Patron

Piotr Wysocki – patron Liceum Ogólnokształcącego Nr XV we Wrocławiu

Piotr Wysocki (ur. 10 września 1797 w Winiarach koło Warki, zm. 6 stycznia 1875 w Warce) – polski wojskowy, działacz niepodległościowy, przywódca sprzysiężenia podchorążych, które doprowadziło do wybuchu powstania listopadowego (29 listopada 1830).

www.wikipedia.org
10.09.1797Urodził się w Winiarach, przysiółku miasta Warka,
1818Został przyjęty jako kadet w szeregi pułku grenadierów gwardii,
1820Awansował do stopnia sierżanta,
1824Otrzymał przydział do Szkoły Podchorążych Piechoty w Warszawie,
05.1827Awansował do stopnia podporucznika a we wrześniu został instruktorem musztry,
15.12.1828W mieszkaniu podporucznika Piotra Wysockiego kilku podchorążych z warszawskiej Szkoły zawiązało sprzysiężenie, które miało przygotować powstanie. Związek skupiał 80 oficerów

Noc z 29 na 30.11.1830 r. stała się jedną z najbardziej znanych nocy w dziejach Polski. Trzej porucznicy:

  • Piotr Wysocki
  • Piotr Urbański
  • Józef Zaliwski

mieli dowodzić opanowaniem Warszawy. Sygnałem do zaczęcia działań miał być, widoczny z daleka, pożar starego budynku browaru na Solcu. Za podpalenie browaru odpowiadał Piotr Wysocki a dokonać tego miał podchorąży Wiktor Tylski.

25.01.1831Piotr Wysocki został adiutantem naczelnego wodza Michała Radziwiłła i awansował do stopnia kapitana. Kapitan Piotr Wysocki osłaniał odwrót oddziałów powstańczych na lewy brzeg Liwca, walczył pod Dobrem, brał udział w batalii grochowskiej. Odznaczony został krzyżem wojskowym przez nowego wodza naczelnego gen. Jana Skrzyneckiego.
25.05.1831Piotr Wysocki został dowódcą 10 pułku piechoty, z którymi walczył w obronie Pragi następnie bronił Reduty Wolskiej, gdzie został ranny i dostał się do niewoli. Piotra Wysockiego skierowano do szpitala na leczenie a po kilku tygodniach został przewieziony do Bobrujska – twierdzy dowodzonej przez gen. Berga.
29.10.1831Piotra Wysockiego skazano na karę śmierci przez ćwiartowanie. Ukaz cara Mikołaja I zamienił karę pozbawienia życia na 20lat ciężkich robót na Syberii w wiosce Aleksandrowskoje – (70km na północny wschód od Irkucka).Wielokrotnie próbował Wysocki ucieczki, jednak schwytany został ukarany chłostą 1000 kijów. Przeżył tę wyjątkowo okrutną karę i został przeniesiony do kopalni miedzi w Akatui. Spędził na wygnaniu prawie 30 lat. Powrócił do ojczyzny w roku 1857.

Nie miał prawa osiedlenia się w Warszawie więc wybrał Warkę – miejsce urodzenia. Pierwsze dni spędził w gościnnym pałacu na Winiarach, później ze składek mieszkańców Warki zakupiono mu 40 morgową działkę. Wiódł żywot samotnika, poświęcił się pisaniu pamiętników i lekturze historycznej. Do końca życia pozostał wierny idei powstania listopadowego. Zmarł 06.01.1875 r. Pogrzeb Piotra Wysockiego stał się wielką manifestacją patriotyczną. Młodzież Krakowa, Poznania i Lwowa przez miesiąc nosiła symboliczną żałobę: białą różę na czerwonym tle umieszczoną na sercu. Ciepłą pamięć o Piotrze Wysockim zachowuje Warka i nasza Szkoła.