Konkursy w roku szkolnym 2017/18
19. 09. 2017

  Informacje nt. konkursów organizowanych w roku szkolnym 2017/18, przez bibliotekę szkolną lub podmioty zewnętrzne, będą zamieszczane na stronie głównej biblioteki.


Konkurs "Szkolny broker informacji"
7. 03. 2017

  Pięć zgłoszonych drużyn (dwuosobowych zespołów z klas 2) wzięło udział 7 marca w etapie szkolnym konkursu, organizowanym przez Mediatekę. Uczniowie musieli się zmierzyć z pytaniami sprawdzającymi umiejętność poszukiwania w różnych źródłach, m. in. w słownikach, katalogach bibliotek itp.


Rozstrzygnięcie konkursu na ozdobę, kartkę świąteczną
22. 12. 2016

   Dziękujemy wszystkim za przyniesione prace plastyczne oraz życzenia. Pierwsze miejsce w kategorii kartka/ozdoba świąteczna zdobyła praca Sary Weyny z 2A, natomiast wśród życzeń zwyciężył wiersz Ali Przyszło z 1D. Nagrody w konkursie - vouchery do kina - ufundowała Rada Szkoły.

   "[...] Niech te Święta będą dla nas

   małą nutką zapomnienia.

   Odbiegnięciem od trosk wszystkich,

   krótką chwilą ukojenia. [...]"   (Alicja Przyszło)


Kartka świąteczna / ozdoba choinkowa i piękne życzenia świąteczne
2. 12. 2016

   W tych dwóch w.w. kategoriach biblioteka organizuje konkurs, który potrwa do 19 grudnia. Samodzielnie wykonane / napisane prace prosimy dostarczać do biblioteki.


Konkurs poetycki "O Złoty Karton"
7. 10. 2016

   Biblioteka Szkolna i Dyrekcja Liceum Ogólnokształcącego nr III im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu zapraszają do udziału w III edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego, ogłoszonego pod hasłem "Z sufitu wzięte". Na Wasze prace - maksymalnie 3 utwory, czekamy do 3. 11.2016. Wiersze  przysyłajcie na adres biblioteki szkolnej LO XV (biblo15.wroc@gmail.com) z podaniem imienia i nazwiska, pseudonimu, dokładnego adresu, e-mail, telefonu. Za wiersz nawiązujący do tematyki wrocławskiej zostanie przyznana nagroda specjalna. Warunkiem udziału jest nadesłanie samodzielnie napisanych utworów (nigdzie dotąd niepublikowanych)!!! Każdy uczestnik otrzyma pochwałę, laureaci - nagrody rzeczowe oraz możliwość udziału w warsztatach z wrocławskimi poetami. Ogłoszenie wyników, wręczenie nagród i publiczna prezentacja nagrodzonych utworów odbędzie się pod koniec listopada w trakcie Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Licealisty "Wybryk".


Szkolny broker informacji
23. 03. 2016

   We wtorek, 22.03.2016, w Mediatece odbył się międzyszkolny etap konursu, w którym udzał wzięły Sandra Stępień i Martyna Rafińska z klasy 2 B. W ciągu godziny miały do rozwiązania 12 zadań, odpowiedzi szukały w elektronicznych katalogach Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz w w internecie (utrudnieniem było nie korzystanie z Wikipedii). A oto przykładowe pytanie: Kto będzie gościem Europejskiej Stolicy Kultury z okazji Światowego Dnia Książki. Podaj datę i nazwę projektu, w ramach którego zaproszono autora. Wymień tytuły książek mówionych tego autora dostępnych w Mediatece. Nasz drużyna zdobyła  V miejsce. Gratulujemy i dziękujemy za udział.

     


Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego - konkurs polonistyczny dla klas 1
29. 02. 2016

   I już wszystko jasne! Pierwsze miejsce w konkursie polonistycznym zajęła klasa 1D, wyprzedzając "o włos" klasę 1B. Słodka (ale niskokaloryczna :)) nagroda, ufundowana przez Radę Szkoły, rozjaśniła Uczniom poniedziałkowy, pochmurny poranek.

1D - nagroda


Zaproszenie do udziału w XV  Konkursie plastycznym "Namaluj swoją książkę"
26. 02. 2016

   Wrocławski Klub ANIMA zaprasza Uczniów do udziału w indywidualnym  konkursie plastycznym, który jest pretekstem do stworzenia nowej, innej, oryginalnej ilustracji do swojej ulubionej książki. Prace wykonane dowolną techniką plastyczną należy przesyłać na adres organizatora. Więcej informacji w bibliotece szkolnej lub na stronie Klubu: http://www.klubanima.pl/12-aktualnosci/473-15-konkurs-plastyczny


Rozstrzygnięcie konkursu ortograficznego
26. 02. 2016

   Białorzytka, trznadel, grubiodzób, krzyżówka malachitówka, tęgoskór pospolity - między innymi z takimi wyrazami musieli zmierzyć się uczestnicy dyktanda ortograficznego, przeprowadzonego 23 lutego z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Najlepiej z trudnościami polskiej ortografii poradziła sobie Kalina Zamojska z 2D, drugie miejsce zajął Jędrzej Ziółkowski z 2C. W nagrodę Kalina otrzymała ufundowany przez Radę Szkoły voucher do kina. Gratulacje.


Konkurs fotograficzny pt. "Obiekty architektury Wrocławia jako miejsca kultury"
27. 01. 2016

   Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w VIII Powiatowym Konkursie  "Wrocław na fotografii". Trzy fotografie należy wysyłać na adres biblo15.wroc@gmail.com z dopiskiem konkurs fotograficzny do końca lutego.                                           


Rozstrzygnięcie konkursu na kartkę, ozdobę świąteczną z motywem bożonarodzeniowym
22. 12. 2015

  I miejsce zajęła Sylwia Sygulińska z kl. 3D, II miejsce Patryk Lewoński-Hosta z 1E. Wszystkie prace trafiły na szkolną choinkę :) Dziękujemy uczestnikom za udział w konkursie.

Praca Sylwii   I miejsce

Praca Patryka   II miejsce


Konkurs na kartkę, ozdobę świąteczną z motywem bożonarodzeniowym

2. 12. 2015

  zapraszamy do udziału w konkursie na najpiękniejszą ozdobę świąteczną, kartkę bożonarodzeniową. Zwycięzca otrzyma nagrodę, a wszystkie dekoracje przyozdobią szkolną choinkę, znajdującą się na parterze, w holu szkoły. Na Wasze samodzielnie przygotowane "dzieła" czekamy do 17. grudnia.

Kartka 2010

Powyżej wygrana praca w konkursie z 2010 roku.


Konkurs "Zaczytaj się...."

5. 11. 2015

  został zakończony, rozstrzygnięty, a nagroda wręczona :) Jury w składzie p. prof. Wojtowicz, p. prof. Belczyk i p. prof. Pokusińska pierwsze miejsce przyznały Jakubowi Lesiakowi z klasy 3C, którego recenzja książki pt. "Dom Kalifa. Rok w Casablance" podbiła serca komisji i skłoniła do sięgnięcia po rekomendowany tytuł.


Konkurs "Ile kulek jest " - rozstrzygnięcie
4. 11. 2015

   Napięcie z każdym dniem listopada coraz bardziej rosło, ponieważ wielu uczniów chciało się dowiedzieć "ile jest w końcu tych kulek?". Październikowy, nonsensowny, świąteczny (z okazji święta - Miesiąca Bibliotek Szkolnych) konkurs kuleczkowy dobiegł końca, ale z rostrzygnięciem trzeba było poczekać na powrót ze zwolnienia lekarskiego Zwyciężczyni. Wygrała uczennica klasy 3D, Angelika Czeluśniak, która nie trafiła idealnie, ale jej odpowiedź była najbliższa prawdzie. W słoiku zmieściły się 373 kuleczki różnej wielkości, a Angelika typowała 370. Rozpiętość propozycji była bardzo duża - od 45 kulek do ponad tysiąca! Angelika w nagrodę otrzymała ufundowany przez Radę Szkoły słodki drobiazg - Nutellę (nawiązujący do konkursowego słoiczka). Dziękujemy wszystkim śmiałkom (blisko 130 osobom), którzy  zaryzykowali się "strzelać" ze swoją odpowiedzią :)Konkurs "Ile kulek jest "
9. 10. 2015

   konkurs w którym nie wymagamy od Was wiedzy, skomplikowanych umiejętności, jedynie dobrego oka i zdolności szacowania. Musicie zgłosić się do biblioteki i popatrzeć na słoik (a nawet i go dotknąć..., ale nie wolno odkręcać i wysypywać kuleczek), a następnie oddać swój głos - ile tych kulek zmieściło się do słoika... Na Wasze propozycje czekamy do końca października, zwycięzca otrzyma słodką nagrodę :)


Konkurs "Zaczytaj się w..."

9. 10. 2015

   adresowany jest do osób, które chcą podzielić się ze swoimi koleżankami/kolegami refleksjami na temat przeczytanej książki i zachęcić do sięgnięcia po dany tytuł. Recenzja winna dotyczyć książki, nie będącej lekturą szkolną na żadnym etapie edukacji. Prosimy o oddawanie recenzji wydrukowanych w formacie A-4, standardową czcionką Times New Roman, o rozmiarze 12 z interlinią 1,5 wiersza. Długość recenzji powinna oscylować w granicach 3/4-1 strona. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymają ocenę bardzo dobrą z języka polskiego, zwycięzca nagrodę niespodziankę. Na prace czekamy w bibliotece do dn. 30 października 2015.


II Ogólnopolski Konkurs Poetycki "O Złoty Karton III LO"
28. 09. 2015

   Zapraszamy do udziału w konkursie poetyckim dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych pod hasłem "Okulary przetarte kurzem", organizowanym przez LO Nr III. Tematyka utworów powinna nawiązywać do szeroko rozumianego tematu konkursu. Uczestnik może zaprezentować maksymalnie 3 prace, nigdzie dotąd niepublikowane. Wiersze ocenia jury złożone z wrocławskich poetów, a na laureatów czekają ciekawe nagrody. Osoby zainteresowane proszone są o kontakt z bibliotekarzami.


Varia książkowe - rozstrzygnięcie
12. 06. 2015

   Wszystko już jasne! Konkurs wygrała klasa 1C, która w nagrodę otrzymała pamiątkowy dyplom oraz słodki upominek pączkowy (ufundowany przez Radę Szkoły). Drugie miejsce na podium przypadło w udziale klasie 2D, a trzecie - 2C. A jakie padały propozycje uczniów na zadane truuuudne pytania?

Jeden bohater literacki, który mógłby zostać patronem klasy: Don Kichot, Hobbit, Sal Paradise, Harry Potter i in.

Jedna książka, która mogłaby zostać lekturą dla wszystkich licealistów w Polsce: Eksperyment "Anioł", "Percy Jackson i złodziej pioruna", "Opowieści niesamowite" i in.


Varia książkowe
5. 06. 2015

  Uporządkowanie chronologiczne pisarzy czy połączenie tytułu z autorem, to były jedne z łatwiejszych zadań, z którymi musieli zmierzyć się uczestnicy konkursu "Varia książkowe", który odbył się 3 czerwca w bibliotece szkolnej. Pytania otwarte "który z bohaterów literackich mógłby zostać patronem  Waszej klasy/" czy "jaką książkę wybralibyście na lekturę dla licealistów w całej Polsce?" wymagały sporej wyobraźni i oczytania. Drużyny dwuosobowe, reprezentujące klasy 1-2, walczyły o nagrodę dla klasy. Wyniki zmagań zostaną podane wkrótce na Facebooku.


Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego - konkurs językowy
9. 03. 2015

  6 marca nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu językowego, organizowanego przez nauczycieli bibliotekarzy razem z nauczycielami języka polskiego, w ramach działań Zespołu Edukacji Globalnej. W rywalizacji wzięło udział 7 drużyn dwuosobowych - nie wszystkie klasy dotarły :( - reprezentujących swoje klasy. Uczniowie walczyli nie tylko o nagrodę dla klasy, ale i o tytuł klasy "Mistrzowie Języka Polskiego". Po sprawdzeniu prac okazało się, że tytuł i nagroda niespodzianka powinna trafić do klasy 1E. Na lekcji Wiedzy o Kulturze uczniowie 1E zostali zaskoczeni słodkim poczęstunkiem (pączki ufundowane przez Radę Szkoły) i dyplomem, ale również i tym, że sukces przypadł im w udziale.


Rozstrzygnięcie etapu szkolnego konkursu  "Szkolny broker informacji"
27. 02. 2015

   I miejsce w konkursie zdobyły uczennice  klasy 2D - Patrycja Krupa i Angelika Wilczek. Zwyciężczyniom gratulujemy, wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie.


Konkurs  "Szkolny broker informacji"
23. 02. 2015

  Zapraszamy uczniów klas drugich (drużyny dwuosobowe) do udziału w konkursie, w którym wykażą się umiejętnościami poszukiwania różnych informacji w zbiorach biblioteki, w katalogu bibliotecznym oraz w Internecie. Etap szkolny odbędzie się 26 lutego na piątej lekcji. Zwycięska drużyna weźmie udział w etapie międzyszkolnym w Mediatece dn. 25.03.2015. Wszyscy uczestnicy otrzymają punkty z zachowania.


Konkurs "Moja książka"
10. 10. 2014

  Zastanówcie się: jaka Wasza książka jest ulubiona, a na jaką nie możecie nawet patrzeć?! Czekamy na Wasze propozycje - tytułu z krótkim 1-2 zdaniowym uzasadnieniem, dlaczego daną książkę lubiecie, albo nie. Dzięki temu stworzymy dwa rankingi - Waszych bestsellerów i książek, do których już nigdy nie będziecie chcieli wrócić.


Konkurs fotograficzny  "Zaczytaj się na jesień"
10. 10. 2014

  Ogłaszamy konkurs na najciekawsze zdjęcie wykonane komórką, aparatem fotograficznym, na którym oprócz Ciebie (albo innej postaci) będzie widać książkę. Pokażcie, że można czytać wszędzie i o każdej porze, że książka towarzyszy Wam w różnych "okolicznościach przyrody". Liczymy na Waszą kreatywność, duuuże poczucie humoru. Wasze ciekawe zdjęcia (które z pewnością rewelacyjnie Wam wyjdą - macie wszak ogromne doświadczenie w robieniu zdjęć) wysyłajcie na maila: biblo15.wroc@gmail.com do 31 października 2014. Klasa, z której wpłynie najwięcej zdjęć zostanie nagrodzona, a zwycięzca oczywiście odpowiednio uhonorowany. Każdy uczestnik otrzyma również punkty z zachowania, a zdjęcia trafią na Facebooka. Kochani - do dzieła!!!


Konkurs błyskawiczny
2. 10. 2014

  Konkurs błyskawiczny na odgadnięcie tytułu książki, z której wykonano napis "Tydzień Zakazanej Książki" wygrała uczennica klasy 2C - Magda Boczar. Oczywiście była to znana lektura (również swego czasu "zakazana") - Cierpienia młodego Wertera. Pragniemy uspokoić zaniepokojonych - kartki wyrwałyśmy ze starej książki, przeznaczonej na makulaturę :)


Konkurs poetycki
22. 09. 2014

  Biblioteka LO Nr III ogłasza I Ogólnopolski Konkurs Poetycki pod hasłem "Pudełko z widokiem na...". Tematyka utworów powinna nawiązywać do szeroko rozumianego tematu "Pudełko z widokiem na...". Konkurs adresowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Wiersze (od 1 do 3) można dostarczyć do biblioteki szkolnej LO Nr XV do dnia 31 października 2014 roku. Zostanie przyznana nagroda specjalna za wiersz nawiązujący do tematyki wrocławskiej. Warunkiem udziału w konkursie jest przekazanie utworów samodzielnie napisanych, nigdzie dotąd nie publikowanych. Więcej informacji udzielają nauczyciele bibliotekarze LO XV.


Konkurs wiedzy o Szkole
6. 12. 2013

  Ile metrów kwadratowych wynosi powierchnia sali gimnastycznej?; Ile kilogramów frytek sprzedaje dziennie szkolnych bufet?; Jak brzmi imię naszego szkolnego Krasnala? - między innymi z takimi pytaniami musieli zmierzyć się nasi uczniowie w "Konkursie wiedzy o szkole. Z przymrużeniem oka :)". Konkurs zorganizowano we współpracy z wychowawcami (dziękujemy) we wszystkich klasach w dniu Święta Szkoły - 29 listopada 2013 roku. Zwycięską klasą okazała się klasa 1D, która w nagrodę otrzymała dyplom uznania oraz pyszne pączki, ufundowane przez Radę Szkoły. Drugie miejsce przypadło klasie 2F, trzecie 2C.


VI  edycja konkursu Wrocław na fotografii pt.  „Pomniki, które doskonale wrosły w pejzaż Wrocławia, a zarazem stały się bliskie jego mieszkańcom”
4. 11. 2013

  Konkurs organizowany w ramach międzyszkolnego projektu "Magnum Praemium Wratislaviae" przez Towarzystwo Miłośników Wrocławia, Urząd Miejski we Wrocławiu, WCDN oraz ZS 23.
I etap - szkolny
 Zdjęcia w ilości 3 sztuk opisane (miejsce, data wykonania) nagrane na pendrive'a  proszę przynosić do biblioteki szkolnej do 12 lutego 2014 r.
Spośród dostarczonych fotografii wybrane zostaną trzy najlepsze, które będą reprezentować szkołę w  etapie międzyszkolnym.


Wyniki konkursu "Stephen King - mistrz horroru"
29. 04. 2013

   I miejsce w konkursie przypadło uczennicy klasy 2F Małgorzacie Kubis. Gratulujemy wiedzy. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie.


Konkurs "Stephen King - mistrz horroru"
16. 04. 2013
   Zapraszamy wszystkich chętnych uczniów do udziału w konkursie poświęconym życiu i twórczości S. Kinga, jednego z najpoczytniejszych współczesnych pisarzy, twórcy takich pozycji jak "Zielona mila", "Lśnienie", "Ręka Mistrza". Prosimy zainteresowanych do zgłaszania się do biblioteki do dnia 22 kwietnia. Konkurs (w formie pisemnej) odbędzie się 24 kwietnia na pierwszej godzinie lekcyjnej. Każdy uczestnik otrzyma punkty z zachowania, zwycięzca nagrodę.


Sukces Ani
16. 04. 2013
   Z radością informujemy, że uczennica klasy IB, Ania Parysek zdobyła wyróżnienie w III Wojewódzkim Konkursie Poetyckim "O Złoty Karton III LO".  Ani życzymy wielu sukcesów na niwie poetyckiej.

Konkurs na wiosenną zakładkę do książki - rozstrzygnięty
10. 04. 2013Zakładka wiosenna   Z okazji Święta Wiosny, 21 marca 2013 roku, miał miejsce konkurs na najpiękniejszą wiosenną zakładkę do książek. Wszystkie startujące klasy wykazały się kreatywnością i zaangażowaniem, największe uznanie jury - w składzie p. dyr. R. Kożuszek, p. J. Piech-Bidermann, p. A. Pokusińska - zdobyła zakładka klasy IE. W nagrodę klasa otrzymała dyplom oraz zgodę na wyjście do kina. Specjalne wyróżnienie przyznano klasie IB za ogromny entuzjazm w pracach nad zakładkami, co doceniono dyplomem dla klasy oraz słodkim, wiosennym poczęstunkiem  - pączkami (ufundowanymi przez Radę Szkoły).  Gratulujemy


Konkurs "Szkolny broker informacji"
10. 04. 2013.
   10.04.2013 r. w Mediatece odbył się finał konkursu "Szkolny broker informacji". Celem konkursu było doskonalenie umiejętności wyszukiwania, gromadzenia i selekcji informacji oraz posługiwania się technologią informacyjną. Uczestnicy w ciągu  godziny musieli wykonać 6 zadań polegających na wyszukiwaniu informacji w elektronicznych katalogach bibliotek, w internecie i podaniu ich źródła .  W konkursie wziął udział dwuosobowy zespół z klasy 2A. Gratulujemy osiągniętych wyników. 

                         Szkolny broker informacji - konkurs           Szkolny broker informacji - konkurs


V  edycja konkursu Wrocław na fotografii pt.  „Dzwony i dzwonnice jako dzieło sztuki w architekturze Wrocławia”
15. 01. 2013
I etap - szkolny
 Zdjęcia w ilości 5 sztuk opisane (miejsce, data wykonania) nagrane na płycie CD  proszę przynosić do biblioteki szkolnej do 8 marca 2013 r. Spośród dostarczonych fotografii wybrane zostaną trzy najlepsze, które będą reprezentować szkołę w drugim etapie.

II etap - międzyszkolny
 Wyłonienie zwycięzców I etapu odbędzie się 12 marca 2013 r. Zwycięskie zdjęcia wezmą udział w etapie międzyszkolnym. Za udział w konkursie otrzymasz również punkty z zachowania.

  Więcej informacji na temat konkursu uzyskasz w bibliotece szkolnej.


Rozstrzygnięcie konkursu na bożonarodzeniową kartkę, ozdobę świąteczną

20. 12. 2012

zwyciężczyni konkursu na ozdobę świąteczną
Zwyciężyła bomka choinkowa   Eweliny Stasiewskiej z klasy 2c, wykonana techniką origami. Serdecznie gratulujemy. Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie, zapraszamy Was do biblioteki na małą, słodką nagrodę pocieszenia.
                                                                                                                                                                                   


Konkurs na bożonarodzeniową kartkę, ozdobę świąteczną

3. 12. 2012
   Zapraszamy wszystkich uczniów do udziału w III edycji konkursu na najpiękniejszą kartkę, ozdobę świąteczną z motywem bożonarodzeniowym. W konkursie mogą wziąć udział wszyscy chętni, którzy wykonają pracę dowolną techniką (np. szydełko, wyklejanie, haft matematyczny itd., itp.), z wyłączeniem prac wykonanych przy użyciu komputera. Na Wasze Dzieła czekamy do 17 grudnia w bibliotece szkolnej. Każdy uczestnik konkursu otrzyma punkty z zachowania, zwycięzca - nagrodę.


III Wojewódzki Konkurs Poetycki „O złoty karton III LO” pod hasłem
 „Zapomniane przez słońce” 
24. 10. 2012    
   

  
Konkurs adresowany jest do uczniów dolnośląskich szkół średnich.                               .
Wiersze (1-3 utworów w 3 egz. – jeśli forma papierowa) można do  połowy grudnia 2012 r. przesyłać na adres: biblo15.wroc@gmail.com lub przynosić do biblioteki szkolnej LO Nr XV. Szczegółowych informacji udzielają bibliotekarze szkolni. Zapraszamy do udziału w konkursie.    Zapraszamy wszystkich uczniów do udziału w konkursie „Niebanalny recykling”
Zadaniem uczestników jest wykonanie pracy powstałej z odpadów,  np. ozdoby świątecznej, biżuterii, przedmiotu użytkowego.......
Na Wasze dzieła czekamy do 22 października 2012 r. w bibliotece szkolnej.
Prosimy o podpisanie prac: imię i nazwisko, klasa, tytuł pracy.
Najlepsza praca zostanie nagrodzona, wszyscy uczestnicy otrzymają punkty z zachowania.

Wykażcie się wielką wyobraźnią Śmiech.