Biblioteka szkolna (sala 215, II piętro) 

zaprasza Czytelników

od poniedziałku do czwartku w godz. 7:30-15:00, w piątek 7:30-13:30.

Adres e-mail: biblo15.wroc@gmail.com. Telefon: 71 798-67-39 wew. 130.

Nauczyciele bibliotekarze

 mgr Wiesława Belczyk, mgr Alicja Pokusińska


Katalog internetowy biblioteki szkolnej

https://prolib.edu.wroclaw.pl/integro/catalog

Proszę kliknij "Zmień bibliotekę", wybierz Liceum Ogólnokształcące Nr XV (wówczas można wyszukiwać w zbiorach naszej biblioteki).

Kryteria wyszukiwania: tytuł, autor, temat.


4.11.2019

Zbigniew Herbert

   Z okazji 95. rocznicy urodzin Zbigniewa Herberta (przypadającej 29. października), w klasach trzecich odbyły się lekcje biblioteczne dedykowane Poecie, nazywanym Księciem Poetów. W literaturze światowej pisarz rozpoznawany jest dzięki postaci Pana Cogito. W 2012 roku fundacja jego imienia utworzyła Międzynarodową Nagrodę Literacką im. Zbigniewa Herberta przyznawaną w dziedzinie poezji, w tym roku otrzymała ją izraelska pisarka Agi Miszol.


4.11.2019

Miesiąc Bibliotek Szkolnych

   Klasy drugie w październiku zaproszono na zajęcia w czasie których przybliżona została historia bibliotek, etymologia słowa "biblioteka", rozwój instytucji na przestrzeni wieków oraz ciekawe architektonicznie biblioteki, księgozbiory sławnych ludzi. W drugiej części zajęć uczniowie, podzieleni na drużyny, rywalizowali w quizie wiedzy humanistycznej, a nagrodą dla wszystkich uczestników był słodki upominek ufundowany przez Radę Szkoły.


24.10.2019

XXX Konkurs Recytatorski w języku ukraińskim

   Do udziału w konkursie, którego tematem jest "Przyroda w poezji", zaprasza Związek Ukraińców w Polsce, koło we Wrocławiu. Chętne osoby prosimy o zgłaszanie się do biblioteki do 6 listopada.


22.10.2019

Gdy literatura inspiruje...

   ... tatuatorów, cukierników, architektów etc., mogą powstać fantastyczne dzieła :) Październikowa lekcja biblioteczna w klasach pierwszych poświęcona została ciekawym formom książki, przykładom działalności z literaturą "w tle" oraz prezentacji interesujących zbiorów bibliotecznych, m. in. księgi z nazwiskami mieszkańców Wrocławia (stan na rok 2000).


11.10.2019

Nobel dla Olgi Tokarczuk

   Chętnych do zapoznania się z twórczością polskiej pisarki, zapraszamy do wypożyczania książek!


11.10.2019

"O Złoty Karton III LO"...

   ... mogą zawalczyć poeci z naszej szkoły, którzy zechcą zmierzyć się w V Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim, organizowanym przez LO Nr III we Wrocławiu, pod hasłem "Ciepło - zimno". Wszystkich informacji zainteresowanym udzielają nauczyciele bibliotekarze.


11.10.2019

Październik pod znakiem kryminału ;)

   Przykładowe książki kryminalne zagościły na wystawce bibliotecznej, autorów starszych i młodszych, będących aktualnie "na topie", i tych dzisiaj zapomnianych, a kiedyś bardzo popularnych.


4.10.2019

Konkurs literacki

   Zainteresowanych uczniów zapraszamy do zasięgnięcia szczegółowych informacji u nauczycieli bibliotekarzy.


3.10.2019

Porozmawiajmy :)

   Zapraszam chętnych uczniów klas przygotowawczych na zajęcia podnoszące umiejętności porozmawiania w języku polskim. Alicja Pokusińska


3.10.2019

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

   Czy warto czytać? Z jakich powodów sięgamy po książkę? Uczniowie klas przygotowawczych zastanawiali się na zajęciach bibliotecznych nad wartością lektury i spisali swoje spostrzeżenia samodzielnie lub z pomocą translatora. Mieli również okazję posłuchać tekstów z książki Grzegorza Kasdepke "Powrót Bartusia czyli co to znaczy..." - o związkach frazeologicznych na wesoło (klasa 7 i 8) oraz  "Trochę inny świat" - dwóch opowiadań (klasy 1 liceum).


26.09.2019

Goście z Czech

   25. września szkołę, bibliotekę odwiedzili nauczyciele z czeskich szkół podstawowych i średnich, którzy przypatrywali się zajęciom prowadzonym przez nauczycieli LO XV, spotkaniom zorganizowanym w ramach DFN. Goście wysłuchali również prelekcji na temat historii szkoły i bieżących działań realizowanych w szkole, okraszonej licznymi zdjęciami.


26.09.2019

Zakazane książki

  

   Jak co roku w naszej szkole w ostatnich dniach września obchodzimy Tydzień Zakazanych Książek, i z tej okazji uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w zajęciach poświęconych cenzurze, wolności słowa, dyskutowali o powodach, dla których zakazywano publikowania, rozpowszechniania, czytania konkretnych tytułów i in. Lekcji towarzyszyła wystawa książek, gazetka tematyczna.


26.09.2019

O bibliotece

   Pierwsza lekcja dedykowana klasom pierwszym oraz przygotowawczym rozciągnęła się praktycznie na cały wrzesień, co zważywszy na rekordową liczbę klas, nie może dziwić ;) Uczniowie poznali zasady, których należy przestrzegać w bibliotece, prawa i obowiązki czytelnika, "savoir vivre" biblioteczny. Młodzież z klas przygotowawczyczych w czasie zajęć miała okazję do poznania nowego słownictwa związanego z literaturą, biblioteką.


19.09.2019

Noc Księgarń

   W piątkowy wieczór, 20.09. 2019, wiele wrocławskich księgarń oferuje szereg imprez, ciekawych spotkań, wydarzeń poświęconych literaturze, z możliwością nabycia w "przyjaznych" cenach interesujących pozycji książkowych. Więcej informacji na https://nocksiegarn.pl/wydarzenie/noc-ksiegarn-we-wroclawiu/. Zachęcamy :)


19.09.2019

Julian Tuwim - 125. rocznica urodzin

   Z okazji urodzin wielkiego polskiego poety, autora nie tylko wierszy dla dzieci :), urządzono w bibliotece szkolnej wystawę książek (literatury podmiotu i przedmiotu) oraz gazetkę tematyczną.


6.09.2019

Narodowe czytanie 2019

   Naprawdę warto w sobotę 7.września, wybrać się na "Narodowe czytanie po wrocławsku"! 


4.09.2019

Witamy po wakacjach :)

   Drodzy Uczniowie. Udanego roku szkolnego! Świetnych ocen, satysfakcjonujących wyników w nauce, czasu na realizację pasji... w tym też na lekturę ciekawych książek. Wszystkiego dobrego :)

   Biblioteka w roku szkolnym 2019/2020 czynna będzie w godz. 7:30-15:00 (poniedziałek - czwartek), 7:30-13:30 (piątek).