Biblioteka szkolna (sala 215, II piętro)

 

zaprasza Czytelników

od poniedziałku do piątku w godz. 7:30-13:30.

Adres e-mail: biblo15.wroc@gmail.com. Telefon: 71 798-67-39 wew. 130.

Nauczyciel bibliotekarz

 mgr Alicja Pokusińska


20.06.2018

Wakacje AD 2018

   Bezpiecznego odpoczynku, w pełni zasłużonego po miesiącach wytężonej pracy, wszystkim Czytelnikom życzę z całego serca :).

Ps. W czasie wakacji książki można oddać w Sekretariacie.


13.06.2018

"Wiosenne zmagania klas" - ostateczne roztrzygnięcie :)

   Nagroda główna trafiła do klasy 2B, która zgromadziła najwięcej punktów w klasyfikacji generalnej. W każdej konkurencji klasa plasowała się na wysokich lokatach, choć nie na najwyższych. W rezultacie klasa nie wygrała żadnej pojedynczej potyczki (można poczytać o tym poniżej), ale suma punktów ze wszystkich trzech małych konkursów zadecydowała o zwycięstwie. Niestety aura nie pozwoliła cieszyć się wygraną na łonie natury. Biblioteka zamieniła się w pizzerię, bo właśnie włoskim przysmakiem raczyli się uczniowie. Nagroda została ufundowana przez Radę Szkoły.

  


12.06.2018

Zwrot książek przed wakacjami...

   ...do dn. 14. 06. 2018. 


12.06.2018

"Wiosenne zmagania klas" - roztrzygnięcia

    Nadszedł czas wręczania nagród :) Z quizem "Wspomnień czar: rok 2000 i 2001 w pigułce" najlepiej poradziła sobie drużyna z klasy 1A, w składzie: Marysia, Adrian i Kacper. Zdjęcia, które zostaną wykorzystane jako tło na szkolnym Fb, najciekawsze (w opinii jurorów) wykonała klasa 1E oraz 2C. Występ recytatorski  na imprezie czytelniczej pt. "Poezja łączy pokolenia" klasy 1E i 2C najbardziej spodobał się jurorom. Jak widać klasa 1E i 2C dwukrotnie sięgnęła najwyższych laurów. Za nagrody, zestawy słodyczy (skumulowane dla 1E i 2C :)), gorące podziękowania dla Rady Szkoły.

  


11.06.2018

"Poezja łączy pokolenia"

    Już po raz drugi nasze liceum włączyło się w ogólnopolską akcję "Jak nie czytam, jak czytam", promującą aktywność czytelniczą. W piątek, 8. czerwca na 3 godzinie lekcyjnej, wszystkie klasy oraz goście z zaproszonej szkoły "Wspólny świat"  uczestniczyły w spotkaniu na boisku szkolnym. Każda klasa, z wychowawcą lub albo wyłącznie siłami uczniów :), czytała lub recytowała wiersze należące do klasyki dziecięcej literatury.

       


25.05.2018

Konkurs "Wspomnień czar: rok 2000 i 2001 w pigułce"...

    ... jest już wspomnieniem :) Reprezentanci klas 1 i 2 (niestety nie wszystkim przedstawicielom udało się dotrzeć) zmierzyli się z pytaniami dotyczącymi roku 2000 i 2001. Stąd pytania - w kontekście historycznym - o politykę, sport, modę, literaturę popularną czy muzykę.

   Ps. Po konkursie każda z klas uczestniczyła w lekcji omawiającej pytania quizowe.


24.05.2018

Wiosenne zmagania klas

 Konkurs dla kl. 1-2, organizowany przez bibliotekę szkolną, składa się z trzech części:

1.    Quiz pt. „Wspomnień czar: rok 2000 i 2001 w pigułce”  - dla trzyosobowych drużyn klasowych, odbędzie się 25. 05. 2018 (piątek) na 3 lekcji, w bibliotece. Proszę Państwa Wychowawców o zgłoszenie nazwisk uczestników do 24.05.
Od 28.05. zapraszam p. Wychowawców z klasami na lekcję omawiającą pytania konkursowe.
2.    Wykonanie zdjęcia, które będzie można wykorzystać jako tło na szkolnym FB. Tematyka nawiązująca do historii lub dnia dzisiejszego naszego liceum. Na jedno zdjęcie klasy czekam do 7.06., proszę o przysyłanie na adres mailowy biblo15.wroc@gmail.com. Zdjęcia zostaną ocenione przez jury.
3.    Recytacja wiersza w czasie imprezy „Poezja łączy pokolenia”, wpisującej się w ogólnopolską akcję „Jak nie czytam, jak czytam”, dn. 8. 06. (piątek), na 3 lekcji, na boisku szkolnym. Wybrany tytuł wiersza, z klasyki poezji dziecięcej (np. Tuwima, Brzechwy) proszę jak najszybciej zgłosić osobiście w bibliotece. W czasie imprezy zapraszam do recytacji wiersza nie tylko reprezentantów klasy, ale i Państwa Wychowawców (albo innych nauczycieli uczących). Występ zostanie oceniony przez jurorów.

Za każdy z w. w. elementów konkursu zostanie przydzielona punktacja, klasa z najwyższą sumą punktów zostanie obdarowana prezentem niespodzianką....DEPZP.
Ps. W razie wątpliwości - proszę o kontakt.


24.05.2018

"Znani pisarze i ich nieznane oblicze"

   Czy XIX - wiecznym bestsellerem był "Kordian" czy "Pan Tadeusz"? A może książka kucharska "365 obiadów" Lucyny Ćwierczakiewiczowej? Który z pisarzy cierpiał na agorafobię, a który uwielbiał piesze wędrówki? Kto najwięcej napisał wśród polskich pisarzy, a kto znał trzydzieści języków obcych? Na takie i inne pytania odpowiedziano na lekcji dla klas drugich, na majowych zajęciach w bibliotece.


24.05.2018

Kryminał w maju

   Wystawka literatury kryminalnej czeka w bibliotece na wszystkich wielbicieli gatunku i na tych, którzy chcą się oderwać od lektur i podręczników szkolnych :)


26.04.2018

Światowy Dzień Książki

    Przypadający 23. kwietnia Dzień Książki w bibliotece szkolnej celebrowano z klasami pierwszymi. Na lekcjach wychowawczych miały miejsce prelekcje poświęcone historii książki, okraszone licznymi ciekawostkami ( m. in. dotyczącymi astronomicznych cen niektórych książek, np. "Ptaków Ameryki", przykłady bardzo dużych książek i tych w wersji mini). W drugiej części zajęć uczniowie rywalizowali ze sobą w quizie wiedzy humanistycznej, w którym pytania dotyczyły bardzo szeroko pojętej tematyki książkowej, bibliotecznej, np. jak poniżej


23.04.2018

3 maja. Dzień bez komputera

    Dla wielu taki dzień - "bez komputera" wydaje się być niemożliwy do przetrwania. Bez Internetu?!, komórki?!, dostępu do portali społecznościowych?! Kiedy zaczyna się uzależnienie, jak je rozpoznać, gdzie szukać pomocy - można dowiedzieć się z gazetki w bibliotece szkolnej.23.04.2018

Literatura dedykowana młodzieży

    Przed dłuuuuugim majowym weekendem zapraszam do wypożyczania ciekawych pozycji książkowych, napisanych z myślą o młodym czytelniku. Wszak czasu pierwoszoklasistom i drugoklasistom nie zabraknie na różne aktywności, w tym też - mam nadzieję - na interesującą książkę :)13.04.2018


    Drodzy Maturzyści! Czekam na zwrot książek do 19. kwietnia. Jeżeli macie zbędne lektury czy inne pozycje, chętnie je "przygarnę" :)


11.04.2018

Holocaust w literaturze

    19. kwietnia przypada 75. rocznica wybuchu powstania w gettcie warszawskim, obchodzimy wówczas Dzień Pamięci o Holokauście i Przeciwdziałaniu Zbrodniom Przeciwko Ludzkości. Zapraszam do obejrzenia wstrząsającej gazetki z ilustracjami dokumentującymi zagładę Żydów (karty ze zbiorów IPN) oraz wystawy literatury pięknej, podejmującej problematykę Holokaustu.


11.04.2018

Ostatnia lekcja biblioteczna Maturzystów

   W kwietniu, jak co roku, ostatni temat realizowany z uczniami klas 3 dotyczy "Ustnego egzaminu maturalnego". Na zajęciach podejmowane są zagadnienia związane z punktualnością, ubiorem adekwatnym do sytuacji, przebiegiem egzaminu, punktacją egzaminu z jęzka polskiego itd.


11.04.2018

O kobietach w sztuce,  literaturze... i dużo, dużo więcej

    Lekcję biblioteczną dla klas 2 pt. "O kobietach słów kilka... ale za to jak zróżnicowanych" zorganizowano w marcu i kwietniu w związku z Dniem Kobiet. Przede wszystkim wyjaśniono znaczenie słowa "kobieta", zwrócono uwagę na funkcjonujący kiedyś i dziś "ideał kobiety", przedstawiono różne postaci bohaterek literackich itd. Lekcję zakończono głośnym czytaniem urywków książki "Lalki w ogniu", traktującej m. in. o sytuacji kobiet w Indiach.


11.04.2018

Międzynarodowy Dzień Szczęścia...

    ... z pewnym "poślizgiem" (niestety choroby dopadają i bibliotekarzy), zorganizowano w kwietniu w bibliotece szkolnej. Święto ustanowione przez ONZ od kilku lat celebruje się 20. marca, również w naszej szkole. Klasy pierwsze gościły na lekcjach, w trakcie których młodzież wspólnie z pedagog J. Piech-Bidermann zastanawiała się, czym jest szczęście, ale i "czy jedzenie może nas uszczęśliwić", "jakie kraje uznawane są wg badań za najszczęśliwsze" itd. W drugiej części spotkania młodzież słuchała urywków książki "Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń" Nicka Vujicica, którego sylwetkę poznała w czasie zajęć. Uczniowie przygotowali swoje "koniczynki szczęścia", które wkrótce trafią do klas. Lekcji towarzyszyła gazetka okolicznościowa (m. in. o symbolach szczęścia) oraz wystawa książek "Poczytaj o szczęściu".

        


19.03.2018

Pytania quizowe - omówione!

    "Konsekwencją" każdego konkursu, w którym biorą udział reprezentanci klas, jest lekcja biblioteczna dla każdej z klas, w trakcie której wspólnie rozwiązywane są pytania konkursowe, z uzupełnieniem wiadomości oraz z podaniem ciekawostek na dany temat. Zagadnienia konkursowe dotyczyły bardzo szeroko pojętej tematyki kobiecej, np. "Kto namalował "Autoportret w zielonym Bugatti"? - czy T. Łempicka, czy A. Rubik czy może A. Osiecka, "Kto wcielił się w rolę Marysi w filmie "Poszukiwany, poszukiwana"? - W. Pokora, A. Seweryn czy J. Gajos, "Czym jest szmizjerka" itd.


9.03.2018

Konkurs wiedzy o płci pięknej - rozstrzygnięcie

   Wiele osób nie mogło się doczekać, kto w tym roku wygrał? Do której klasy trafi wspaniały tort, ufundowany przez Radę Szkoły? Oto wyniki: trzecie miejsce zajęła 3D, drugie 1E (w nagrodę uczennice otrzymały ptasie mleczko). Najlepiej z pytaniami konkursowymi poradzili sobie panowie z 3B: Alex, Dorian i Mateusz, dzięki którym dziewczyny mogły się cieszyć pysznym ciastem.

  


9.03.2018

Poetycki Dzień Kobiet

   Jak co roku, 8 marca, na długiej przerwie, w holu szkoły, uczniowie (oczywiście płci męskiej) i prof. R. Zwoliński czytali poezję, dedykowaną wszystkim Paniom z 15-stki. Wiersze polskich romantyków, przeplatane aforyzmami o kobietach, interpretowali sportowcy z klasy 3E.Poniżej recytatorzy w nastroju bojowym, podczas próby w bibliotece :)


7.03.2018

"Kobieta w malarstwie"

   Artyści wielokrotnie uwieczniali płeć piękną na płótnie, desce, papierze. Skromny wycinek twórczości malarzy polskich i zagranicznych znalazł się na wystawce reprodukcji w bibliotece, przygotowanej z okazji Dnia Kobiet. :)


28.02.2018

„Mimo tak wielkie płci naszej zalety,
My rządzim światem, a nami kobiety. ”
                                                                                            Ignacy Krasicki

   Powyższe motto przyświecało zmaganiom Panów, walczących w quizie wiedzy o Kobietach, w ostatnim dniu lutego, w bibliotece szkolnej. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi zwyczajowo 8 marca, w czasie imprezy poetyckiej dedykowanej Paniom.

  


28.02.2018

"Pogromca byków" już znany :)

   Oczywiście mowa o "bykach ortograficznych" :). W tym roku najlepiej z zawiłościami polskiej ortografii poradziła sobie Weronika Jamroz z 1C, która w nagrodę otrzymała kartę podarunkową ufundowaną przez Radę Szkoły.


27.02.2018

Konkurs walentynkowy - rozstrzygnięcie

    W zabawie wzięło udział pięć dziewczyn, Ala P. z 2D, Julia B. i Natalia W. z 2C, Laura T. z 2E oraz Karolina G. z 1C, które idealnie odpowiedziały na wszystkie pytania. Do każdej z uczestniczek trafił zestaw słodkich ciasteczek, ufundowanych przez Radę Szkoły.

   Niestety w konkursie "Stwórz neologizm" nikt nie wystartował :(


26.02.2018

Konkurs o Kobietach - już wkrótce!

   Reprezentacje klas (trzyosobowe drużyny) zapraszam w środę, 28. 02. na 3 lekcji. W konkursowych zmaganiach mogą wziąć udział wyłącznie Panowie, którzy zmierzą się z pytaniami dot. szeroko pojętej tematyki kobiecej (m. in. kobieta w literaturze, sztuce, ale i kosmetologia, świat mody...).


23.02.2018

Jak się uczyć... żeby się nauczyć...

   Zakończenie pierwszego semestru jest okazją dla pierwszoklasistów do refleksji nad wynikami naukami w nowej szkole - liceum. Na lekcji bibliotecznej poświęconej warunkom skutecznej nauki omawiany jest m. in. wpływ snu i aktywności fizycznej na organizm ucznia, prawidłowe, zdrowe odżywianie.


21.02.2018

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

   Co roku, 21 lutego, z okazji Dnia Języka Ojczystego wyłaniamy najlepszego znawcę polskiej ortografii. W tegorocznych potyczkach chętni uczniowie zmierzyli się z naszpikowanym trudnymi słowami tekstem "Mrzonki pożądliwych rzezimieszków w chaszczach". Wyniki już wkrótce...

  


9.02.2018

Miłość w literaturze.

   Już wktórce Walentynki, z tej okazji przygotowano wystawkę książek traktujących o miłości, można również przeczytać wybrane wiersze miłosne. I oczywiście wziąć udział w konkursie, o którym poniżej :)


9.02.2018

Konkurs walentynkowy.

   „Połącz w pary bohaterów literackich. Podaj tytuł książki, w której opisano ich perypetie miłosne”.
Wszystkie informacje konkursowe – imiona/nazwiska bohaterów literackich, karty odpowiedzi itd. znajdziecie na tablicy w bibliotece.
Konkurs potrwa do 15. 02. 2018 r., do godz. 12:45. Wśród wszystkich poprawnych odpowiedzi zostanie wylosowany zwycięzca. A nagrodą będzie... niespodzianka.


9.02.2018

Konkurs "Stwórz neologizm". 

   Wymyśl nowy wyraz, którym chcesz nazwać otaczającą rzeczywistość, jakąś sytuację... Wyjaśnij, co oznacza.
Konkurs potrwa do 20.02. 2018 r., do godz. 12:45. Wasze propozycje słów przynoście zapisane na kartce (podpisanej imieniem i nazwiskiem, plus klasa) do biblioteki. Laureat konkursu nagrodzony zostanie słodkim prezentem oraz oceną bdb z jęz. polskiego.


9.02.2018

Konkurs ortograficzny "Pogromca byków". 

   21. 02. na 3 lekcji odbędzie się konkurs ortograficzny dla chętnych uczniów. Zainteresowane osoby proszę o zgłaszanie akcesu w bibliotece, do 16. 02. 2018 r., do godz. 12:45. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, liczy się kolejność zgłoszenia. Lista uczestników zostanie wywieszona 19. 02. 2018 r., na tablicy ogłoszeń.
   Zwycięzca otrzyma nagrodę rzeczową oraz ocenę bdb z jęz. polskiego.


7.02.2018

O Wisławie Szymborskiej...

   ... mowa na lekcji bibliotecznej w klasach drugich - jak co roku, na początku lutego, w związku z przypadającą wówczas rocznicą śmierci Poetki. Postać Noblistki została pokazana nie tylko przez pryzmat materiału faktograficznego, ale i ciekawostek z Jej życia, a oprócz bardzo ważnego wiersza "Kot w pustym mieszkaniu" uczniowie wysłuchali zabawne wierszyki Noblistki, tzw. lepieje i odwódki.

  


5.02.2018

Reportaż. Życie i twórczość Ryszarda Kapuścińskiego.

   Uczniowie klas trzecich zostali zaproszeni na zajęcia poświęcone reportażowi, ze szczególnym nawiązaniem do życia i twórczości Ryszarda Kapuścińskiego. Maturzyści poznali definicję reportażu i najważniejsze cechy reportażu, polskich twórców i sylwetkę laureatki Nagrody Nobla z 2015 roku, Swietłany A. Aleksijewicz. W drugiej części lekcji uwagę skupiono na postaci Ryszarda Kapuścińskiego, którego jeden z reportaży "Victoriano Gomez przed kamerami TV" zaprezentowano. Lekcjom towarzyszyła wystawa książek oraz gazetka tematyczna.

  


4.01.2018

O stereotypach

  Klasy maturalne w grudniu i styczniu uczestniczyły w zajęciach poświęconych stereotypom, w trakcie których podjęto wiele wątków. Przede wszystkim zwrócono uwagę na schematy myślenia dotyczące zawodów, płci, ale również te związane z wyglądem zewnętrznym (kolor włosów) oraz wiekiem. Uczniowie dokonali próby zdefiniowania, czym jest stereotyp, a następnie poznali definicję słownikową, która w dużej mierze pokrywała się z ich sformułowaniami. Lekcję zakończono refleksjami, jak możemy przeciwdziałać myśleniu stereotypowemu, jak unikać uprzedzeń.


22.12.2017

"Mikołajkowy Turniej Klas" - rozstrzygnięcie

  I wszystko jasne! Zwycięską klasą została 2C, którą nagrodzono muffinkami, ufundowanymi przez Radę Szkoły. Ale trzeba dodać, że babeczkami wyjątkowymi, ponieważ każdą z nich udekorował inny nauczyciel, pracownik naszej szkoły.

  Pytania konkursowe omówiono z każdą klasą na lekcji bibliotecznej w grudniu. Drodzy Czytelnicy - Wesołych Świąt :)

  


21.12.2017

Reklama, reklama...

   Drugoklasiści w grudniu uczestniczyli w zajęciach poświęconych reklamie, jej historii, poznali również współczesną odsłonę przemysłu reklamowego (oczywiście w olbrzymim skrócie i zaledwie w zarysie), dowiedzieli się, jakie manipulacje stosują fimy reklamowe. Poruszono temat języka reklamy, pokazano przykłady ciekawych, dowcipnych, niebanalnych reklam, jak również kiepskich i zupełnie nietrafionych. 


14.12.2017

Wyróżnienie od WCDN - chwalimy się :)

  Wrocławskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli przyznało naszej szkole dyplom za aktywność w ramach akcji "Cały Wrocław czyta", doceniając  zaangażowanie w promocję czytelnictwa, wspieranie bookcrossingu. Bardzo się cieszymy :)


14.12.2017

Czytanie głośne... bajek :)

   Uczniowie drugich i trzecich klas, w listopadzie i grudniu, uczestniczyli w lekcji bibliotecznej poświęconej bajkom, w trakcie której poznali w olbrzymim skrócie najważniejsze informacje nt. jednego z najpopularniejszych gatunków literatury dydaktycznej. Jednak najwięcej czasu przeznaczono na głośne czytanie tekstów z książki "Bajki chińskie dla dorosłych, czyli 108 opowieści dziwnej treści" Zbigniewa Królickiego.


14.12.2017

Boże Narodzenie w sztuce i literaturze

   W grudniu, w bibliotece, nie mogło zabraknąć wystawy książek podejmujących temat Bożego Narodzenia. Zapraszam do czytania wierszy polskich poetów i oglądania reprodukcji.


6.12.2017

"Mikołajkowy turniej klas"

   6. grudnia trzyosobowe reprezentacje wszystkich klas wzięły udział w konkursie, którego tematyka oscylowała wokół Bożego Narodzenia (literatura, sztuka, film, zwyczaje, kulinaria itd.). Oprócz pytań zamkniętych, uczniowie musieli zmierzyć się m. in. z zadaniem, w którym należało odgadnąć nazwiska nauczycieli śpiewających piosenkę świąteczną czy napisać oryginalne życzenia świąteczne dla kolegów, koleżanek, nauczycieli. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w czasie koncertu kolęd, 22. 12. 2017 roku, a nagrodą będzie...


1.12.2017

Biblioteczny kalendarz adwentowy

   1. grudnia, jak co roku, w bibliotece pojawił się kalendarz adwentowy, którego zawartość sukcesywnie będzie trafiała do Czytelników. Pierwsza wypożyczająca w danym dniu osoba, będzie mogła skosztować cukierka :) Zapraszam serdecznie.


23.11.2017

15-stka. Historia i współczesność

   Już wkrótce, 29. listopada, przypada Święto Szkoły, które w tym roku będziemy celebrować w kinie Nowe Horyzonty, uczestnicząc w seansie filmu pt. "Najlepszy". Dlatego w dniach poprzedzających święto zostały w klasach 1 przeprowadzone prelekcje nt. historii szkoły, jej rodowodu, zasad funkcjonowania liceum wojskowego, przemiany w liceum ogólnokształcące. Uczniowie mogli poznać również przedsięwzięcia realizowane w szkole - oczywiście w dużym skrócie oraz przejrzeć stare kroniki szkolne.


17.11.2017

Stanisław Wyspiański - wystawa i gazetka

  28 listopada przypada 110. rocznica śmierci poety, dramatopisarza, malarza, projektanta mebli, artysty wielkiego kalibru - Stanisława Wyspiańskiego. Gazetka oprócz faktów z życia, podaje szereg ciekawostek, m. in. o "Weselu" , a na wystawie można zobaczyć kilkanaście reprodukcji witraży Wyspiańskiego.


15.11.2017

Nie samymi lekturami biblioteka stoi! :)

  O tym fakcie mogli przekonać się uczniowie klas 1, uczestniczący w lekcji bibliotecznej poświęconej ciekawym woluminom z zasobów szkolnej książnicy. Naturalnie rekomendowane pozycje były drobną reprezentacją zbiorów, sukcesywnie uzupełnianą po każdych zajęciach (i po wypożyczeniach :)). Lekcji towarzyszyła prezentacja multimenialna poruszająca zagadnienia "okołoksiążkowe" - niebanalne wydania książek (np. z cukru, z błota), literackie natchnienia w ciastkarstwie... i wśród manikiurzystek, tatuaże inspirowane literaturą i pomysły na prezent dla bibliofila.


10.11.2017

Święto Niepodległości

  Jak co roku, w bibliotece przygotowywana jest gazetka tematyczna oraz wystawa książek, reprodukcji, podejmujących problematykę narodowowyzwoleńczą, z okazji odzyskania niepodległości w 1918 r. 


10.11.2017

Skrzynka bookcrossingowa w Fashion Outlet

  Od października tego roku nasza szkoła opiekuje się skrzynką do uwalniania książek, znajdującą się w centrum Fashion Outlet (przy głównym wejściu, między kanapami). Proszę o pomoc w zasilaniu skrzynki - możecie sami zawozić / zanosić zbędne pozycje, albo przynosić je do biblioteki.


7.11.2017

Regina Brett - spotkanie autorskie we Wrocławiu

  Drodzy Czytelnicy z 15-stki! Już w najbliższy czwartek, 9. listopada, w księgarni Empik, w CH Renoma, będziecie mieli okazję spotkać się  z amerykańską pisarką, p. Reginą Brett. Fragmenty jej książek  "Bóg nigdy nie mruga" oraz "Jesteś cudem" (a już wkrótce "Kochaj") poznajecie (i słuchacie) na zajęciach w bibliotece.


7.11.2017

Bolesław Leśmian. Poeta czarodziej

   Klasy maturalne na lekcjach języka polskiego gościły w bibliotece na zajęciach poświęconych Stanisławowi Bolesławowi Leśmianowi, w związku z przypadającą 5 listopada 80. rocznicą śmierci poety. Lekcja miała za zadanie przybliżyć postać Leśmiana, jego zalety, ale i przywary, osobowość, charakter, twórczość, bogate życie osobiste. Spotkaniu towarzyszyła wystawa książek oraz gazetka tematyczna.


2.11.2017

Listopad - czas skanowania i czytania (albo słuchania)

   Przez cały listopad można skanować kody i dzięki temu zyskać dostęp do ciekawych tytułów wydawniczych, np. "Sekretne życie drzew", "Księżniczka z lodu". Plakaty z kodami znajdują się koło biblioteki, w holu szkoły na parterze oraz w gabinetach języka polskiego.

  


26.10.2017

Pozdrowienia od pani Reginy Brett

   Inicjatywa: n-l bibliotekarz, wykonanie: uczennica kl. 2B Klaudia Kubień. O co chodzi?! Już wyjaśniam...

   Po zajęciach Klaudia zredagowała krótki, kilkuzdaniowy post w języku angielskim na temat lekcji, w trakcie której młodzież słuchała tekstów z książki amerykańskiej pisarki Reginy Brett; został on wysłany do p. Brett, która nam odpisała:

"Thank you!!!! I hope to see you there!"

   Bardzo nam miło :)))))


26.10.2017

Zasłuchani Drugoklasiści :)

   I pierwsze, i trzecie klasy uczestniczyły już w głośnym czytaniu tekstów; czas, by dołączyli do nich uczniowie klas drugich. Młodzież miała okazję posłuchać tekstów autorstwa Reginy Brett z książki "Jesteś cudem" oraz krótkich opowiadań młodych wrocławskich "pisarzy" ze zbioru "Trochę inny świat".


24.10.2017

Na wielbicieli medycyny...

   ...czeka w bibliotece wystawa książek zatytułowana "Skalpel, stetoskop... Motyw lekarza w literaturze". Obok literatury pięknej, np. "Medicusa" N. Gordona, "Doktora Żywago" B. Pasternaka czy popularnych pozycji R. Cooka, do wypożyczenia m. in. M. A. Furmana "Zbrodnia pod mikroskopem. Ze wspomnień lekarza sądowego".


12.10.2017

Październik - Miesiąc Bibliotek Szkolnych

   Święta należy celebrować :), dlatego w październiku - tradycyjnie, jak co roku - klasy drugie uczestniczą w lekcji bibliotecznej poświęconej historii bibliotek, połączonej z quizem wiedzy humanistycznej. W pierwszej, wykładowej części zajęć, prezentowany jest rozwój bibliotek na przestrzeni dziejów oraz podane są liczne ciekawostki "okołobiblioteczne". Po prelekcji - czas na zabawę w konkursie wiedzy humanistycznej, gdzie pytania trudne przeplatają się z łatwymi, zagadki z "przymrużeniem oka" z tymi całkiem serio.

  


12.10.2017

I pierwsze klasy słuchają...

   ... krótkich opowiadań ze zbioru "Trochę inny świat". Teksty wrocławskich licealistów i studentów, powstały w ramach zajęć prowadzonych przed kilku laty przez p. Krystynę Paraszkiewicz Pater w CEKDziM przy ul. Kołłątaja. Młodzi autorzy podzielili się swoimi problemami, niepewnościami, emocjami, traumami, dlatego lektura dostarcza często wielu wzruszeń i refleksji.

  


11.10.2017

Głośne czytanie w klasach czas zacząć :)

   Klasy trzecie - jako pierwsze - rozpoczęły aktywne słuchanie tekstów,  tym razem z książki "Mądre i pożyteczne. Jak psychologia pomaga żyć", pozycji w przystępny sposób opisującej eksperymenty psychologiczne, z licznymi przykładami. Uczniowie wysłuchali A. Chrzanowskiej "Gdy dobrzy ludzie stają sie katami", tekst poświęcony eksperymentowi więziennemu P. Zimbardo oraz D. Krzemionki "Bierny świadek, czyli dlaczego patrzę, jak cię biją, i nic nie robię", omawiający  tzw. efekt rozproszenia odpowiedzialności. A słuchać można nie tylko w pozycji siedzącej :)

  


10.10.2017

Postaw na "Kryminał w październiku"!

   Dni październikowe coraz krótsze, coraz chłodniejsze...Warto jesienną pluchę przeczekać z miłą lekturą, np. kryminałów:) Do czego zachęca wystawka przygotowana w bibliotece.


26.09.2017

Tydzień Zakazanych Książek (24-30 września 2017)

   Tradycyjnie w ostatnim tygodniu września obchodzimy w naszej bibliotece Tydzień Zakazanych Książek. Święto ustanowione w USA, w 1982 roku, od kilku lat celebrowane jest również w polskich bibliotekach. Jego celem jest zwrócenie uwagi na ograniczanie wolności słowa, wskazywanie przyczyn rugowania pewnych treści z wypożyczalni. W bibliotece przygotowano z tej okazji wystawę książek, tych z przypiętą "łatką" nieobyczajności, epatowania przemocą, używania bluźnierstw czy słów uznanych za wulgarne. Wystawce towarzyszy gazetka tematyczna, która traktuje m. in. o Indeksie Ksiąg Zakazanych kościoła katolickiego, czy zjawisku drugiego obiegu w PRL.

  26 września we wszystkich klasach 1 odbyły się lekcje biblioteczne poświęcone "zakazanym wydawnictwom", z rekomendacjami konkretnych tytułów.22.09.2017

Wyniki konkursu o życiu i twórczości S. Kinga

   Największą znawczynią Kinga okazała się Weronika Jamroz z 1C, która zdobyła maksymalną liczbę punktów - 25. Na drugim miejscu uplasowały się: Paulina Bohater z 2B i Karolina Gniadzik z 1C (uzyskały po 22 pkt.) Używając nomenklatury sportowej, brązowy medal przypadł w udziale Darii Plewa z 2B, z liczbą 21 pkt. Laureatka I miejsca otrzymała w nagrodę książkę "Pan Mercedes" oraz bon upominkowy o wartości 50 zł, ufundowany przez Radę Szkoły. W konkursie wzięło udział 12 osób.

Na zdjęciu zwyciężczyni z p. Dyrektor B. Mandat.


22.09.2017

Opowiadać każdy może...

   W ten sposób zachęca Wrocławski Dom Literatury do udziału w ogólnopolskim konkursie na opowiadanie. Chętni uczniowie mogą wysyłać swoje prace (max. 6 tys. znaków ze spacjami) do 13. 11. 2017 na adres: konkurs-opowiadanie@domliteratury.wroc.pl. Szczegółowe informacje nt. regulaminu dostępne są w bibliotece.


19.09.2017

"Stephen King" - konkurs

   21. września, na 5 lekcji, w bibliotece szkolnej odbędzie się konkurs poświęcony popularnemu i chętnie czytanemu mistrzowi horrorów, S. Kingowi. Zapraszam zadeklarowanych uczestników.


15.09.2017

Zajęcia z sztuki retoryki - zaproszenie

   Jeśli masz problem z mówieniem na forum, jeżeli wstydzisz się zabrać głos w większym towarzystwie – to informacja dla Ciebie!
Bardzo serdecznie zapraszam uczniów na zajęcia poświęcone autoprezentacji. Terminy spotkań proszę uzgadniać osobiście, w bibliotece.

I najważniejsze! Nie panikuj - możesz oswoić swój stres! Ćwiczenie czyni mistrza :)


15.09.2017

70. rocznica urodzin Stephena Kinga

   W bibliotece szkolnej postanowiono zaakcentować 70. rocznicę urodzin (przypadającą 21 września) tego jakże popularnego, poczytnego wśród naszych uczniów, amerykańskiego "Mistrza horrorów". Przygotowano gazetkę na temat życia i twórczości pisarza oraz wystawę jego książek, do wypożyczania których serdecznie zachęcam :). Warto czasami się pobać ;)


15.09.2017

Pierwsza lekcja biblioteczna pierwszych klas...

   ... już za nami :). Wszystkie klasy gościły z Wychowawcami na spotkaniu, w trakcie którego młodzież poznała zasady obowiązujące w bibliotece, prawa i obowiązki czytelnika, savoir-vivre biblioteczny czy w końcu ofertę edukacyjną biblioteki.


11.09.2017

Zmienione godziny otwarcia biblioteki!

   Drodzy Czytelnicy, od 5. września 2017 do odwołania, biblioteka będzie czynna w godzinach 7:30-13:30, z powodu jednoosobowej obsługi.


11.09.2017

Serdecznie witam wszystkich Czytelników po wakacjach :)

   Jak zwykle wakacje bardzo, bardzo szybko minęły ;). Mam nadzieję, że po satysfakcjonującym wypoczynku każdy Uczeń ma wiele energii do podejmowanych działań i zapału do zdobywania wiedzy, skutkujących samymi świetnymi ocenami. Życzę również pozytywnych emocji i sporo wolnego czasu na lekturę ciekawych książek :)