Biblioteka szkolna (sala 215, II piętro) 

zaprasza Czytelników

od poniedziałku do czwartku w godz. 7:30-15:00, w piątek 7:30-13:30.

Adres e-mail: biblo15.wroc@gmail.com. Telefon: 71 798-67-39 wew. 130.

Nauczyciele bibliotekarze

 mgr Wiesława Belczyk, mgr Alicja Pokusińska


Katalog internetowy biblioteki szkolnej

https://prolib.edu.wroclaw.pl/integro/catalog

Proszę kliknij "Zmień bibliotekę", wybierz Liceum Ogólnokształcące Nr XV (wówczas można wyszukiwać w zbiorach naszej biblioteki).

Kryteria wyszukiwania: tytuł, autor, temat.


16.01.2020

Ryszard Kapuściński

   Klasy maturalne w styczniu odwiedziły bibliotekę na lekcji poświęconej sylwetce i twórczości R. Kapuścińskiego. Uczniowie poznali również najważniejsze informacje nt. reportażu, polskich twórców tego gatunku; wysłuchali krótkiego tekstu ww autora pt. "Victoriano Gomez przed kamerami TV".


13.01.2020

"Tatuażysta z Auschwitz"

   Historię obozowego życia Lale Sokolowa, tatuażysty z obozu w Auschwitz, poznali uczniowie klas maturalnych w trakcie zajęć czytelniczych. Fragmenty będące zapisem m. in. codzienności obozowej czy pracy tatuatora, są świadectwem okrucieństwa hitlerowców które winniśmy znać.


13.01.2020

Reportaże - polecamy!

   Warto przyjść do biblioteki i skorzystać z bogatej oferty reportaży, książek będących zapisem prawdziwych historii starszych i nowszych.


20.12.2019

Bombkowy konkurs klas - rozstrzygnięcie

   Bardzo trudno było wybrać tę jedną, najpiękniejszą... Poziom prac był wysoki, kunszt wykonania, pomysłowość zakoczyła - oczywiście pozytywnie - jury. I miejsce przypadło klasie 1CG, która w nagrodę otrzymała zestaw słodyczy ufundowany przez Radę Szkoły oraz dzień wolny z możliwością udziału w zajęciach w Zona 71.

  


20.12.2019

Boże Narodzenie w Polsce

   Klasy przygotowawcze w grudniowym czasie przedświątecznym uczestniczyły w lekcjach poświęconych polskim zwyczajom, tradycjom bożonarodzeniowym. Zajęcia były również okazją do rozmowy o obchodach Bożego Narodzenia w krajach, z których pochodzą nasi uczniowie.


19.12.2019

Życzenia

   z serca płynące wszystkim Czytelnikom naszej biblioteki na nachodzące Święta i Nowy Rok AD 2020 składają nauczyciele bibliotekarze. Zdrowia, spokoju, radości, wszystkiego NAJ!


16.12.2019

Boże Narodzenie w sztuce i literaturze

   Zapraszamy bardzo serdecznie do odwiedzania wystawy książek poświeconych tematyce bożonarodzeniowej. A poza tym warto wypożyczyć coś ciekawego (na pewno znajdziecie w zbiorach biblioteki) na nadchodzące wolne dni :)


16.12.2019

Wyróżnienie od WCDN

   Nasza szkoła i w tym roku - wzorem lat ubiegłych - została doceniona na polu promocji czytelnictwa. Bardzo się cieszymy :)


6.12.2019

Konkurs bombkowy

   Każda klasa otrzymała styropianową bombkę z zawieszką. Zadaniem każdej z klas jest udekorowanie bombki wg własnego pomysłu... Bombki muszą posiadać przywieszkę z oznaczeniem klasy. Na gotowe prace czekamy do poniedziałku 16. 12.  Bombkami udekorujemy hol szkolny. Klasa, której autorstwa będzie najpiękniejsza, najciekawsza bombka, otrzyma nagrodę w dn. 20.12.2019


4.12.2019

"Pianista"

   Przeżycia Władysława Szpilmana z getta warszawskiego znalazły się w poruszającej książce, która stała się kanwą znanego, nagradzanego filmu pod tym samym tytułem. W klasach maturalnych uczniowie wysłuchali fragmentów książki, opisujących grozę życia w czasie okupacji hitlerowskiej.


2.12.2019

Biblioteczny Kalendarz Adwentowy

  W grudniu na czytelników czeka słodka zawartość kalendarza. Pierwszy wypożyczający w danym dniu, może poczęstować się słodkościami ufundowanymi przez Radę Szkoły.


2.12.2019

Historia LO XV

  Święto Szkoły, przypadające 29. listopada, jest co roku pretekstem do przeprowadzenia w listopadzie w klasach 1 zajęć poświęconych historii szkoły, m. in. działalności Ogólnokształcącego Liceum Wojskowego, którego LO XV jest spadkobiercą. Oprócz wątków historycznych młodzież dowiedziała się, co dzieje się w Piętnastce obecnie :)


2.12.2019

Reklama...

  ...pojawiła się już w starożytności, i do dzisiaj nam towarzyszy. Wszechobecna, przybierająca często niebanalne, ciekawe formy, szokująca... Klasy 2 uczestniczyły w lekcjach bibliotecznych, które z pewnością nie wyczerpały tematu, a jedynie zasygnalizowały.


26.11.2019

"Dzisiaj narysujemy śmierć"

   Książkę Wojciecha Tochmana, poświęconą ludobójstwu w Rwandzie, poznali uczniowie klas trzecich. Wstrząsające relacje świadków, które zaprezentowano w czasie lekcji bibliotecznych, mogą zaszokować odbiorcę. Trudna lektura, ale bardzo ważna!


26.11.2019

Polska. Poznaj kraj, w którym mieszkasz

   Na trzeciej lekcji bibliotecznej w klasach przygotowawczych uczniowie poznali nie tylko interesujące turystycznie miejsca Polski, ale i szereg ciekawostek, np. najpopularniejsze polskie nazwiska, najczęściej występujące imiona. Młodzież dzieliła się również swoimi spostrzeżeniami, co im spodobało się w Polsce (pierwsze pozytywne wrażenie).


21.11.2019

Nowości

   W listopadzie biblioteka zakupiła pozycje dedykowane uczniom klasy 7 i 8, z oddziałów przygotowawczych. Czytając wzbogacamy swój język, dlatego warto czytać!!!


21.11.2019

Książki psychologiczne...

   ... jest ich bardzo, bardzo dużo w bibliotece szkolnej. Sięgają po nie chętnie uczniowie klas psychologicznych oraz inni uczniowie i nauczyciele. Zapraszamy do wypożyczania :)


20.11.2019

Stereotypy w naszym życiu

   Każdy zna wiele sterotypów i często je powtarza, choć potrafią one skrzywdzić innych. Czym jest stereotyp, jakie są kategorie, jak powstają i  znane przykłady stereotypów omówiono na lekcji w klasach trzecich.


4.11.2019

Zbigniew Herbert

   Z okazji 95. rocznicy urodzin Zbigniewa Herberta (przypadającej 29. października), w klasach trzecich odbyły się lekcje biblioteczne dedykowane Poecie, nazywanym Księciem Poetów. W literaturze światowej pisarz rozpoznawany jest dzięki postaci Pana Cogito. W 2012 roku fundacja jego imienia utworzyła Międzynarodową Nagrodę Literacką im. Zbigniewa Herberta przyznawaną w dziedzinie poezji, w tym roku otrzymała ją izraelska pisarka Agi Miszol.


4.11.2019

Miesiąc Bibliotek Szkolnych

   Klasy drugie w październiku zaproszono na zajęcia w czasie których przybliżona została historia bibliotek, etymologia słowa "biblioteka", rozwój instytucji na przestrzeni wieków oraz ciekawe architektonicznie biblioteki, księgozbiory sławnych ludzi. W drugiej części zajęć uczniowie, podzieleni na drużyny, rywalizowali w quizie wiedzy humanistycznej, a nagrodą dla wszystkich uczestników był słodki upominek ufundowany przez Radę Szkoły.


24.10.2019

XXX Konkurs Recytatorski w języku ukraińskim

   Do udziału w konkursie, którego tematem jest "Przyroda w poezji", zaprasza Związek Ukraińców w Polsce, koło we Wrocławiu. Chętne osoby prosimy o zgłaszanie się do biblioteki do 6 listopada.


22.10.2019

Gdy literatura inspiruje...

   ... tatuatorów, cukierników, architektów etc., mogą powstać fantastyczne dzieła :) Październikowa lekcja biblioteczna w klasach pierwszych poświęcona została ciekawym formom książki, przykładom działalności z literaturą "w tle" oraz prezentacji interesujących zbiorów bibliotecznych, m. in. księgi z nazwiskami mieszkańców Wrocławia (stan na rok 2000).


11.10.2019

Nobel dla Olgi Tokarczuk

   Chętnych do zapoznania się z twórczością polskiej pisarki, zapraszamy do wypożyczania książek!


11.10.2019

"O Złoty Karton III LO"...

   ... mogą zawalczyć poeci z naszej szkoły, którzy zechcą zmierzyć się w V Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim, organizowanym przez LO Nr III we Wrocławiu, pod hasłem "Ciepło - zimno". Wszystkich informacji zainteresowanym udzielają nauczyciele bibliotekarze.


11.10.2019

Październik pod znakiem kryminału ;)

   Przykładowe książki kryminalne zagościły na wystawce bibliotecznej, autorów starszych i młodszych, będących aktualnie "na topie", i tych dzisiaj zapomnianych, a kiedyś bardzo popularnych.


4.10.2019

Konkurs literacki

   Zainteresowanych uczniów zapraszamy do zasięgnięcia szczegółowych informacji u nauczycieli bibliotekarzy.


3.10.2019

Porozmawiajmy :)

   Zapraszam chętnych uczniów klas przygotowawczych na zajęcia podnoszące umiejętności porozmawiania w języku polskim. Alicja Pokusińska


3.10.2019

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

   Czy warto czytać? Z jakich powodów sięgamy po książkę? Uczniowie klas przygotowawczych zastanawiali się na zajęciach bibliotecznych nad wartością lektury i spisali swoje spostrzeżenia samodzielnie lub z pomocą translatora. Mieli również okazję posłuchać tekstów z książki Grzegorza Kasdepke "Powrót Bartusia czyli co to znaczy..." - o związkach frazeologicznych na wesoło (klasa 7 i 8) oraz  "Trochę inny świat" - dwóch opowiadań (klasy 1 liceum).


26.09.2019

Goście z Czech

   25. września szkołę, bibliotekę odwiedzili nauczyciele z czeskich szkół podstawowych i średnich, którzy przypatrywali się zajęciom prowadzonym przez nauczycieli LO XV, spotkaniom zorganizowanym w ramach DFN. Goście wysłuchali również prelekcji na temat historii szkoły i bieżących działań realizowanych w szkole, okraszonej licznymi zdjęciami.


26.09.2019

Zakazane książki

  

   Jak co roku w naszej szkole w ostatnich dniach września obchodzimy Tydzień Zakazanych Książek, i z tej okazji uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w zajęciach poświęconych cenzurze, wolności słowa, dyskutowali o powodach, dla których zakazywano publikowania, rozpowszechniania, czytania konkretnych tytułów i in. Lekcji towarzyszyła wystawa książek, gazetka tematyczna.


26.09.2019

O bibliotece

   Pierwsza lekcja dedykowana klasom pierwszym oraz przygotowawczym rozciągnęła się praktycznie na cały wrzesień, co zważywszy na rekordową liczbę klas, nie może dziwić ;) Uczniowie poznali zasady, których należy przestrzegać w bibliotece, prawa i obowiązki czytelnika, "savoir vivre" biblioteczny. Młodzież z klas przygotowawczyczych w czasie zajęć miała okazję do poznania nowego słownictwa związanego z literaturą, biblioteką.


19.09.2019

Noc Księgarń

   W piątkowy wieczór, 20.09. 2019, wiele wrocławskich księgarń oferuje szereg imprez, ciekawych spotkań, wydarzeń poświęconych literaturze, z możliwością nabycia w "przyjaznych" cenach interesujących pozycji książkowych. Więcej informacji na https://nocksiegarn.pl/wydarzenie/noc-ksiegarn-we-wroclawiu/. Zachęcamy :)


19.09.2019

Julian Tuwim - 125. rocznica urodzin

   Z okazji urodzin wielkiego polskiego poety, autora nie tylko wierszy dla dzieci :), urządzono w bibliotece szkolnej wystawę książek (literatury podmiotu i przedmiotu) oraz gazetkę tematyczną.


6.09.2019

Narodowe czytanie 2019

   Naprawdę warto w sobotę 7.września, wybrać się na "Narodowe czytanie po wrocławsku"! 


4.09.2019

Witamy po wakacjach :)

   Drodzy Uczniowie. Udanego roku szkolnego! Świetnych ocen, satysfakcjonujących wyników w nauce, czasu na realizację pasji... w tym też na lekturę ciekawych książek. Wszystkiego dobrego :)

   Biblioteka w roku szkolnym 2019/2020 czynna będzie w godz. 7:30-15:00 (poniedziałek - czwartek), 7:30-13:30 (piątek).