wystawą zachęcamy do przeczytania okolicznościowej gazetki. Zwracamy Czytelnikom uwagę, iż wydarzeniom towarzyszy w bibliotece (i na drzwiach do biblioteki) specjalny, niebanalny wystrój :)


14.09.2015

Lekcja organizacyjna dla klas pierwszych...

   ... w bibliotece już za nami. Była to okazja do poznania się z nowymi uczniami, przedstawienia zasad korzystania z biblioteki, regulaminu, praw i obowiązków Czytelnika. Zapraszamy do częstego korzystania z biblioteki :)

1e


Rok szkolny 2014/2015

25.06.2015


WAKACJE!!!!!!!!!!!!!!!!!

   Bezpiecznego wypoczynku, wielu dobrych emocji, relaksu...i samych ciekawych książek do poczytania.

    Życzą N-le bibliotekarze


16.06.2015

KATYŃ w zbiorach biblioteki

   Wystawa Katyńska (plakaty ze zdjęciami, dokumentami) została uroczyście zainaugurowana w szkole. Towarzyszyły jej prelekcja p. K. Łagajdy i p. J. Libickiego. Biblioteka włączyła się w przygotowania, oferując wystawę książek (literatury historycznej, popularnonaukowej). Zapraszamy do zapoznania się z wystawą


1.06.2015

W czerwcu...zaczytaj się...w kryminałach

   Na wystawie powieści kryminalnych znaleźć można starsze i nowsze powieści kryminalne, autorów polskich i zagranicznych, ale wszystkie...mrożące krew w żyłach....


1.06.2015

O historii książki - słów kilka

   Najważniejsze informacje o rozwoju książek na przestrzeni dziejów, w duuuużym skrócie, mieli okazję poznać uczniowie klas pierwszych. Po części wykładowej licealiści mogli wykazać się swoją wiedzą humanistyczną, refleksem i poczuciem humoru w konkursie między klasowym.


29.05.2015

O pisarzach - garść ciekawostek

   Żeromski trzy razy powtarzał klasę w gimnazjum...Tuwim w młodości hodował jaszczurki i zaskrońce...Tolkien znał ponad 30 języków, ale polski uważał za zbyt trudny, by się go nauczyć...

   W lekcji bibliotecznej „Znani pisarze...i ich nieznane oblicze” uczestniczyli uczniowie klas drugich. Spotkanie było okazją do pokazania mniej znanych faktów z życia pisarzy, ich pasji, zainteresowań, ale i mankamentów charakteru.


19.05.2015

W kręgu fantasy

Zapraszamy do oglądania, zastanawiania, przeglądania, decydowania...i wypożyczania literatury science fiction  i fantasy. 


27.04.2015

KSIĄŻKOwietrzenie

Książkowietrzenie 2015

   Spontaniczna i dobrowolna wymiana książek nastąpiła w bibliotece, w czwartek - 23 kwietnia, z okazji przypadajacego w tym dniu Święta Książki. Ksiązkowietrzenie 2015 

Ksiązkowietrzenie 2015


16.04.2015

Operację MATURA czas zacząć!

   Co prawda do matury ustnej z języka polskiego zostało naszym maturzystom jeszcze trochę czasu, ale rok szkolny już niedługo się kończy... Dlatego spotykaliśmy się z uczniami klas III na ostatniej lekcji bibliotecznej poświęconej nie tylko procedurze maturalnej, ale i temu jak się zachować na egzaminie, w co należy się ubrać, o czym należy pamiętać, o mowie ciała, komunikacji webalnej i niewerbalnej. Po prostu garść wskazówek, jak "przetrwać wystąpienie przed Szacowną Komisją :)".

Pozdrawiamy wszystkich Maturzystów - POWODZENIA!!! N-le bibliotekarze.

3E   3D

A na zdjęciu powyżej przykład ćwiczenia "odstresowacza" :)


25.03.2015

Dzień Czytania Tolkiena...

   ...przypada na 25 marca. Święto obchodzimy od 2003 roku, jego inicjatorem było The Tolkien Society. Zapraszamy do wypożyczania książek Johna Ronalda Reuela Tolkiena dostępnych w bibliotece: Bractwo Pierścienia, Dwie Wieże, Hobbit czyli Tam i z powrotem, Powrót Króla, Silmarillion, Wyprawa oraz najnowszej: Dzień Hurina.


20.03.2015

Międzynarodowy Dzień Szczęścia AD 2015

   O szczęściu - tym wielkim i tym całkiem małym - rozmawialiśmy z klasami 1, na lekcji zorganizowanej z okazji w. w. święta. Już trzeci rok z rzędu, w bibliotece szkolnej gościliśmy uczniów na spotkaniu poświęconemu różnym zagadnieniom związanym z pojęciem szczęścia. Podejmowaliśmy m. in. wątki: kraj zamieszkania a "poziom szczęśliwości jego obywateli", jedzenie, które uszczęśliwia :), zawody dające najwięcej szczęścia... Zajęcia były również okazją do zaprezentowania sylwetki Nicka Vujicica, autora książki "Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń" - dostępnej w bibliotece.

koniczyna


11.03.2015

"Bóg także był autorem: jego proza to mężczyzna, jego poezja to kobieta"

   Powyższy cytat Napoleona Bonaparte stał się tytułem lekcji bibliotecznej dla klas 2, której głównym tematem była KOBIETA. Lekcja składała się z dwóch części. W trakcie pierwszej przedstawiono prezentację multimedialną, w której poruszono m. in. etymologię słowa kobieta, pokazano, jakie sterotypy dotyczące kobiet funkcjonują w społeczeństwie, kiedy przyznano kobietom prawa wyborcze, z jakimi obostrzeniami muszą mierzyć się muzułamnki itd. Drugą połowę lekcji przeznaczono na krótkie omówienie treści książek o kobietach, dla kobiet i pisanych przez kobiety (często o dramatycznych wydarzeniach z ich życia).


9.03.2015

Wystawa  "Dusza kobiety pozostaje tajemnicą. Motyw kobiety w literaturze" 

  Dzień Kobiet został zaakcentowany w bibliotece szkolnej zorganizowaniem wystawy książek, w których zaprezentowane zostały różne wizerunki bohaterek literackich.

Dzień Kobiet


24.02.2015

Reklama - wczoraj i dziś

   W klasach drugich przeprowadzono lekcje biblioteczne nt. Reklamy w ujęciu historycznym oraz współczesnym. Zaprezentowano stare, przedwojenne reklamy prasowe oraz aktualne reklamy telewizyjne i prasowe. Lekcja była również okazją do zastanowienia się, w jaki sposób firmy reklamowe manipulują konsumentami.


24.02.2015

Język polski jest Ą-Ę

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

   w LO Nr XV zorganizowano po raz pierwszy, ale z pewnością nie po raz ostatni. Zespół ds. Edukacji Globalnej (w którego skład wchodzą również nauczyciele bibliotekarze) przygotował okolicznościową gazetkę - na parterze szkoły oraz gazetkę biblioteczną. Ponadto nauczyciele bibliotekarze wspólnie z n-lami języka polskiego zorganizowali konkurs "Mistrzowie Języka Polskiego", w którym rywalizowali reprezentanci klas (drużyny dwuosobowe) o nagrodę dla...całej klasy. Klasa 1B wzięła udział w lekcji "Pucuł i Grzechu uczą języka polskiego", w trakcie której analizowano częste błędy językowe oraz wyszukiwano związki frazeologiczne na podstawie twórczości Agnieszki Osieckiej.


11.02.2015

O Wisławie Szymborskiej w trzecią rocznicę śmierci

  Tradycyjnie na początku lutego, w bibliotece szkolnej przeprowadzona została prelekcja dla klas 1 poświęcona życiu i twórczości Wisławy Szymborskiej. Polską poetkę wspominamy przytaczając mniej i bardziej znane fakty z jej życia, opowiadamy o zainteresowaniach, zaletach...i słabościach noblistki.


1.12.2014

Kalendarz adwentowy

   Jak co roku w okresie adwentu , biblioteka proponuje łasuchom i zarazem wielbicielom literatury małe słodkie co nieco (ale nie jest to miodek). Pierwsza osoba (nauczyciel lub uczeń), która w danym dniu wypożyczy książkę - będzie mogła poczęstować się zawartością kalendarza. Radzie Szkoły dziękujemy za zapełnienie kalendarza :)

Kalendarz adwentowy

Ps. Pierwsza obdarowana - pierwszego dnia grudnia - o 7:38 - Małgosia z 2e.


1.12.2014

"O Złoty Karton III LO"

   W pierwszym ogólnopolskim konkursie poetyckim (w latach ubiegłych edycje o zasięgu wrocławskim i dolnośląskim), zorganizowanym przez LO Nr III wzięło udział siedmioro uczestników naszej szkoły. Z tematem konkursu "Pudełko z widokiem na..." poetycko zmierzyli się: Eliza Dobińska (1d), Łukasz Kilarski (2a), Angelika Czeluśniak i Małgorzata Kuta (2d), Sara Kuler i Sylwia Sławińska(3a) oraz Izabela Chudy (3d). Wyróżnienia w konkursie otrzymali S. Sławińska oraz Ł. Kilarski, którzy oprócz pamiątkowych dyplomów dostali zestaw literackich upominków. Wszystkim biorącym udział w konkursie dziękujemy, wyróżnionym gratulujemy.

Konkurs - gala


1.12.2014

Tydzień Edukacji Globalnej (15-23.11.2014)

   w szkole i bibliotece już za nami. W szkole bardzo dużo się zadziało, oczywiście biblioteka również przyłączyła się do organizacji TEG, który w tym roku miał hasło przewodnie "Food security". Oprócz wystawy książek kucharskich, o jedzeniu smacznym i zdrowym, w bibliotece przeprowadzono lekcje wychowawcze nt. Sprawiedliwego handlu (Fair Trade). Stały się one w wielu klasach okazją do żywiołowej dyskusji, często bardzo emocjonalnej o uczciwości, sprawiedliwości, odpowiedzialności za świat i wielu innych zagadnieniach nurtujących młodzież.

Ps. Do poczytania o Tygodniu Edukacji Globalnej oraz do obejrzenia bogatej fotorelacji z róznych działań zapraszamy na szkolnego Facebooka.


12.11.2014

Co lubicie, a czego nie lubicie czytać - już wiemy!

   Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w "badaniu preferencji czytelniczych", badaniu zorganizowanemu przez szkolną bibliotekę. Wasze typy wyglądają następująco:

   Ulubionymi książkowymi pozycjami są: saga o Wiedźminie, seria 50 twarzy Greya i cykl o Harry Potterze, Władca Pierścieni oraz Hobbit i Mały Książe.

   A za jakimi książkami nie przepadacie? Krzyżacy, Dziady, Pan Tadeusz, Wesele, W pustyni i w puszczy oraz Quo vadis - te książki nie podbiły Waszych serc :)


29.10.2014

90  rocznica urodzin Zbigniewa Herberta

Z tej okazji biblioteka przygotowała gazetkę i wystawę. Zapraszamy do zapoznania się z książkami, których autorem jest Zbigniew Herbert, oraz tekstami kultury traktującymi o jego życiu i twórczości, znajdującymi się w naszej bibliotece.


21.10.2014

Historia bibliotek - lekcja dla klas 2

   Już kolejny rok w naszej bibliotece obchodzimy hucznie Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Razem z drugoklasistami bawimy się quizem wiedzy humanistycznej, poprzedzając zabawę krótkim wykładem nt. historii bibliotek. Więcej informacji i zdjęć na szkolnym Facebooku.


10.10.2014

Gazetki

   Zapraszamy do kontemplowania dwóch nowych gazetek bibliotecznych: pierwsza poświęcona "Bibliotekom świata", na drugiej można znaleźć fotografie pokazujące Wrocław dzisiaj, jak i sprzed lat. Warto zobaczyć!

Biblioteki świata - gazetka


10.10.2014

   Biblioteka szkolna przygotowała wystawę książek pod tytułem "Bohater: Wrocław", w której znalazły się książki popularnonaukowe, literatura historyczna, litartura piękna. Wszytkie te pozycje dotyczą Wrocławia - rzeczywistości bądź fikcji. Zapraszamy do wypożyczania.

Wystawa "Bohater: Wrocław"


10.10.2014

   Po hasłem "Czytać każdy może! W każdym miejscu i o każdej porze" przygotowano gazetkę ścienną nt. biblioteki internetowej Wolne Lektury. Oglądać ją można w holu szkoły, na parterze, naprzeciwko drzwi wejściowych.

Wolne Lektury


7.10.2014

Tydzień Zakazanej Książki

   już po raz trzeci obchodziliśmy w bibliotece szkolnej, w dniach 30 września-6 października 2014 r. Święto wymyślono w Stanach Zjednoczonych przed ponad trzydziestu laty. Organizowanie święta ma przede wszystkim zwrócić uwagę na ograniczanie wolności słowa w wielu krajach. Z tej okazji w bibliotece urządzono wystawę zakazanych pozycji, które w różnym czasie i w różnych miejscach były niedozwolone - nie wolno było ich czytać, posiadać czy rozpowszechniać. Ponadto szereg informacji dostarczała okolicznościowa gazetka w bibliotece; hol szkoły oraz biblioteka zostały specjalnie udekorowane. Wszystkie klasy I uczestniczyły w prelekcjach nt. Zabronionych książek, na lekcjach języka polskiego lub na godzinach wychowawczych.

Tydzień Zakazanych Książek


15.09.2014

Lekcja dla pierwszoklasistów

   W bibliotece szkolnej gościły wszystkie klasy I z wychowawcami na pierwszej lekcji bibliotecznej. Była to okazja do poznania biblioteki, zaznajomienia się z zasadami w niej obowiązującymi i zaprezentowania zbiorów. Mamy nadzieję, że nasi nowi uczniowie będą częstymi użytkownikami biblioteki, do której zapraszają...

                                nauczyciele bibliotekarze    Witamy wszystkich Czytelników w nowym roku szkolnym 2014/2015, życząc wielu sukcesów edukacyjnych, poczucia spełnienia i zadowolenia, dobrej energii, jak również mnóstwa czasu na lekturę ciekawych książek....

                                         .....po które zapraszamy do biblioteki szkolnej.

książka                                                                                               Nauczyciele bibliotekarze


Rok szkolny 2013/2014

4.06.2014

O reklamie dla Seniorów

   We wtorek, 3 czerwca, biblioteka gościła członków Klubu Seniora "Magnolia" na wykładzie poświęconym reklamie - jej historii, rozwojowi od starożytności po czasy współczesne. Rozmawialiśmy też o manipulacjach firm reklamowych, najlepszych reklamach na świecie, najgorszych przykładach polskich reklam itd......

Reklama   Reklama


3.06.2014

Czytam, więc...

Czytam, więc.........

   ...zachęcaliśmy Was - nasi Czytelnicy - do dokończenia wyżej wymienionego zdania. Punktem wyjścia było stwierdzenie Kartezjusza "Cogito ergo sum", czyli "Myślę, więc jestem".  Poprosiłyśmy Was o zastanowienie się, czym dla Was jest czytanie, jakie korzyści Wam przynosi? Cieszy nas, że dostrzegacie tak wiele zalet czytania :). Cytując Was: więcej wiem, odpoczywam, relaksuję się, rozumiem, mogę oderwać się od rzeczywistości, mam bogatsze słownictwo, przenoszę się w inny świat....itd., itd.

Czytam, wiec...   Czytam, więc...   Czytam, więc...   Czytam, więc...


3.06.2014

O młodzieży - dla młodzieży

   Gorąco zachęcamy do odwiedzenia biblioteki i zapoznania się z wystawką książek, poświęconych problematyce młodzieżowej. Tematy: trudności w relacjach z rówieśnikami, konflikty z rodzicami, brak akceptacji własnego ciała i szereg innych, podejmowane są przez prezentowane na wystawce książki.

O młodzieży - dla młodzieży


2.06.2014

Katalog biblioteki

   Zachęcamy wszystkich Czytelników do samodzielnego poszukiwania potrzebnych pozycji książkowych w elektronicznym katalogu biblioteki znajdującym się na stronie: www.edu.wroclaw.pl. Otwarcie katalogu odbywa się przez kliknięcie w ikonę "Biblioteki Katalog" (patrz - rząd zielonych piktogramów na górze strony). W ten sposób przechodzimy na stronę Wrocławskiego Systemu Bibliotecznego, gdzie możemy zawęzić poszukiwania do naszej biblioteki (z ostatniej listy rozwijalnej wybieramy Bibliotekę Liceum Nr XV). W zależności od potrzeb, poszukiwania prowadzimy wpisując "Tytuł", bądź jedynie "Słowo w tytule", możemy również zaleźć książkę danego autora. Przydatna jest szczególnie możliwość wyszukiwania pozycji na określony temat - wówczas z pierwszej listy rozwijalnej musimy wybrać "Hasło przedmiotowe". W razie jakichkolwiek pytań lub problemów, zapraszamy do biblioteki - postaramy się pomóc.


28.05.2014

Lekcja biblioteczna nt. Wisławy Szymborskiej w....Szkole Podstawowej Nr 3

   W dniu 23 maja Alicja Pokusińska gościła w klasie VI B z wykładem pt. "Wisława Szymborska - zwyczajna Noblistka",  w trakcie którego przybliżyła uczniom sylwetkę Poetki oraz przedstawiła ciekawostki na Jej temat. W podziękowaniu młodzież przekazała przepiękną laurkę (poniżej)

Laurkaa   

Laurkaaa


26.05.2014

Reklama, reklama...

   W klasach II na lekcjach bibliotecznych dotyczących reklamy, rozmawialiśmy o historii reklamy - jej rozwoju od czasów starożytnych po dzień dzisiejszy oraz o manipulacji firm reklamowych. Obejrzeliśmy również przykłady najgorszych polskich reklam uhonorowanych "Chamletami" (to nie błąd - "Chamlety" przez "CH" ;) i najlepszych reklam na świecie. Szczególny nacisk w naszych dywagacjach położyliśmy na zagadnienie reklamy społecznej, czyli reklamy mającej za zadanie wywołanie zmian społecznie pożądanych.


23.05.2014

Historia książki

   Obchody Światowego Dnia Książki zakończone!!! Przypadający na 23 kwietnia Dzień Książki baaaardzo długo celebrowaliśmy w naszej bibliotece, ze względu liczne nieobecności spowodowane udziałem nauczycieli bibliotekarzy w egzaminach maturalnych. Ale w końcu udało się - wszystkie klasy I uczestniczyły w krótkim wykładzie dot. historii książki - jak rozwijała się na przestrzeni wieków. Młodzież uczestniczyła również w Konkursie wiedzy humanistycznej (każda klasa została podzielona na 3 drużyny), odpowiadając na szereg pytań (mniej lub bardziej poważnych :))))).

Biblia Gutenberga - Pelplin


11.04.2014

Na ostatniej lekcji bibliotecznej dla maturzystów...

   spotkałyśmy się w kwietniu z wszystkimi klasami III, podejmując temat "Ustnego egzaminu maturalnego z języka polskiego". W czasie zajęć uczniowie mogli dowiedzieć się o dress codzie obowiązującym w trakcie egzaminu maturalnego, o specyfice egzaminu ustnego i "maturalnym savoir-vivrze". Ponadto p. pedagog J. Piech-Bidermann przedstawiła prezentację nt. stresu (nieodłącznie towarzyszącego maturze) oraz zademonstrowała ćwiczenia pozwalające uwolnić napięcia.


2.04.2014

Pierwszy Dzień Wiosny

   21 marca - w Pierwszy Dzień Wiosny - klasy I uczestniczyły w bibliotece w nietypowych zajęciach plastycznych. Uczniowie podzieleni na grupy 3-5 osobowe przygotowywali "wiosenne zakładki do książek" w rozmiarze XXL i ciekawych, niebanalnych kształtach. Na arkuszach brystolu młodzież rysowała, wyklejała papierem kolorowym, krepiną formy płaskie i przestrzenne, wykazując się dużym zaangażowaniem i pomysłowością.

   Jury w składzie p. dyr. R. Kożuszek, p. J. Piech-Bidermann i p. A. Pokusińska uznało, że pierwsze miejsce winno przypaść zakładce wykonanej przez uczennice kl. I B: J. Smoter,  A. Białous, J. Wykę. W nagrodę klasa I B dnia 16. 04. 2014 będzie uczestniczyć w wykładzie w SWPS. Gratulujemy :)

Zakładka wiosenna


1.04.2014

Międzynarodowy Dzień Szczęścia

   20 marca 2014 roku obchodziliśmy po raz drugi w bibliotece szkolnej Międzynarodowy Dzień Szczęścia, święto ustanowione przez ONZ. Z tej okazji gościliśmy klasy I na lekcji bibliotecznej, której tematyka osycowała wokół zagadnienia szczęścia. Razem z panią pedagog J. Piech-Bidermann uczniowie zastanawiali się czym jest szczęście, jakie potrawy mogą nas uszczęśliwiać, w których krajach żyją najwięksi szczęściarze...

   Po powyższych rozważaniach pani A. Pokusińska przybliżyła pierwszoklasistom sylwetkę Nicka Vujicica,  chorego na  fokomelię australijskiego mówcę motywacyjnego, kaznodzieję. Młodzież miała okazję zapoznać się z urywkami książki N. Vujicica "Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń", w której autor opowiada o życiu ze swoją niepełnosprawnością, o przełamywaniu ograniczeń, lęków, o drodze do SZCZĘŚCIA.

    Ponadto każda z klas pierwszych przygotowała swoje "drzewko szczęścia".

Drzewko szczęścia kl. 1A  Drzewko szczęścia kl. 1B  Drzewko szczęścia kl. 1C                                                    

Drzewko szczęścia kl. 1D  Drzewko szczęścia kl. 1E


14.02.2014

Prelekcja nt. Wisławy Szymborskiej w kl. 1 i... dla członków Klubu Seniora Magnolia

   1 lutego 2014 roku obchodziliśmy drugą rocznicę śmierci Wisławy Szymborskiej. Z tej okazji w bibliotece szkolnej młodzież z klas pierwszych uczestniczyła w lekcjach na temat W. Szymborskiej. W trakcie zajęć mogli się dowiedzieć nie tylko o najważniejszych faktach z życia Noblistki, ale również dlaczego wielkim poważaniem darzyła Andrzeja Gołotę, jakie były ulubione seriale telewizyjne Poetki czy potrawy. 

    10 lutego 2014 bibliotekę odwiedzili Seniorzy, którym A. Pokusińska przedstawiła sylwetkę Poetki, natomiast W. Belczyk zaprezentowała najciekawsze podwrocławskie zabytki architektoniczne, warte zobaczenia, zwiedzenia.


30.01.2014

2 rocznica śmierci Wisławy Szymborskiej

   Tradycyjnie na przełomie stycznia/lutego w bibliotece prezentowana jest wystawa tomików wierszy Wisławy Szymborskiej oraz prac poświęconych polskiej Noblistce. Ponadto o wielu ważnych wiadomościach oraz ciekawostkach z życia Poetki można dowiedzieć się z gazetki bibliotecznej.


30.01.2014

Ciekawe zbiory biblioteczne

   Czy uczeń klasy I może być bohaterem książki? Jakie imię jest najpopularniejsze w roczniku pierwszoklasistów? Ile osób o danym nazwisku zamieszkuje w Polsce?

   Jaka jest największa i najmniejsza książka na świecie? Czy "Mały książe" może być inspiracją dla manikiurzystek? Czy z książki można stworzyć rzeźby?

  Na powyższe pytania i jeszcze wiele, wiele innych udzielono odpowiedzi w trakcie lekcji poświęconej interesującym pozycjom w księgozbiorze biblioteki. W styczniu biblioteka gościła klasy I, prezentując drobny wycinek bibliotecznych zbiorów, m. in. "Słownik imion", "Psychopaci są wśród nas", "Nagrody Darwina", "Zagadki mózgu"...

   Zapraszamy do wypożyczania książek :)


28. 01. 2014

   W styczniu zorganizowano w bibliotece szkolnej wystawę książek autorstwa Stanisława Wyspiańskiego oraz prac traktujących o życiu i twórczości tego polskiego pisarza, malarza. Ponadto zaprezentowano liczne reprodukcje dzieł malarskich, witraży, które uatrakcyjniły wystawę, zorganizowaną w związku z obchodami 145. rocznicy  urodzin twórcy.

Wyspiański


16. 12. 2013

Boże Narodzenie - wystawa

   Zapraszamy do oglądania w bibliotece szkolnej wystawy zatytułowanej "Boże Narodzenie w literaturze, sztuce i obyczajach", na której zaprezentowane zostały albumy z bogatym materiałem ikonograficznym oraz ciekawy zbiór wierszy o tematyce bożonarodzeniowej.

   Zapraszamy również Czytelników do wypożyczania książek z bogatej oferty biblioteki szkolnej, kierując się hasłem "Wypożycz sobie prezent na Święta" :)


11. 12. 2013

Wykład w Filii Nr 22 Miejskiej Biblioteki Publicznej

   10 grudnia 2013 chętni uczniowie klas 2 oraz klasy 3D uczestniczyli w wykładzie zorganizowanym w zaprzyjaźnionej Bibliotece Publicznej na ulicy Chociebuskiej. Sławomir Grzechnik z Muzeum Zamoyskich w Kozłówce przedstawił film dotyczący losów rodziny Zamoyskich oraz historii pałacu, w którym mieści się dzisiejsze Muzem. Ponadto młodzież obejrzała prezentację nt. sztuki socrealistycznej, której bogata kolekcja znajduje się w Muzeum.


11. 12. 2013

Kalendarz adwentowy

   Przypominamy, że każdego dnia rano, na pierwszego czytelnika wypożyczającego książkę ze szkolnej biblioteki, czeka zawartość kalendarza adwentowego, którego zdjęcie prezentujemy poniżej:

kalendarz adwentowy


6. 12. 2013

Z ekologią za pan brat

   Czy stare lalki Barbie można wykorzystać do zrobienia bransoletki? Czy z elementy samochodowe mogą posłużyć do zrobienia sukienki?Czy buty a'la Nike można stworzyć z podzespołów komputerowych?

Uczniowie klas pierwszych na powyższe pytania (i na szereg innych) znaleźli odpowiedzi w trakcie lekcji ekologicznej, realizowanej w bibliotece. Ponadto wspólnie zastanawialiśmy się jak żyć bardziej "eko", z szacunkiem dla środowiska, co zrobić żeby ograniczyć powstawanie odpadów, jak je wykorzystać powtórnie.


15.11.2013

Wystawa

"Nie odziedziczyliśmy Ziemi po przodkach. Pożyczyliśmy ją tylko od naszych dzieci". Wystawa wydawnictwa albumowych

   Zapraszamy do odwiedzania biblioteki i oglądania wystawy bogato ilustrowanych albumów o tematyce geograficznej, podróżniczej. Wystawę zorganizowano z okazji przypadającego w dniach 18-22 listopada Tygodnia Edukacji Globalnej. Jej celem jest zwrócenie uwagi na szczególnie urokliwe miejsca na kuli ziemskiej, które w wyniku działalności człowieka, degradacji środowiska mogą ulec niekorzystnym zmianom.


13. 11. 2013

Opis bibliograficzny - zajęcia dla maturzystów

    We wszystkich klasach III odbyło się drugie spotkanie dla maturzystów - lekcje poświęcone opisowi bibliograficznemu. Uczniowie zapoznali się z najważniejszymi zasadami obowiązującymi przy sporządzaniu zapisu bibliograficznego oraz ze wzorami opisów dla poszczególnych typów dokumentów.

   Przypominamy, że na stronie internetowej biblioteki, w zakładce "Dla Maturzystów" można znaleźć wzory opisów bibliograficznych z przykładami użycia. Powodzenia!


6. 11. 2013

Święto Niepodległości - wystawa książek i gazetka

   Serdecznie zapraszamy wszytkich Czytelników do zwiedzania wystawy zatytułowanej "Tematyka narodowowyzwoleńcza w polskiej literaturze i malarstwie" oraz gazetki okolicznościowej poświęconej rocznicy odzyskania niepodległości w roku 1918.

Wystawka książzek


4. 11. 2013

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych - obchody październikowego święta

   Tradycyjnie w październiku obchodziliśmy Święto Bibliotek Szkolnych, spotykając się z klasami drugimi na zajęciach bibliotecznych. Uczniowie poznawali - w dużym skrócie - rys historyczny rozwoju bibliotek oraz mieli okazję zobaczyć m. in. nietypowe rozwiązania z zakresu architektury bibliotecznej. Po wykładzie i prezentacji poświęconej historii bibliotek, uczniowie rywalizowali w quizie wiedzy humanistycznej. Wszystkim uczniowiom danej klasy, podzielonym na trzy drużyny, zadawano pytania o różnym stopniu trudności, np. podaj nazwisko sławnych bibliotekarzy - nieustraszonych braci, o których powstał film, co to jest pagina czy kto powiedział "Cogito ergo sum" . Za każdą dobrą odpowiedź drużyna mogła uzyskać punkt. Drużyna o największej liczbie poprawnych odpowiedzi wygrywała cały konkurs, ale całej klasie należała się nagroda - słodki poczęstunek ufundowany przez Radę Szkoły.

   Dziękujemy wszystkim uczniom, wychowawcom i nauczycielom za udział w lekcjach.


30. 10. 2013

Podziękowania...

   ...kierujemy do wszystkich osób - nauczycieli i uczniów - którzy wsparli akcję zbiórki książek dla dzieci i młodzieży w ramach akcji "Zaczytani". Dzięki Państwa wsparciu udało się nam zebrać ponad 130 woluminów, które zostały przekazane organizatorowi ogólnopolskiej kampanii "Zaczytani". Książeczki trafią na oddziały dziecięce polskich szpitali.


24.10.2013

Czy można się uczyć w trakcie snu? Czy jedzenie w czasie lekcji poprawia wyniki w nauce?

   Odpowiedzi na powyższe oraz inne pytania dotyczące procesu uczenia, uczniowie klas I poznali w czasie lekcji bibliotecznej "Jak się uczyć? Higiena pracy umysłowej", które przeprowadzono w październiku 2013. Ponadto snuliśmy rozważania o nalepszej porze dnia do nauki, optymalnemu oświetleniu, dobrej pozycji ciała czy potrzebie odpoczynku po trudach uczenia się.

   Oprócz prelekcji nauczyciela bibliotekarza oraz dyskusji o tym "jak się uczyć?" młodzież rozwiązywała zadania usprawniające prace mózgu, zadania na wzbogacenie zasobu słownictwa, zadania logiczne, matematyczne i inne.

                                       Dziękujemy wychowawcom klas I i uczniom za udział w zajęciach.


8. 10. 2013

Wystawa książek Joanny Chmielewskiej

   Dnia 7 października 2013 roku zmarła w wieku 81 lat  znana polska pisarka Joanna Chmielewska, autorka powieści sensacyjnych, kryminalnych, obyczajowych, książek dla dzieci i młodzieży. Łączny nakład jej powieści w Polsce przekroczył 6 mln egzemplarzy, a w Rosji, gdzie uważana jest za najpoczytniejszą pisarkę zagraniczną - 8 mln.

   Zapraszamy do obejrzenia wystawki książek J. Chmielewskiej dostępnych w bibliotece szkolnej i wypożyczania interesujących Was tytułów.


2.10.2013

Wizyta Seniorów z Zabrza w bibliotece

   Klub Seniora "Magnolia" działający w naszej szkole gościł w dniu 30 września 2013 zaprzyjaźniony klub z Zabrza. Przy tej okazji zaprezentowałyśmy zabrzańskim seniorom bibliotekę szkolną oraz przedstawiłyśmy zasady i formy wspólpracy biblioteki LO Nr XV z członkami Klubu Seniora Magnolia.


2. 10. 2013

Prelekcja w klasach I nt. Zakazanych Książek

   W dniach 26-27. 09. 2013 w szkolnej bibliotece odbyły się zajęcia biblioteczne dla wszystkich klas I poświęcone tematowi "Zakazanych książek". Rozmawialiśmy o cenzurze, o powodach dla jakich zakazywano - a czasami i nadal zakazuje - czytania określonych tytułów, o Indeksie Ksiąg Zakazanych; prezentowałyśmy pozycje książkowe zabronione przez władze świeckie, kościelne, jak również przez ...bibliotekarzy.

   Cieszymy się, że niektóre książki zostały przez uczniów wypożyczone, mamy nadzieję, że ich czytanie sprawi młodzieży wiele satysfakcji.

Tydzień Zakazanych Książek 2013


27.09.2013

Pierwsza lekcja z klasami pierwszymi

   We wrześniu tradycyjnie spotykamy się ze wszystkimi nowymi uczniami naszej szkoły na lekcji bibliotecznej poświęconej zbiorom naszej biblioteki, zasadom w niej obowiązującym, regulaminowi. Miło nam było gościć klasy I z wychowawcami :)


25.09.2013

Ogólnopolska Kampania  "Zaczytani - oddaj książkę, stwórz bibliotekę".

   Jeżeli macie w domu zbędne książki dla dzieci (w wieku od 3 do 18 lat) przynieście je do biblioteki szkolnej. Zostaną one przekazane na dziecięce oddziały polskich szpitali. Kampanię Zaczytani objęła Patronatem Honorowym Małżonka Prezydenta RP Pani Anna Komorowska. Do Komitetu Honorowego Zaczytanych należy również Rzecznik Praw Dziecka Pan Marek Michalak. Kampanię wspierają medialnie między innymi TVP Kultura oraz portal Wirtualna Polska. Ambasadorami są m.in. Ania Wyszkoni, Krzysztof Skiba, Sylwia Gruchała.

   Prosimy o pomoc nauczycieli i uczniów, za każdy dar będziemy wdzięczne.

kampania Zaczytani


23.09.2013

Tydzień Zakazanych Książek

   W dniach 22-28. 09. 2013 po raz drugi w szkolnej bibliotece obchodzimy Tydzień Zakazanych Książek. Z tej okazji przygotowana została gazetka okolicznościowa oraz wystawa kilkudziesięciu woluminów, których w różnym czasie i w różnych miejscach nie można było wydawać, rozpowszechniać czy wypożyczać w bibliotekach.

   Zapraszamy do odwiedzenia biblioteki i wypożyczenia "zabronionych książek".

Tydzień Zakazanych Książek


23.09.2013

Pierwsza lekcja biblioteczna dla maturzystów

   W czwartym tygodniu września maturzyści goszczą w bibliotece szkolnej na pierwszych zajęciach bibliotecznych dotyczących przygotowania prezentacji maturalnych z języka polskiego. Mamy nadzieję, że lekcja pt. "Biblioteka warsztatem pracy maturzysty" pomoże naszym uczniom zapoznać się z bardzo bogatym księgozbiorem przydatnym w realizacji tematów maturalnych :)

   Wszystkich maturzystów zapraszamy do odwiedzania biblioteki i wypożyczania potrzebnych tytułów.


   Witamy wszystkich Czytelników w nowym roku szkolnym 2013/2014, życząc wielu sukcesów edukacyjnych, poczucia spełnienia i zadowolenia, jak również mnóstwa czasu na lekturę ciekawych książek....

                                         .....po które zapraszamy do biblioteki szkolnej.

książkaNauczyciele Bibliotekarze


Rok szkolny 2012/2013

Członkowie Klubu Seniora "Magnolia" w bibliotece

30.04.2013

 

   Dnia 29 kwietnia Seniorzy klubu "Magnolia" gościli w bibliotece na spotkaniu poświęconemu szczęściu. Pedagog szkolny Justyna PIech-Bidermann oraz nauczyciel bibliotekarz Alicja Pokusinska przedstawiły prezentację nt. szczęscia - jak je definiujemy, czy sport lub jedzenie może nas uszczęśliwiać itd., itp. W drugiej częsci spotkania Seniorzy poznali historię Nicka Vujicica oraz urywki z książki, dostępnej w bibliotece pt. "Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń".

Było nam miło gościć Seniorów, do zobaczenia :)


22 kwietnia - Światowy Dzień Książki

   Świętowaliśmy w bibliotece szkolnej z klasami I, na specjalnych lekcjach bibliotecznych poświęconych historii książki. Uczniowie mieli okazję poznać (oczywiście w telegraficznym skrócie) rozwój różnych form książki na przestrzeni stuleci oraz usłyszeć o książkowych ciekawostkach, m. in. jaka książka osiągnęła niebagatelną wartość aukcyjną 10 mln dolarów, czy kto kupił najdroższy rękopis świata. Drugą część lekcji poświęciłyśmy na konkurs wiedzy humanistycznej - uczniowie podzieleni na trzy drużyny rywalizowali między sobę, odpowiadając na różnorodne pytania Uśmiech, mniej lub bardziej poważne, a oscylujące wokół zagadnienia "Książka". We wszystkich klasach panował ogromny duch walki, dlatego wszystkim uczniom należą się brawa. Zwycięstwo mogło przypaść w udziale tylko jednej z grup, ale słodki poczęstunek - w postaci michałka - przysługiwał każdemu. Za ufundowanie słodkości dziękujemy Radzie Szkoły.


Ostatnie spotkanie z maturzystami
16. 04. 2013
  
Wszystkie klasy III gościliśmy na lekcji dotyczącej Ustnego egzaminu maturalnego, w czasie której podejmowano temat odpowiedniego ubioru maturzysty, tego jak zachować się na egzaminie czy jak oceniane są poszczególne elementy egzaminu ustnego z języka polskiego. Pani pedagog, Justyna Piech-Bidermann przeprowadziła szkolenie dotyczące sposobów radzenia sobie ze stresem.
   Maturzystom życzymy szczęścia na egzaminach pisemnych i ustnych oraz powodzenia w dorosłym życiu.


Dzień Wiosny - 21 marca 2013
12. 04. 2013
   Klasy I w Dniu Wiosny - 21 marca - uczestniczyły w zajęciach plastycznych, w czasie których powstały wiosenne zakładki do książek, których forma, wykonanie i pomysłowość zaskoczyła nauczycieli. Więcej informacji w zakładce konkursy biblioteki.
Wiosenne zakładki do książek

Międzynarodowy Dzień Szczęścia - 20 marca 2013
4. 04. 2013
Prelekcja nt. szczęścia   Co uszczęśliwia młodzież LO Nr XV
   Dnia 20 marca 2013 r. po raz pierwszy obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Szczęścia, święto ustanowione w zeszłym roku przez ONZ. Z tej okazji w bibliotece gościliśmy wszystkie klasy I na "Lekcji Szczęścia", w trakcie której zastanawialiśmy się czym jest szczęście, czy jedzenie albo sport może nas uszczęśliwić, w jakich krajach żyją najszczęśliwsze osoby na świecie, jakie zawody należą do najbardziej satysfakcjonujących. Ponadto zaprezentowano książkę Nicka Vujicica "Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń" oraz przedstawiono historię niezwykłego pisarza. Młodzieży przeczytano urywki książki, zachęcając w ten sposób do wypożyczenia tej szczególnej pozycji. Z koniczynek, na których uczniowie wypisali własne wizje szczęścia, przygotowano długą "Wstęgę szczęścia".

1 rocznica śmierci noblistki Wisławy Szymborskiej
18.02.2013
     W związku z przypadającą 1 lutego 2013 roku rocznicą śmierci polskiej Poetki, we wszystkich  klasach - w styczniu 2013 roku - odbyły się spotkania - lekcje biblioteczne poświęcone życiu W. Szymborskiej. W trakcie zajęć zaprezentowano najważniejsze fakty z życia Poetki, przeplecione ciekawostkami na temat pani Szymborskiej? Bo czy wszyscy wiedzieli, że pani Szymborska bardzo ceniła i kibicowała pieściarzowi A. Gołocie? Albo, że miała słabość do skrzydełek z KFC? Lekcjom towarzyszył wystrój biblioteki - wystawa tomików poetyckich W. Szymborskiej oraz tekstów historycznoliterackich. Ponadto przygotowano gazetkę okolicznościową na temat Poetki.
  

    Spokojnych, radosnych Świąt Bożego Narodzenia oraz wielu sukcesów w Nowym Roku
                                                                                                                                                                                                                     życzą nauczyciele bibliotekarze

Galeria Zaczytanej Książki
19.12.2012

   W szkolnej bibliotece zorganizowano wystawę promującą starsze książki, bestsellery sprzed lat, pozycje może już nie najlepiej wyglądające, ale bardzo ciekawe, poruszające. Z tej okazji w bibliotece uczniowie wszystkich klas II oraz klasy I A uczestniczyli w lekcji bibliotecznej poświęconej książkom po które warto sięgnąć - interesującej beletrystyce, literaturze popularnonaukowej. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się "Słownik imion" oraz "Wrocław, moje miasto" (księga ze spisem mieszkańców Wrocławia).

Kalendarz adwentowy czeka...
   ...na pierwszego Czytelnika, który w danym dniu wypożyczy książkę (pod warunkiem, że nie będzie to lektura). Zapraszamy po książkę każdego łasucha :)


Tydzień Edukacji Globalnej - 19-23 listopada 2012
13. 12. 2012
   W ramach programu "Jeden świat - kluby filmowe" realizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej w bibliotece szkolnej zorganizowano projekcję filmu "Zatruty ogień" połączoną z dyskusją nt. problematyki podjętej w filmie. W lekcjach uczestniczyły klasy 1B, 1C, 1D, 2A, 2B, 3E z wychowawcami. Ponadto w holu szkoły zorganizowano wystawę plakatów przygotowanych przez uczniów pod opieką p. L. Zabierowskiej dotyczących m. in. tematyki praw człowieka, świadomej konsumpcji.

Konferencja promująca nową książkę Tadeusza Różewicza pt. "To i owo"
4. 12. 2012

   28 listopada 2012 roku grupa uczniów klasy 3A uczestniczyła w spotkaniu z Janem Stolarczykiem, długoletnim przyjacielem i wydawcą książek T. Różewicza, który w ciekawy sposób zaprezentował nową książkę. Czytelnik znajdzie w niej "to", co najbardziej go interesuje (nowe utwory - wiersze, parodie dramatyczne, zapiski), ale i zajmujące "owo": rysunki (nie tylko) autorskie, podobizny rękopisów, dedykacje L. Staffa i kilku znanych pisarzy.

Wykład nt. Islamu
22.11.2012
      
   15 listopada 2012 roku chętni uczniowie klasy 2A, 2E i 2F uczestniczyli w spotkaniu  pt. "Dialog międzykulturowy-poznajemy Islam" w Filii Nr 22 Miejskiej Biblioteki Publicznej. Wykład prowadził Abderrezak Turki - Pracownik Muzułmańskiego Centrum Kulturalno–Oświatowego we Wrocławiu.


Spotkanie z Klubem Seniora „Magnolia”
30.10.2012
        
   29 października 2012 roku  w bibliotece szkolnej gościli Seniorzy z klubu „Magnolia”, mającego siedzibę w naszej szkole. Bibliotekarze zaprosili Seniorów w ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Głównymi celami spotkania było zaprezentowanie gościom historii szkoły, biblioteki jak również dnia dzisiejszego Liceum Ogólnokształcącego Nr XV. Ponadto omówiono ofertę książkową biblioteki – zachęcając do wypożyczenia prezentowanych pozycji. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze :)

Akcja "Życzliwa książka"
25.10. 2012
   Jeżeli masz w domu książki dla dzieci lub młodzieży, które nie są Ci już potrzebne, to przynieś je do biblioteki szkolnej. Zbiórka do 8 listopada 2012. Zebrane zbiory wzbogacą szpitalne księgozbiory w "Pokojach życzliwości".

Zaproszenie na zajęcia rękodzieła artystycznego
25.10.2012
   Serdecznie zapraszam wszystkie chętne osoby chcące nauczyć się filcować, szydełkować, tworzyć niepowtarzalne kartki haftem matematycznym na zajęcia w poniedziałki w godz. 8:00-8:45 lub w innym, do uzgodnienia terminie. Gorąco zachęcam - Alicja Pokusińska
Poniżej - przykłady technik, których będziemy się uczyć :)

      
Obchody Dnia Bibliotek Szkolnych - 16.10.2012
25.10.2012

  
   16 października 2012 roku we wrocławskim Muzeum Pana Tadeusza odbyły się obchody Międzynarodowego Dnia Bibliotek Szkolnych.  Z tej okazji zorganizowano grę terenową dla młodzieży oraz happening promujący czytanie, korzystanie z zasobów bibliotek szkolnych. Naszą szkołę w grze terenowej – śladami wrocławskich bibliotek naukowych i miejskich - reprezentowali uczniowie klasy 2 A pod opieką p. prof. Anny Monder-Bezdzietny. Drużyna naszego Liceum w składzie: Magdalena Kończak, Paweł Janiszewski, Aleksander Tyczewski, Patryk Wroński wywalczyła 3 miejsce w kategorii szkół ponadgimnazjalnych.

   Dyrektor Wydziału Edukacji p. Iwona Bugajska oraz uczniowie szkół wrocławskich i ich opiekunowie, nauczyciele, dyrektorzy szkół  obejrzeli wystawę twórczości  nauczycieli bibliotekarzy, prezentujących swoje pasje, zainteresowania.  Nauczyciele bibliotekarze naszej szkoły zaprezentowali zdjęcia z wypraw rowerowych po Polsce- p. Wiesława Belczyk i zdjęcia „Rytuałów tybetańskich” praktykowanych przez p. Alicję Pokusińską. Ponadto A. Pokusińska pokazała swoje prace – szydełkowane korale, kolczyki i naszyjniki filcowane, bransoletki z koralików.


Konkurs na najciekawsze hasło promujące czytanie książek, bibliotekę - rozstrzygnięte!
8.10.2012
   Dziękujemy wszystkim klasom, które stanęły w szranki boju konkursowego na najciekawsze hasło promujące czytanie książek, bibliotekę. Uznanie komisji w składzie: p. dyrektor B. Mandat oraz nauczyciele bibliotekarze p. W. Belczyk i p. A. Pokusińska zyskało hasło klasy 3B - "Czym dla ciała dyskoteka, tym dla ducha biblioteka".
   Zwycięskie hasło będzie reprezentowało naszą szkołę w konkursie ogólnowrocławskim, przeprowadzonym w trakcie obchodów Międzynarodowego Dnia Bibliotek Szkolnych 16 października 2012 na wrocławskim Rynku.
   Gratulujemy klasie 3B Uśmiech

9.10.2012
   W bibliotece zorganizowano wystawę „zakazanych książek”, wzbogaconą krótkimi opisami powodów dla których zakazywano czytania, publikowania czy rozpowszechniania danej książki. Ponadto w piętnastu klasach przeprowadzono prelekcje dotyczące książek zabronionych w różnych krajach, w różnym czasie, z różnych przyczyn. Wśród zakazanych tytułów znalazły się książki dobrze znane uczniom, np. "Cierpienia młodego Wertera", "Dekameron", "Folwark Zwierzęcy" czy "Kod Leonardo da Vinci", jak również rzadziej czytane, np. "Zwrotnik Raka", "Doktor Żywago", "Paragraf 22".

Spotkanie autorskie z Zofią Muzyką i Grażyną Kotlubei w MBP Filia nr 22
9.10.2012

   25 września 2012 uczniowie klasy 2F i 2D uczestniczyli w spotkaniu autorskim w Filii Nr 22 Miejskiej Biblioteki Publicznej z autorkami książki „Bilet do Izraela. W poszukiwaniu duchowej tożsamości” – z p. Zofią Muzyką i Grażyną Kotlubei.
   Książka jest zbiorem listów pisanych przez autorki - matkę i córkę – w latach 1998-2002, przebywających wówczas za granicą (Z. Muzyka w Izraelu, G. Kotlubei w Austrii).
   Młodzież – z opiekunami prof. S. Słomskim i Prof. A. Pokusińską – ze szczególnym zainteresowaniem przysłuchiwała się opowieściom o realiach życia w Izraelu, różnicach społeczno-kulturowych między Polakami a Żydami czy o odkrywaniu żydowskich korzeni.