Biblioteka szkolna (sala 215, II piętro)

 

zaprasza Czytelników

od poniedziałku do czwartku w godz. 7:30-15:00, w piątek w godz. 7:30-13:30.

Adres e-mail: biblo15.wroc@gmail.com. Telefon: 71 798-67-39 wew. 130.

Nauczyciele bibliotekarze

mgr Wiesława Belczyk, mgr Alicja Pokusińska


13.06.2017

Wakacje tuż, tuż

   Wszystkim Czytelnikom życzymy udanego wypoczynku po trudach roku szkolnego. Wielu ciekawych aktywności ;) i fantastycznych książek do przeczytania. Przypominamy, że biblioteka w okresie wakacyjnym jest zamknięta.


7.06.2017

Książka Karoliny Otwinowskiej "Dieta (nie) życia"...

  ... została bohaterką ostaniej lekcji dla uczniów klas 1 realizowanych wspólnie z pedagogiem szkolnym p. J. Piech-Bidermann. Tematem zajęć były zaburzenia odżywiania - anoreksja, bulimia oraz zespół komplusywnego objadania się. Kwestie teoretyczne (m. in. przyczyny zachorowań, objawy) zostały "dopowiedziane" przez fragmenty książki o opisy "z życia wzięte".


2.06.2017

Poetycko w Dniu Dziecka

   Poezja łącząca pokolenia - J. Tuwima, J. Brzechwy i in., zagościła 1 czerwca na boisku sportowym :). Na trzeciej lekcji nauczyciele i uczniowie spotkali się na imprezie czytelniczej, w trakcie której wychowawcy ze swoimi uczniami czytali głośno wiersze znanych polskich poetów (choć jedna klasa zaprezentowała urywki baśni J. Ch. Andersena). Pierwszo- i drugoklasiści wysłuchali również utworu B. Ferrero, który można czytać od początku i od końca, dzięki czemu niesie on zupełnie różny ładunek emocji. Spotkanie wpisało się w ogólnopolską akcję masowego czytania "Jak nie czytam, jak czytam", pod patronatem czasopisma "Biblioteka w Szkole".

  


1.06.2017

Konkurs "Kto, co, kogo???" - rozstrzygnięcie

   29 maja, na początku długiej przerwy na szkolnym Facebooku zostały zamieszczone trzy nagrania - fragmenty wierszy w interpretacji nauczycieli. Informujemy, kto ukrył się pod poszczególnymi głosami. Pierwszy głos należał do p. A. Smolis, cytującej fragment wiersza "Koń", autorstwa B. Leśmiana, drugi urywek wiersza, J. Kochanowskiego "Na lipę", czytała p. L. Boguszewska-Pełka. Ostatni fragment wiersza W. Szymborskiej "Lekcja",  zaprezentowała p. dyr. B. Mandat. Nagroda dla bezbłędnej i najszybszej klasy trafiła do 2A.


1.06.2017

Znani literaci... i ich nieznane oblicze

   O autorach ważnych, uznanych dzieł literackich, znanych z kanonu lektur szkolnych, czy twórcach prac dzisiaj zapomnianych, a bardzo popularnych kilka, kilkanaście lat temu traktowała ostatnia lekcja biblioteczna w tym roku szkolnym dla drugoklasistów. Uczniowie mogli usłyszeć m. in. o bogatym życiu uczuciowym Adama Mickiewicza, o postrzeganiu Juliusza Słowackiego przez jemu współczesnych jako bufona, narcyza, o olbrzymich problemach szkolnych wielu polskich pisarzy, czy o życiu uczuciowym polskich autorek. Wiele informacji było dla uczniów nie lada zaskoczeniem :)


30.05.2017

O młodzieży, dla młodzieży

  Wystawa książek poświęconych problemom młodzieży, do nich skierowanych, im dedykowanych została przygotowana w bibliotece. W związku z obchodzonych 31. maja "Dniem bez papierosa", na gazetce bibliotecznej zamieszczono szereg informacji o szkodliwości palenia.


24.05.2017

"Kto, co, kogo???"

   Pod takim tytułem ukrył się konkurs, w którym liczy się wiedza, refleks, umiejętność kojarzenia i ... dobra kondycja fizyczna. 29 maja, w poniedziałek, na początku długiej przerwy, na szkolnym Facebooku zostaną udostępnione trzy głosy. Zadaniem klas jest odgadnąć: 1. Kto czyta dany wiersz (lub jego fragment) - należy podać nazwisko nauczyciela; 2. Jak brzmi tytuł wiersza; 3. Podać nazwisko autora wiersza. Kartkę z odpowiedziami - czytelnymi ;) - należy jak najszybciej dostarczyć do biblioteki, gdzie n-l bibliotekarz naniesie godzinę dostarczenia karty. Wygrana zostanie wręczona zwycięskiej klasie 1 czerwca.


24.05.2017

Głośne czytanie - runda druga!

   Wszystkie klasy uczestniczyły w kwietniu i maju w zajęciach, w trakcie których mogły zrelaksować się, odpocząć, poznać nowe wiadomości, przeżyć różne emocje. Klasy drugie wysłuchały urywków książki traktującej o sytuacji kobiet w Indiach - "Lalki w ogniu", autorstwa Pauliny Wilk oraz fragmentów pozycji "Kwiat Śniegu i sekretny wachlarz", autorstwa Lisy See, opowiadającej o doświadczeniach chińskich kobiet poddawanych zabiegowi krępowania stóp. Klasy pierwsze i trzecie wysłuchały krótkich opowiadań z tomów "Trochę inny świat" oraz "Balsam dla duszy nastolatka". We wszystkich klasach przeczytano opowiadanie "Gdzie jest pani, Virginio de View", w którym autorka wspomina swoją nauczycielkę i jej wpływ na uczniów oraz odtworzono nagranie ze spotkania-niespodzianki byłych uczniów z nauczycielką.


22.05.2017

Lekcja z quizem dla kl. 1 i 2

   Z quizem wiedzy humanistycznej musieli zmierzyć się reprezentanci klas, ponieważ stanowił on jeden z elementów kwietniowego konkursu zorganizowanego przez bibliotekę z okazji Światowego Dnia Książki. Uznano jednak, że warto "przerobić" pytania quizu z wszystkimi uczniami klas 1 i 2. I tak licealiści musieli uzupełnić tytuły dzieł Szekspira o brakujace słowa, odgadnąć który z nauczycieli czytał wiersz M. Białoszewskiego "Namuzowywanie" i fragment "W malinowym chruśniaku" B. Leśmiana, jak nazywał się giermek Don Kichota, czy który z pisarzy najwięcej zarobił w ubiegłym roku.


22.05.2017

Konkurs z okazji Światowego Dnia Książki - rozstrzygnięty!

   1 miejsce zajęła klasa 2C, która zdobyła w sumie 39 punktów. Na 2 miejscu uplasowała się 2D z 38 punktami, a trzecie miejsce na podium ex aequo zajęła 1C i 2B (37 pkt.), minimalnie wyprzedzając 2A z 36,5 punktami. Brawa dla klas, które oddały wszystkie prace konkursowe (mema, kolaż i hasło reklamowe), ponieważ ich wykonanie było warunkiem koniecznym w walce o nagrodę główną (oraz oczywiście udział reprezentantów w quizie wiedzy o książce). Szkoda, że niektóre klasy oddały tylko część zadań, w ten sposób pozbawiły się możliwości wygrania zagadkowego PPZP. Pod tym zagadkowym skrótem ukrył się „Poranny Piknik Z Pizzą”, na który zaproszono zwycięską klasę 2C w czwartek, 18 maja, na piątej lekcji (w terminie, który „podyktowały” egzaminy maturalne... i pogoda).
Jury konkursu, w skład którego weszła p. Dyrektor B. Mandat, p. J. Piech-Bidermann (pedagog) i p. W. Belczyk (n-l bibliotekarz) zdecydowało o uhonorowaniu klas również w poszczególnych kategoriach. I tak nagroda za najciekawszego mema trafiła do klasy 2D, za najlepszą reklamę zachęcającą do czytania uznano hasło 2B, zaś najpiękniejszy kolaż przygotowała – w ocenie jurorów - 2C. Klasa 1C poradziła sobie najlepiej z pytaniami quizu wiedzy o książce, a 2A doceniono za determinację w realizacji zadań konkursowych. Każda z klas otrzymała słodką nagrodę i dyplom.
Słowa podziękowania dla Rady Szkoły za ufundowanie nagród kierują organizatorzy konkursu – n-le bibliotekarze.
Ps. Prace konkursowe można podziwiać w holu, na 1 piętrze, naprzeciwko pokoju nauczycielskiego.
A poniżej zdjęcia z Pikniku z Pizzą :)

  


28.04.2017

150. rocznica urodzin W. St. Reymonta


  7. maja przypada 150 rocznica urodzin polskiego Noblisty, z tej okazji w bibliotece urządzono wystawę książek jego autorstwa i jemu poświęconych. Szereg ważnych i ciekawych informacji o autorze "Chłopów" można zaczerpnąć z gazetki bibliotecznej. Bo kto wie, że Prus parał się aktorstwem, albo że jego rodzice "wymarzyli" dla niego karierę... księdza.


27.04.2017

Quiz wiedzy o książce

   We wtorek, 25. kwietnia, reprezentanci klas 1-2 wzięli udział w quizie wiedzy "z książką w roli głównej". Quiz stanowił jeden z czterech elementów konkursu zorganizowanego z okazji Święta Książki, w którym nagrodą jest zagadkowe PPZP (a co to takiego, uczniowie dowiedzą się... już wkrótce ;)).


25.04.2017

23. 04. - Światowy Dzień Książki

   Klasy pierwsze tradycyjnie w kwietniu uczestniczą w zajęciach poświęconych historii książki, poznając w olbrzymim skrócie rozwój książki na przestrzeni dziejów, np. jak wyglądało piśmiennictwo w starożytności, czym były inkunabuły i jakie ceny osiągają na rynku antykwarycznym białe kruki. Druga część zajęć poświęcona jest na konkurs wiedzy humanistycznej, w którym rywalizują ze sobą trzy zespoły. W quizie uczniowie odpowiadają na pytania o różnym stopniu skomplikowania, np. czym jest leporello, za jaką kwotę sprzedano najdroższą polską książkę, jaki jest ostatni wyraz danego tytułu i in. Nagroda, słodki upominek ufundowany przez Radę Szkoły, trafia do wszystkich uczestników.


10.04.2017

"O zieleni można nieskończenie..." 

Julian Tuwim, Zieleń

   W wiosenny, przedświąteczny czas, w bibliotece przygotowano wystawę książek, których znakiem rozpoznawczym jest... zielona okładka. Wśród tytułów znalazły się pozycje autorstwa B. Hrabala, J.D. Salingera, A. Macleana, A. Sapkowskiego, C. R. Zafona czy K. I. Gałczyńskiego. Zapraszamy do wypożyczania :)


6.04.2017

Szkolny Broker Informacji 2017 - finał w Mediatece

  

   5. kwietnia 2017 r. odbyła się kolejna edycja konkursu "Szkolny broker informacji". Drużyna w składzie Daria Kopania i Agata Witecka oprócz udziału w konkursie, wysłuchały bardzo ciekawego wykładu p. prof. J. Miodka na temat gwary uczniowskiej i języka potocznego.


4.04.2017

PPZP - czym jest?

   Pod tym skrótem kryje się... nagroda dla klasy, która zwycięży w zmaganiach humanistycznych. Klasy (1-2) mają do wykonania zadania: kolaż zatytułowany "Czytam, więc..." i mem, zachęcający do czytania oraz stworzenie hasła reklamowego, z książką w roli głównej. Termin oddania prac - 25.04. (godz. 13:31). Każde z zadań zostanie ocenione przez komisję, maksymalnie można otrzymać po 6 pkt. Również 25. kwietnia w bibliotece, na 5 lekcji zostanie przeprowadzony quiz humanistyczny dla reprezentantów klas (drużyn trzyosobowych). Suma punktów z wszystkich aktywności zadecyduje o wspomnianej wygranej, ufundowanej przez Radę Szkoły. W razie jakichkolwiek wątpliwości - pytajcie nauczycieli bibliotekarzy.


27.03.2017

"Pogromca byków"

   21. marca (w Pierwszy Dzień Wiosny) uczniowie mogli wykazać się swoimi umiejętnościami w zakresie ortografii. Po sprawdzeniu wszystkich prac, okazało się, że najlepiej z zawiłościami polszczyzny poradziła sobie Ewa Puda z klasy 3D. W nagrodę Ewa otrzymała bon upominkowy do księgarni, ufundowany przez Radę Szkoły. Gratulacje :)


27.03.2017

Kolaże

   25. marca, w czasie Dni Otwartych, w bibliotece szkolnej gościła klasa 1C i 1D (z racji soboty - przedstawiciele klas :)). W czasie zajęć, przygotowanych razem z pedagog, p. Justyną Piech-Bidermann, uczniowie mieli okazję wykazać się swoją kreatywnością i umiejętnościami plastycznymi. Po krótkiej prezentacji poświęconej sztuce kolażu, młodzież tworzyła własne prace.

  


24.03.2017

"Esej - obraz człowieka i świata"

   23. marca odbyły się warsztaty dla uczniów zdających maturę z języka polskiego na poziomie rozszerzonym, zorganizowane przez p. B. Święch, klasę 2D oraz bibliotekę szkolną. Lekcji towarzyszyła wystawa esejów polskich twórców oraz gazetka tematyczna.

    


21.03.2017

"Pogromca byków"

   Pod takim tytułem ukrył się konkurs ortograficzny zorganizowany w pierwszy dzień wiosny :) Śmiałkowie zmagali się z językiem ojczystym w dyktandzie o pracy detektywa Pióro :)


21.03.2017

Międzynarodowy Dzień Szczęścia


   Jak każdego roku, 20. marca w bibliotece odbyły się zajęcia poświęcone... szczęściu. Uczniowie klas pierwszych zastanawiali się, czym dla nich jest szczęście, poznali słownikową definicję szczęścia oraz stosunek do szczęścia w filozofii i religii. Zagadnienie szczęścia  rozważali również w odniesieniu do sportu i jedzenia. W drugiej części zajęć słuchali urywków książki Nicka Vujicica pt. "Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń", dotyczących oczywiście... szczęścia.


21.03.2017

Ustny egzamin maturalny...

   ... dla wielu maturzystów jawi się w czarnych barwach :) Stres spowodowany egzaminem wielu paraliżuje i dlatego klasy maturalne zapraszane są do biblioteki na zajęcia poświęcone wystąpieniom publicznym. Omawiane są zagadnienia dress codu i savoir vivru maturalnego (co wypada, a co niekoniecznie), wątki komunikacji werbalnej i niewerbalnej, przebieg egzaminu ustnego i o czym należy pamiętać na egzaminie pisemnym. Wszystkie informacje uzyskane przez uczniów w trakcie lekcji mają pomóc "oswoić" stres, temu służą również przykładowe ćwiczenia fizyczne, które eliminują stres z naszych barków.


21.03.2017

"O kobietach słów kilka..."

   Pozostając w tematyce kobiecej, klasy 2 uczestniczyły w lekcji poświęconej różnym zagadnieniom związanymi z płcią piękną. Uczniowie poznali pierwotne znaczenie słowa "kobieta" i ideały urody obowiązujące na przestrzeni wieków, zaznajomili się ze stereotypami nt. kobiet i literackimi bohaterkami ciekawych pozycji książkowych. Spotkanie było również okazją do zaprezentowania pytań konkursowych nt. płci pięknej (w którym startowali wyłącznie panowie) na forum całej klasy.


21.03.2017

Podziękowanie dla odważnych :)

   Z radością przyjęli słodki upominek uczniowie z 3E, którzy w Dzień Kobiet w brawurowy sposób czytali poezję Paniom.


21.03.2017

Poezja dedykowana Kobietom

   Męska część szkolnej społeczności tradycyjnie czytała 8. marca poezję Paniom, im dedykowaną. Chętni nauczyciele i uczniowie, w tym roku z klasy sportowej 3E, z wielkim zaangażowaniem oraz w interesujący pod względem interpretacyjnym sposób, zaprezentowali utwory m. in. A. Sterna, A. Mickiewicza czy B. Leśmiana. W czasie spotkania, które miało miejsce na długiej przerwie w holu szkoły, rozstrzygnięto również konkurs wiedzy o płci pięknej. Nagroda - pyszny tort (wg opinii uczniów) - trafiła do pań z 3A, które podzieliły się nią z kolegami.


9.03.2017

Dusza kobiety pozostaje tajemnicą... (K. Bukowski)

   Międzynarodowy Dzień Kobiet jest okazją do zaprezentowania literatury przedstawiającej ciekawe postaci kobiet oraz reprodukcji malarstwa z kobietami w roli głównej. Zapraszamy do odwiedzania wystawy i oczywiście.... czytania.


8.03.2017

Konkurs "Szkolny broker informacji" - rozstrzygnięcie

   W konkursie brało udział pięć drużyn z klas IIA, IIB i IID. Zwycięzyli Angelika Śliwińska i Dawid Fraszczak vel Jószczak z IIA, drugie miejsce zajęła Daria Kopania z IIB, zaś trzecie miejsce Jan Domin i Kamil Morawski z IID. Serdecznie gratulujemy.


6.03.2017

Konkurs wiedzy.... o płci pięknej

   Reprezentanci klas (wyłącznie płci męskiej) w wielką werwą i z dużym zaangażowaniem przystąpili do konkursu wiedzy o kobietach. Panowie musieli zmierzyć się z całą gamą pytań dotyczących kobiet w literaturze, sztuce, zagadnień związanych z modą i urodą i in. W zadaniach otwartych przedstawili trzy cechy, które szczególnie cenią u kobiet i wymienili jedną kobietę, która mogłaby zostać patronką ich klasy (oczywiście z uzasadnieniem). Zmagania miały miejsce 2 marca, a rozstrzygnięcie już wkrótce, bo 8 marca w czasie akcji czytelniczej "Panowie czytają Paniom". Nagroda - niespodzianka - z pewnością ucieszy Panie z klasy...


27.02.2017

Wisława Szymborska

   Poetka, pisząca wiersze poważne i trochę mniej serio - zwane lepiejami i odwódkami, felietonistka, autorka zabawnych kolaży i twórczyni kolacyjek - loteryjek była bohaterką lekcji bibliotecznych przeprowadzonych w ostatnim tygodniu przed feriami w klasach drugich. Zainteresowania i fascynacje, ciekawość świata i różnych aspektów życia, ale i słabości, namiętności nakreśliły niebanalną postać wielkiej Noblistki. Spotkanie było również okazją do posłuchania wierszy Poetki, m. in. utworu "Nienawiść".


27.01.2017

Jak się uczyć, żeby się nauczyć :)

   Klasy pierwsze rozpoczęły cykl zajęć poświęconych uczeniu się. Wszystkie oddziały będą uczestniczyły w trzech spotkaniach, prowadzonych przez nauczycieli bibliotekarzy i pedagoga szkolnego. W trakcie pierwszej lekcji uczniowie przypomną sobie (albo poznają) tematykę higieny umysłowej oraz zasady sprzyjające efektywnemu uczeniu się. Na drugiej - uaktywnią swoje szare komórki, rozwiązując łamigłówki i zadania logiczne, a na ostatniej - nauczą się budować mapy myśli, notować nielinearnie, korzystać z mnemotechniki. Poniżej: klasa 1d.

  


20.01.2017

Nie tylko twórczość Ryszarda Kapuścińskiego...

   ... ale w dużej mierze, z racji przypadającej 23. stycznia 10. rocznicy śmierci, omawiano w trakcie zajęć z uczniami klas trzecich. Biblioteka szkolna przygotowała wystawę książek autorstwa R. Kapuścińskiego oraz gazetkę poświęconą temu uznanemu polskiemu dziennikarzowi, reportażyście, fotografikowi. Maturzyści uczestniczyli w lekcji przybliżającej  - jak wspomiano - sylwetkę R. Kapuścińskiego, cechy jego twórczości; uczniowie wysłuchali również krótkiego reportażu pt. "Victoriano Gomez przed kamerami TV". Spotkanie rozpoczęło się o krótkiego wprowadzenia w zagadnienie "reportażu" - czym jest, jakie są jego cechy, wymieniono najwybitniejszych polskich twórców i najważniejsze tytuły książek.17.01.2017

Reklama

    Bardzo obszerne zagadnienie reklamy stało się tematem lekcji bibliotecznej w klasach drugich, odbywających się na zakończenie  pierwszego semestru :) Uczniowie poznali definicję reklamy, w olbrzymim skrócie rys historyczny (czasu mało...), przykłady dobrych i kiepskich reklam, reklam współczesnych i sprzed wielu, wielu lat, definicję  "logotypu", przykłady manipulacji  firm reklamowych. Mamy nadzieję, że spotkanie stało się okazją do refleksji nad wszechobecną reklamą. A poniżej przykład reklamy z 1935 roku :)


21.12.2016

Życzenia świąteczne

   Wszystkim Czytelnikom udanych Świąt Bożego Narodzenia, z wspaniałą, rodzinną atmosferą, odpoczynku z czasem na refleksję i chwilę zatrzymania w gonitwie codzienności oraz pięknych przeżyć, również tych dostarczonych przez ciekawą książkę.


20.12.2016

Głośne czytanie

   Laur "Czytającej szkoły" zobowiązuje :) Klasy 1 w ostatnim, przedświąteczym tygodniu grudnia, uczestniczyły w zajęciach, w trakcie których aktywnie słuchały opowiadań z tomu "Balsam dla duszy nastolatka".


20.12.2016

Otwarcie skrzynki bookcrossingowej

    Prawie po sąsiedzku z naszą szkołą, bo w Factory, 19 grudnia została otwarta kolejna wrocławska skrzynka bookcrossingowa. Na tak ważnym czytelniczym wydarzeniu nie mogło zabraknąć reprezentacji LO XV. Uczennice klasy 1C: Julia, Kamila, Ada, Patrycja i Natalia uczestniczyły w spotkaniu. Przy tej okazji Centrum Factory ogłosiło konkurs na najpiękniej opakowany "prezent" (oczywiście bez zawartości). W kategorii szkół gimnazjalnych i średnich "prezent" naszych dziewczyn zajął pierwsze miejsce :) Brawo!15.12.2016

Doceniono nas :)

   Z radością informujemy, że Wrocławskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli przyznało naszej szkole Laur Czytania 2016 oraz Dyplom, za promocję czytania i idei bookcrossingu. Cieszymy się, że biblioteka szkolna znacząco przyczyniła się do zdobycia wyróżnienia.


14.12.2016

Wystawa książek o tematyce bożonarodzeniowej

   ...to kolejna tradycja biblioteki w okresie przedświątecznym. Jak co roku zapraszamy do oglądania wystawy "Boże Narodzenie w sztuce i literaturze".2.12.2016

Tradycyjnie w grudniu...

   ...w bibliotece pojawia się Kalendarz Adwentowy, oczywiście ze słodką zawartością. Cukierki, ufundowane przez Radę Szkoły, trafiają do pierwszego Czytelnika, wypożyczającego książkę w danym dniu.


30.11.2016

Święto Szkoły

   Obchodzone 29 listopada święto stało się okazją do zaproszenia uczniów klas pierwszych z Wychowawcami na prelekcję poświęconą historii szkoły, ze szczególnym uwzględnieniem czasów funkcjonowania liceum wojskowego. Prezentacja miała na celu pokazanie bogatej tradycji LO XV  oraz podobieństw i różnic w pracy kilkadziesiąt/kilkanaście lat temu i obecnie.

  


22.11.2016

Regulamin biblioteki

   Szanowni Czytelnicy! W zakładce "Regulamin biblioteki" możecie zapoznać się z nową wersją regulaminu, który do wglądu jest również dostępny w bibliotece szkolnej. W razie jakichkolwiek wątpliwości n-le bibliotekarze służą pomocą :)


16.11.2016

Człowiek w obliczu wojny

   Pod takim tytułem w bibliotece szkolnej przygotowano wystawę książek opisujących przeżycia głównych bohaterów w trakcie działań wojennych, przede wszystkim w czasie II wojny św. Wystawę książek urządzono z okazji Tygodnia Edukacji Globalnej, obchodzonego w tym roku pod hasłem "Razem dla Pokoju".


16.11.2016

Książka z ciasta na makaron? A dlaczego by nie?!
   A z cukru... i błota - również i takie się zdarzają :) Niebanalne formy książek, literackie inspiracje w różnych dziedzinach życia, rekordy Guinessa "z książką w tle" i wiele innych wątków poruszono na lekcji bibliotecznej w klasach pierwszych. W drugiej części zajęć uczniowie mogli poznać ciekawe książki dostępne w szkolnej bibliotece, które warto przeczytać, przejrzeć, wypożyczyć.


16.11.2016

Rok Sienkiewiczowski
   Klasy 1 gościły w bibliotece szkolnej na lekcji poświęconej życiu i twórczości polskiego literata, laureata Nagrody Nobla za całokształt twórczości, Henryka Sienkiewcza. Okazją do zaproszenia uczniów była setna rocznica śmierci Sienkiewicza, przypadająca 15. listopada. W trakcie zajęć pierwszoklasiści mieli możliwość poznać nie tylko najważniejsze fakty z życia Noblisty i zarys jego twórczości, ale i anegdoty z planów filmowych ekranizacji dzieł Sienkiewicza.


12.10.2016

Historia bibliotek + Quiz wiedzy humanistycznej

   Tradycją października są obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych w klasach 2, które uczestniczą w lekcji składającej się z dwóch części. Pierwsza - wykładowa - poświęcona jest zaprezentowaniu etymologii słowa "biblioteka", historii bibliotek na przestrzeni dziejów (w bardzo dużym skrócie) oraz różnych ciekawostek bibliotecznych. W części drugiej uczniowie, podzieleni na trzy drużyny, walczą w konkursie wiedzowym, związanym tematycznie z szeroko pojętymi zagadnieniami dot. bibliotekarstwa, książki. Klasy otrzymują słodki upominek za udział w quizie, ufundowany przez Radę Szkoły.


12.10.2016

Stereotypy

   Trzecie klasy na początku października gościły na lekcji bibliotecznej poświęconej stereotypom, czyli uproszczonym i zabarwionym wartościująco obrazom rzeczywistości, odnoszącym się do osób, grup społecznych, instytucji. Podczas zajęć - często zabarwionych dużym ładunkiem emocjonalnym  w trakcie dyskusji - poruszono wiele akspektów związanych z problemem stereotypu, "przypinania łatek", stygmatyzowania, tworzenia uprzedzeń.


04.10.2016

W jesienny czas bestsellery...

   ... i te sprzed kilku, jak i kilkunastu lat oraz całkiem "świeżutkie" proponujemy naszym Czytelnikom :) Zapraszamy do wypożyczania - te książki NAPRAWDĘ warto przeczytać!


04.10.2016

Literacka Nagroda Nike 2016

   przyznana została Bronce Nowickiej za książkę "Nakarmić kamień". Niestety tej pozycji w swoich zbiorach biblioteka nie posiada, natomiast gorąco zachęcamy do wypożyczania Magdaleny Grzebałkowskiej "1945. Wojna i pokój", która zdobyła Nagrodę Czytelników.


30.09.2016

Dzień Chłopaka :)

   Pierwszy Czytelnik - Paweł z 3B - wypożyczający książkę w Dniu Chłopaka otrzymał słodki upominek. Paweł "o włos" wyprzedził Janka z 2D, dlatego obiecał podzielić się "Grześkiem" z kolegą.


26.09.2016

Głośno czytamy!!!

   Z klasą 1B zostały zainaugurowane w roku szkolnym 2016/17 lekcje biblioteczne, w trakcie których uczniowie słuchają tekstów, m. in. ze zbioru opowiadań "Trochę inny świat", czytanych przez nauczyciela bibliotekarza.


26.09.2016

Tydzień Zakazanych Książek

    W bibliotece szkolnej ostatnie dni września zarezerwowane są na obchody Tygodnia Zakazanych Książek, święto ustanowione w USA, w Polsce obchodzone od kilku lat. Impreza zwraca uwagę na problem - ciągle aktualny - z wolnością do wypowiadania się, z relegowaniem książek z bibliotek i cenzurą. Klasy 1 uczestniczą w lekcji bibliotecznej (pierwszej lekcji tematycznej, realizowanej na języku polskim), w trakcie której poznają konkretne tytuły "zakazanych książek" i powody, dla których są zabronione.


26.09.2016

Pierwsza lekcja dla Pierwszoklasistów

    Tradycyjnie we wrześniu, w bibliotece odbywają się lekcje dla klas 1. Jest to okazja nie tylko do poznania nowych czytelników z bibliotekarzami, ale i sposobność do "odkrycia", gdzie jest biblioteka i co oferuje oraz na jakich zasadach. Witamy serdecznie :)


8.09.2016

Witamy wszystkich Czytelników po wakacjach

   Życzymy Uczniom wiele energii do nauki, wolnego czasu z książką w dłoni, pozytywnych emocji...i oczywiście satysfakcjonujących ocen :)