Biblioteka szkolna (sala 215, II piętro)

 

zaprasza Czytelników

od poniedziałku do piątku w godz. 7:30-13:30.

Adres e-mail: biblo15.wroc@gmail.com. Telefon: 71 798-67-39 wew. 130.

Nauczyciel bibliotekarz

 mgr Alicja Pokusińska


9.02.2018

Miłość w literaturze.

   Już wktórce Walentynki, z tej okazji przygotowano wystawkę książek traktujących o miłości, można również przeczytać wybrane wiersze miłosne. I oczywiście wziąć udział w konkursie, o którym poniżej :)


9.02.2018

Konkurs walentynkowy.

   „Połącz w pary bohaterów literackich. Podaj tytuł książki, w której opisano ich perypetie miłosne”.
Wszystkie informacje konkursowe – imiona/nazwiska bohaterów literackich, karty odpowiedzi itd. znajdziecie na tablicy w bibliotece.
Konkurs potrwa do 15. 02. 2018 r., do godz. 12:45. Wśród wszystkich poprawnych odpowiedzi zostanie wylosowany zwycięzca. A nagrodą będzie... niespodzianka.


9.02.2018

Konkurs "Stwórz neologizm". 

   Wymyśl nowy wyraz, którym chcesz nazwać otaczającą rzeczywistość, jakąś sytuację... Wyjaśnij, co oznacza.
Konkurs potrwa do 20.02. 2018 r., do godz. 12:45. Wasze propozycje słów przynoście zapisane na kartce (podpisanej imieniem i nazwiskiem, plus klasa) do biblioteki. Laureat konkursu nagrodzony zostanie słodkim prezentem oraz oceną bdb z jęz. polskiego.


9.02.2018

Konkurs ortograficzny "Pogromca byków". 

   21. 02. na 3 lekcji odbędzie się konkurs ortograficzny dla chętnych uczniów. Zainteresowane osoby proszę o zgłaszanie akcesu w bibliotece, do 16. 02. 2018 r., do godz. 12:45. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, liczy się kolejność zgłoszenia. Lista uczestników zostanie wywieszona 19. 02. 2018 r., na tablicy ogłoszeń.
   Zwycięzca otrzyma nagrodę rzeczową oraz ocenę bdb z jęz. polskiego.


7.02.2018

O Wisławie Szymborskiej...

   ... mowa na lekcji bibliotecznej w klasach drugich - jak co roku, na początku lutego, w związku z przypadającą wówczas rocznicą śmierci Poetki. Postać Noblistki została pokazana nie tylko przez pryzmat materiału faktograficznego, ale i ciekawostek z Jej życia, a oprócz bardzo ważnego wiersza "Kot w pustym mieszkaniu" uczniowie wysłuchali zabawne wierszyki Noblistki, tzw. lepieje i odwódki.

  


5.02.2018

Reportaż. Życie i twórczość Ryszarda Kapuścińskiego.

   Uczniowie klas trzecich zostali zaproszeni na zajęcia poświęcone reportażowi, ze szczególnym nawiązaniem do życia i twórczości Ryszarda Kapuścińskiego. Maturzyści poznali definicję reportażu i najważniejsze cechy reportażu, polskich twórców i sylwetkę laureatki Nagrody Nobla z 2015 roku, Swietłany A. Aleksijewicz. W drugiej części lekcji uwagę skupiono na postaci Ryszarda Kapuścińskiego, którego jeden z reportaży "Victoriano Gomez przed kamerami TV" zaprezentowano. Lekcjom towarzyszyła wystawa książek oraz gazetka tematyczna.

  


4.01.2018

O stereotypach

  Klasy maturalne w grudniu i styczniu uczestniczyły w zajęciach poświęconych stereotypom, w trakcie których podjęto wiele wątków. Przede wszystkim zwrócono uwagę na schematy myślenia dotyczące zawodów, płci, ale również te związane z wyglądem zewnętrznym (kolor włosów) oraz wiekiem. Uczniowie dokonali próby zdefiniowania, czym jest stereotyp, a następnie poznali definicję słownikową, która w dużej mierze pokrywała się z ich sformułowaniami. Lekcję zakończono refleksjami, jak możemy przeciwdziałać myśleniu stereotypowemu, jak unikać uprzedzeń.


22.12.2017

"Mikołajkowy Turniej Klas" - rozstrzygnięcie

  I wszystko jasne! Zwycięską klasą została 2C, którą nagrodzono muffinkami, ufundowanymi przez Radę Szkoły. Ale trzeba dodać, że babeczkami wyjątkowymi, ponieważ każdą z nich udekorował inny nauczyciel, pracownik naszej szkoły.

  Pytania konkursowe omówiono z każdą klasą na lekcji bibliotecznej w grudniu. Drodzy Czytelnicy - Wesołych Świąt :)

  


21.12.2017

Reklama, reklama...

   Drugoklasiści w grudniu uczestniczyli w zajęciach poświęconych reklamie, jej historii, poznali również współczesną odsłonę przemysłu reklamowego (oczywiście w olbrzymim skrócie i zaledwie w zarysie), dowiedzieli się, jakie manipulacje stosują fimy reklamowe. Poruszono temat języka reklamy, pokazano przykłady ciekawych, dowcipnych, niebanalnych reklam, jak również kiepskich i zupełnie nietrafionych. 


14.12.2017

Wyróżnienie od WCDN - chwalimy się :)

  Wrocławskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli przyznało naszej szkole dyplom za aktywność w ramach akcji "Cały Wrocław czyta", doceniając  zaangażowanie w promocję czytelnictwa, wspieranie bookcrossingu. Bardzo się cieszymy :)


14.12.2017

Czytanie głośne... bajek :)

   Uczniowie drugich i trzecich klas, w listopadzie i grudniu, uczestniczyli w lekcji bibliotecznej poświęconej bajkom, w trakcie której poznali w olbrzymim skrócie najważniejsze informacje nt. jednego z najpopularniejszych gatunków literatury dydaktycznej. Jednak najwięcej czasu przeznaczono na głośne czytanie tekstów z książki "Bajki chińskie dla dorosłych, czyli 108 opowieści dziwnej treści" Zbigniewa Królickiego.


14.12.2017

Boże Narodzenie w sztuce i literaturze

   W grudniu, w bibliotece, nie mogło zabraknąć wystawy książek podejmujących temat Bożego Narodzenia. Zapraszam do czytania wierszy polskich poetów i oglądania reprodukcji.


6.12.2017

"Mikołajkowy turniej klas"

   6. grudnia trzyosobowe reprezentacje wszystkich klas wzięły udział w konkursie, którego tematyka oscylowała wokół Bożego Narodzenia (literatura, sztuka, film, zwyczaje, kulinaria itd.). Oprócz pytań zamkniętych, uczniowie musieli zmierzyć się m. in. z zadaniem, w którym należało odgadnąć nazwiska nauczycieli śpiewających piosenkę świąteczną czy napisać oryginalne życzenia świąteczne dla kolegów, koleżanek, nauczycieli. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w czasie koncertu kolęd, 22. 12. 2017 roku, a nagrodą będzie...


1.12.2017

Biblioteczny kalendarz adwentowy

   1. grudnia, jak co roku, w bibliotece pojawił się kalendarz adwentowy, którego zawartość sukcesywnie będzie trafiała do Czytelników. Pierwsza wypożyczająca w danym dniu osoba, będzie mogła skosztować cukierka :) Zapraszam serdecznie.


23.11.2017

15-stka. Historia i współczesność

   Już wkrótce, 29. listopada, przypada Święto Szkoły, które w tym roku będziemy celebrować w kinie Nowe Horyzonty, uczestnicząc w seansie filmu pt. "Najlepszy". Dlatego w dniach poprzedzających święto zostały w klasach 1 przeprowadzone prelekcje nt. historii szkoły, jej rodowodu, zasad funkcjonowania liceum wojskowego, przemiany w liceum ogólnokształcące. Uczniowie mogli poznać również przedsięwzięcia realizowane w szkole - oczywiście w dużym skrócie oraz przejrzeć stare kroniki szkolne.


17.11.2017

Stanisław Wyspiański - wystawa i gazetka

  28 listopada przypada 110. rocznica śmierci poety, dramatopisarza, malarza, projektanta mebli, artysty wielkiego kalibru - Stanisława Wyspiańskiego. Gazetka oprócz faktów z życia, podaje szereg ciekawostek, m. in. o "Weselu" , a na wystawie można zobaczyć kilkanaście reprodukcji witraży Wyspiańskiego.


15.11.2017

Nie samymi lekturami biblioteka stoi! :)

  O tym fakcie mogli przekonać się uczniowie klas 1, uczestniczący w lekcji bibliotecznej poświęconej ciekawym woluminom z zasobów szkolnej książnicy. Naturalnie rekomendowane pozycje były drobną reprezentacją zbiorów, sukcesywnie uzupełnianą po każdych zajęciach (i po wypożyczeniach :)). Lekcji towarzyszyła prezentacja multimenialna poruszająca zagadnienia "okołoksiążkowe" - niebanalne wydania książek (np. z cukru, z błota), literackie natchnienia w ciastkarstwie... i wśród manikiurzystek, tatuaże inspirowane literaturą i pomysły na prezent dla bibliofila.


10.11.2017

Święto Niepodległości

  Jak co roku, w bibliotece przygotowywana jest gazetka tematyczna oraz wystawa książek, reprodukcji, podejmujących problematykę narodowowyzwoleńczą, z okazji odzyskania niepodległości w 1918 r. 


10.11.2017

Skrzynka bookcrossingowa w Fashion Outlet

  Od października tego roku nasza szkoła opiekuje się skrzynką do uwalniania książek, znajdującą się w centrum Fashion Outlet (przy głównym wejściu, między kanapami). Proszę o pomoc w zasilaniu skrzynki - możecie sami zawozić / zanosić zbędne pozycje, albo przynosić je do biblioteki.


7.11.2017

Regina Brett - spotkanie autorskie we Wrocławiu

  Drodzy Czytelnicy z 15-stki! Już w najbliższy czwartek, 9. listopada, w księgarni Empik, w CH Renoma, będziecie mieli okazję spotkać się  z amerykańską pisarką, p. Reginą Brett. Fragmenty jej książek  "Bóg nigdy nie mruga" oraz "Jesteś cudem" (a już wkrótce "Kochaj") poznajecie (i słuchacie) na zajęciach w bibliotece.


7.11.2017

Bolesław Leśmian. Poeta czarodziej

   Klasy maturalne na lekcjach języka polskiego gościły w bibliotece na zajęciach poświęconych Stanisławowi Bolesławowi Leśmianowi, w związku z przypadającą 5 listopada 80. rocznicą śmierci poety. Lekcja miała za zadanie przybliżyć postać Leśmiana, jego zalety, ale i przywary, osobowość, charakter, twórczość, bogate życie osobiste. Spotkaniu towarzyszyła wystawa książek oraz gazetka tematyczna.


2.11.2017

Listopad - czas skanowania i czytania (albo słuchania)

   Przez cały listopad można skanować kody i dzięki temu zyskać dostęp do ciekawych tytułów wydawniczych, np. "Sekretne życie drzew", "Księżniczka z lodu". Plakaty z kodami znajdują się koło biblioteki, w holu szkoły na parterze oraz w gabinetach języka polskiego.

  


26.10.2017

Pozdrowienia od pani Reginy Brett

   Inicjatywa: n-l bibliotekarz, wykonanie: uczennica kl. 2B Klaudia Kubień. O co chodzi?! Już wyjaśniam...

   Po zajęciach Klaudia zredagowała krótki, kilkuzdaniowy post w języku angielskim na temat lekcji, w trakcie której młodzież słuchała tekstów z książki amerykańskiej pisarki Reginy Brett; został on wysłany do p. Brett, która nam odpisała:

"Thank you!!!! I hope to see you there!"

   Bardzo nam miło :)))))


26.10.2017

Zasłuchani Drugoklasiści :)

   I pierwsze, i trzecie klasy uczestniczyły już w głośnym czytaniu tekstów; czas, by dołączyli do nich uczniowie klas drugich. Młodzież miała okazję posłuchać tekstów autorstwa Reginy Brett z książki "Jesteś cudem" oraz krótkich opowiadań młodych wrocławskich "pisarzy" ze zbioru "Trochę inny świat".


24.10.2017

Na wielbicieli medycyny...

   ...czeka w bibliotece wystawa książek zatytułowana "Skalpel, stetoskop... Motyw lekarza w literaturze". Obok literatury pięknej, np. "Medicusa" N. Gordona, "Doktora Żywago" B. Pasternaka czy popularnych pozycji R. Cooka, do wypożyczenia m. in. M. A. Furmana "Zbrodnia pod mikroskopem. Ze wspomnień lekarza sądowego".


12.10.2017

Październik - Miesiąc Bibliotek Szkolnych

   Święta należy celebrować :), dlatego w październiku - tradycyjnie, jak co roku - klasy drugie uczestniczą w lekcji bibliotecznej poświęconej historii bibliotek, połączonej z quizem wiedzy humanistycznej. W pierwszej, wykładowej części zajęć, prezentowany jest rozwój bibliotek na przestrzeni dziejów oraz podane są liczne ciekawostki "okołobiblioteczne". Po prelekcji - czas na zabawę w konkursie wiedzy humanistycznej, gdzie pytania trudne przeplatają się z łatwymi, zagadki z "przymrużeniem oka" z tymi całkiem serio.

  


12.10.2017

I pierwsze klasy słuchają...

   ... krótkich opowiadań ze zbioru "Trochę inny świat". Teksty wrocławskich licealistów i studentów, powstały w ramach zajęć prowadzonych przed kilku laty przez p. Krystynę Paraszkiewicz Pater w CEKDziM przy ul. Kołłątaja. Młodzi autorzy podzielili się swoimi problemami, niepewnościami, emocjami, traumami, dlatego lektura dostarcza często wielu wzruszeń i refleksji.

  


11.10.2017

Głośne czytanie w klasach czas zacząć :)

   Klasy trzecie - jako pierwsze - rozpoczęły aktywne słuchanie tekstów,  tym razem z książki "Mądre i pożyteczne. Jak psychologia pomaga żyć", pozycji w przystępny sposób opisującej eksperymenty psychologiczne, z licznymi przykładami. Uczniowie wysłuchali A. Chrzanowskiej "Gdy dobrzy ludzie stają sie katami", tekst poświęcony eksperymentowi więziennemu P. Zimbardo oraz D. Krzemionki "Bierny świadek, czyli dlaczego patrzę, jak cię biją, i nic nie robię", omawiający  tzw. efekt rozproszenia odpowiedzialności. A słuchać można nie tylko w pozycji siedzącej :)

  


10.10.2017

Postaw na "Kryminał w październiku"!

   Dni październikowe coraz krótsze, coraz chłodniejsze...Warto jesienną pluchę przeczekać z miłą lekturą, np. kryminałów:) Do czego zachęca wystawka przygotowana w bibliotece.


26.09.2017

Tydzień Zakazanych Książek (24-30 września 2017)

   Tradycyjnie w ostatnim tygodniu września obchodzimy w naszej bibliotece Tydzień Zakazanych Książek. Święto ustanowione w USA, w 1982 roku, od kilku lat celebrowane jest również w polskich bibliotekach. Jego celem jest zwrócenie uwagi na ograniczanie wolności słowa, wskazywanie przyczyn rugowania pewnych treści z wypożyczalni. W bibliotece przygotowano z tej okazji wystawę książek, tych z przypiętą "łatką" nieobyczajności, epatowania przemocą, używania bluźnierstw czy słów uznanych za wulgarne. Wystawce towarzyszy gazetka tematyczna, która traktuje m. in. o Indeksie Ksiąg Zakazanych kościoła katolickiego, czy zjawisku drugiego obiegu w PRL.

  26 września we wszystkich klasach 1 odbyły się lekcje biblioteczne poświęcone "zakazanym wydawnictwom", z rekomendacjami konkretnych tytułów.22.09.2017

Wyniki konkursu o życiu i twórczości S. Kinga

   Największą znawczynią Kinga okazała się Weronika Jamroz z 1C, która zdobyła maksymalną liczbę punktów - 25. Na drugim miejscu uplasowały się: Paulina Bohater z 2B i Karolina Gniadzik z 1C (uzyskały po 22 pkt.) Używając nomenklatury sportowej, brązowy medal przypadł w udziale Darii Plewa z 2B, z liczbą 21 pkt. Laureatka I miejsca otrzymała w nagrodę książkę "Pan Mercedes" oraz bon upominkowy o wartości 50 zł, ufundowany przez Radę Szkoły. W konkursie wzięło udział 12 osób.

Na zdjęciu zwyciężczyni z p. Dyrektor B. Mandat.


22.09.2017

Opowiadać każdy może...

   W ten sposób zachęca Wrocławski Dom Literatury do udziału w ogólnopolskim konkursie na opowiadanie. Chętni uczniowie mogą wysyłać swoje prace (max. 6 tys. znaków ze spacjami) do 13. 11. 2017 na adres: konkurs-opowiadanie@domliteratury.wroc.pl. Szczegółowe informacje nt. regulaminu dostępne są w bibliotece.


19.09.2017

"Stephen King" - konkurs

   21. września, na 5 lekcji, w bibliotece szkolnej odbędzie się konkurs poświęcony popularnemu i chętnie czytanemu mistrzowi horrorów, S. Kingowi. Zapraszam zadeklarowanych uczestników.


15.09.2017

Zajęcia z sztuki retoryki - zaproszenie

   Jeśli masz problem z mówieniem na forum, jeżeli wstydzisz się zabrać głos w większym towarzystwie – to informacja dla Ciebie!
Bardzo serdecznie zapraszam uczniów na zajęcia poświęcone autoprezentacji. Terminy spotkań proszę uzgadniać osobiście, w bibliotece.

I najważniejsze! Nie panikuj - możesz oswoić swój stres! Ćwiczenie czyni mistrza :)


15.09.2017

70. rocznica urodzin Stephena Kinga

   W bibliotece szkolnej postanowiono zaakcentować 70. rocznicę urodzin (przypadającą 21 września) tego jakże popularnego, poczytnego wśród naszych uczniów, amerykańskiego "Mistrza horrorów". Przygotowano gazetkę na temat życia i twórczości pisarza oraz wystawę jego książek, do wypożyczania których serdecznie zachęcam :). Warto czasami się pobać ;)


15.09.2017

Pierwsza lekcja biblioteczna pierwszych klas...

   ... już za nami :). Wszystkie klasy gościły z Wychowawcami na spotkaniu, w trakcie którego młodzież poznała zasady obowiązujące w bibliotece, prawa i obowiązki czytelnika, savoir-vivre biblioteczny czy w końcu ofertę edukacyjną biblioteki.


11.09.2017

Zmienione godziny otwarcia biblioteki!

   Drodzy Czytelnicy, od 5. września 2017 do odwołania, biblioteka będzie czynna w godzinach 7:30-13:30, z powodu jednoosobowej obsługi.


11.09.2017

Serdecznie witam wszystkich Czytelników po wakacjach :)

   Jak zwykle wakacje bardzo, bardzo szybko minęły ;). Mam nadzieję, że po satysfakcjonującym wypoczynku każdy Uczeń ma wiele energii do podejmowanych działań i zapału do zdobywania wiedzy, skutkujących samymi świetnymi ocenami. Życzę również pozytywnych emocji i sporo wolnego czasu na lekturę ciekawych książek :)